آموزش و ترفند

آموزش تعدادی راهکار آسان و کاربردی برای افزایش طول عمر باتری iPhone

افزایش طول عمر باتری یکی از آن چیزهایی است که هر کسی مایل به انجام آن است، بخصوص زمانی که موضوع iPhone باشد. همانطور که می دانید یکی از بزرگ ترین کاستی ها و ایرادات گوشی های آیفون طول عمر باتری به نسبت کم آن ها است که همیشه نارضایتی کاربران را به همراه داشته است. حال در این مقاله می خواهیم تعدادی راهکار آسان و کاربردی برای افزایش طول عمر باتری iPhone، آموزش دهیم.

امروزه گوشی های هوشمند تبدیل به یکی از مهم ترین و اساسی ترین بخش های زندگی افراد شده اند. در نتیجه همین مسئله، حتی تصور این که در یکی از آن مواقع ضروری که به شدت به گوشی خود برای تماس و … نیاز داریم با نوتیفیکیشن “شارژ کم” روبرو شویم و یا حتی بدتر از آن، تصور این که در چنین مواقعی گوشی ما از کمبود شارژ خاموش شود، نیز می تواند بسیار آزار دهنده و دلهره آور باشد.

هیچ کس دوست ندارد چنین چیزی را تجربه کند. به همین منظور آموختن چند روش ساده برای افزایش طول عمر باتری می تواند بسیار کاربردی و به درد بخور باشد. شما با استفاده از این ترفندها می توانید از وقوع چنین اتفاقاتی پیشگیری کنید. برای یادگیری این راهکارها در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

در واقع برخی از چیزهایی که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد احتمالا جزو چیزهایی هستند که به صورت روزانه با آن ها روبرو هستید اما پیش از این فکر نمی کردید که انقدر در تخلیه باتری گوشی شما تاثیر گذارند. لازم به ذکر است که شما می توانید با تنظیم کردن و لغو کردن برخی از این قابلیت ها تا حد زیادی از مصرف بیهوده باتری آیفون خود جلوگیری کنید و طول عمر آن را بالا ببرید.

افزایش طول عمر باتری iPhone

حالت Low Power Mode را فعال کنید

یکی از قوی ترین سلاح های شما در برابر خالی شدن باتری گوشی اتان فعال کردن حالت کم نیرو (Low Power Mode) موجود در آن است. همانطور که از نامش پیداست این حالت برای صرفه جویی در مصرف باتری طراحی شده است در نتیجه این قابلیت یکی از آن چیزهایی است که حتما باید طریقه فعال کردن آن را بدانید.

پس از فعال کردن این حالت، گوشی شما تنها کارهای ضروری تر و واجب تر را انجام می دهد تا از مصرف بیهوده باتری جلوگیری کند. در نتیجه این کار برخی فعالیت هایی که در پس زمینه انجام می شود چون دانلود ها و دریافت ایمیل ها نیز غیر فعال می شوند.

لازم به ذکر است که زمانی که باتری گوشی شما به زیر 20 درصد می رسد حالت کم نیرو و یا Low Power Mode به صورت خودکار فعال خواهد شد. اما به خاطر داشته باشید که در صورت تمایل می توانید حتی زمانی که شارژ گوشی اتان بیشتر 20 درصد است به صورت دستی آن را فعال کنید تا باتری گوشی شما برای مدت بیشتری دوام بیاورد.

این نکته را نیز فراموش کنید که برای فعال کردن این حالت به صورت دستی نیز باید شارژ گوشی شما از 80 درصد کمتر باشد.

برای انجام این کار ابتدا باید به تنظیمات (Settings) بروید و وارد بخش باتری (Battery) بشوید. در آن بخش حالت Low Power Mode را فعال کنید. زمانی که این حالت برای شما فعال شد ایکون باتری موجود در گوشه بالا سمت راست به رنگ زرد تغییر خواهد کرد.

افزایش طول عمر باتری iPhone

روشنایی صفحه خود را تنظیم کنید

صفحه نمایش گوشی های هوشمند، امروزه بسیار بزرگ تر و روشن تر هستند. این مسئله علاوه بر ظاهر جذاب و برخی مزیت های دیگر معایبی نیز دارد. برای مثال روشنایی بالای صفحه نمایش بخصوص در شب می تواند باعث بروز مشکلاتی در خواب و بینایی افراد شود. در کنار تمام این ها روشنایی بالای صفحه یکی از دلایل کاهش سریع شارژ گوشی شما نیز است.

خوشبختانه شما به راحتی می توانید روشنایی گوشی اتان را طبق نیاز خود تنظیم کنید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید.

قبل از هرچیزی روشنایی خودکار (Auto Brightness) را فعال کنید. به تنظیمات (Settings) بروید و بر روی Accessibility  و سپس بر روی Display & Text Size ضربه بزنید. در نهایت بر روی Auto Brightness ضربه بزنید و آن را فعال کنید.

پس از فعال شدن این قابلیت گوشی شما روشنایی صفحه را متناسب با نور مکانی که در آن قرار دارد تنظیم خواهد کرد. برای مثالی زمانی که نور کافی برای دیدن دارید گوشی روشنایی را تا حدودی کم می کند تا در مصرف باتری صرفه جویی کرده باشد.

همچنین می توانید به صورت دستی روشنایی صفحه را تنظیم کنید. برای انجام این کار نیز به تنظیمات بروید و در بخش Display & Brightness با استفاده از نوار لغزنده روشنایی هر طور که دوست دارید آن را تنظیم کنید.

یک نوار لغزنده نیز در Control Center در دسترس است، به آرامی بر روی ایکون روشنایی فشار دهید و با بالا پایین بردن روشنایی را تنظیم کنید.

افزایش طول عمر باتری iPhone
افزایش طول عمر باتری iPhone

چیزهایی چون Wi-Fi، Bluetooth و AirDrop را خاموش کنید

هر کدام از این ها یعنی Wi-Fi، Bluetooth و AirDrop قابلیت های لازم و کاربردی هستند اما هیچکدام از آن ها نیاز نیست همیشه روشن و فعال باشند. به راحتی می توانید آن ها را خاموش کنید و هر زمانی که دوباره به آن ها نیاز داشتید بروید و آن ها را دوباره روشن کنید.

برای مثال در حالی که وای فای شما همیشه روشن باشد گوشی شما به طور مداوم به دنبال شبکه های وای فای در نزدیکی های شما می گردد که این خود میزان زیادی از باتری گوشی شما را مصرف می کند.

همانند مورد قبلی در مواقعی که Bluetooth و AirDrop نیز روشن هستند در تلاش مداوم برای اتصال هستند.

سریع ترین و آسان ترین راه برای خاموش کردنشان این است که آن ها را از Control Center خاموش کنید. برای این کار به سادگی می توانید به این بخش بروید و بر روی آیکون Wi-Fi و Bluetooth ضربه بزنید تا خاموش شوند و برای AirDrop نیز به آرامی بر روی گزینه فهرست موجود در بالا سمت چپ صفحه فشار دهید تا ایکون AirDrop را نیز ببینید.

همچنین یک روش دیگر برای انجام این کار وجود دارد که در آن می توانید به Settings بروید و از آن جا بر روی Wi-Fi و یا Bluetooth ضربه بزنید و آن ها را خاموش کنید. در عین حال برای سومین مورد نیز به تنظیمات بروید و در بخش General بر روی AirDrop و Receiving Off ضربه بزنید تا این سرویس برای شما خاموش شود. تنها به خاطر داشته باشید در مواقعی که به آن ها نیاز دارید دوباره می توانید همین مراحل را طی کنید و این سرویس ها را به راحتی روشن کنید.

افزایش طول عمر باتری iPhone

به روز رسانی خودکار اپلیکیشن ها را غیر فعال کنید

به روز رسانی اپلیکیشن ها یک ایده بسیار خوب است و به شما کمک می کند تا با هر بار به روزرسانی اپلیکیشن هایی بهتر، سریع تر و قوی تر در دسترس داشته باشید.

دستگاه شما به صورت پیش فرض از به روز رسانی خودکار اپلیکیشن ها پشتیبانی می کند. این به این معنا است که زمانی که یک آپدیت جدید برای یک اپلیکیشن قرار می گیرد گوشی شما در پس زمینه آن را دانلود خواهد کرد در نتیجه می توان گفت از این طریق اپلیکیشن های شما همیشه به روز و آپدیت خواهند بود.

با وجود مزیت های زیاد این قابلیت، یک ایراد نیز دارد آن هم این است که این پروسه دائمی می تواند میزان زیادی از باتری گوشی شما را به طور مداوم مصرف کند. در نتیجه می توانید با طی کردن مراحل زیر این قابلیت را غیر فعال کنید و در صورت نیاز هر چند مدت یک بار بروید و به صورت دستی تنها اپلیکیشن های مورد نظر خود را به روز رسانی کنید.

برای غیر فعال کردن این قابلیت به تنظیمات بروید و بر روی App Store ضربه بزنید. در نهایت بر روی App Updates ضربه بزنید و آن را غیر فعال کنید.

افزایش طول عمر باتری iPhone

حالت هواپیما (Airplane Mode) را فعال کنید

در صورتی که باتری گوشی شما رو به پایان است و به گوشی خود نیاز دارید و امکان شارژ کردن آن به زودی وجود نخواهد داشت، یکی از کارهایی که می توانید به سرعت انجام دهید فعال کردن حالت هواپیما (Airplane Mode) است.

در صورتی که آن را فعال کنید تمام قابلیت های بی سیم گوشی شما خاموش خواهند شد وهیچ تماس و پیغامی را دریافت نخواهید کرد اما در صورت نیاز می توانید به Wi-Fi وصل شوید و از اینترنت استفاده کنید.

آسان ترین راه برای انجام این کار این است که در Control Center به دنبال ایکون Airplane Mode بگردید و بر روی آن ضربه بزنید. همچنین در تنظیمات نیز این حالت در دسترس است تنها باید بر روی آن بزنید و آن را فعال کنید. در صورت فعال شدن می توانید از ایکون هواپیمایی که در بالا سمت راست صفحه ظاهر می شود از این مسئله اطمینان حاصل کنید.

افزایش طول عمر باتری iPhone

قابلیت Background App Refresh را غیر فعال کنید

زمانی که شما یک اپلیکیشن iOS را می بندید، آن برای مدتی در پس زمینه به فعالیت خود ادامه می دهد تا این که وارد حالت معلق بشود. نوسازی اپلیکیشن ها در پس زمینه مزایای بسیاری دارد برای مثال اطلاعات موجود در اپلیکیشن را به صورت دائمی به روز نگه می دارد بدون این که نیاز باشد شما آن اپلیکیشن ها را باز بگذارید و هر زمانی که دوباره آن برنامه را باز می کنید با اطلاعات به روز و جدید روبرو می شوید.

خوب حال تصور کنید تمام اپلیکیشن های گوشی شما به صورت دائمی در پس زمینه در حالت فعالیت و نوسازی اطلاعات هستند. بله همانطور که می توانید حدس بزنید این قابلیت مقدار زیادی از باتری گوشی شما را مصرف می کند. در نتیجه اگر می خواهید یک گوشی با طول عمر باتری بیشتر داشته باشید ما به شما توصیه می کنیم که این قابلیت را غیر فعال کنید.

لازم به ذکر است که شما می توانید قابلیت Background App Refresh را به صورت کلی و یا تنها برای برخی از اپلیکیشن ها غیر فعال کنید. برای انجام این کار ابتدا به تنظیمات بروید و بر روی General ضربه بزنید. سپس بر روی Background App Refresh ضربه بزنید. در این صفحه در بالای صفحه Background App Refresh را می بینید که در زیر آن یک لیست از تمام اپلیکیشن هایی که از این قابلیت استفاده می کنند وجود دارد.

حال در این بخش برای غیر فعال کردن قابلیت نوسازی اپلیکیشن ها در پس زمینه می توایند بر روی Background App Refresh  موجود در بالای صفحه ضربه بزنید و یا این که از میان گزینه ها Wi-Fi را انتخاب کنید تا برای انجام این کار تنها از Wi-Fi استفاده شود.

برای غیر فعال کردن این قابلیت برای هر برنامه به صورت جداگانه نیز باید به فهرست قبلی بازگردید. در این لیست می توایند اپلیکیشن هایی چون ایمیل و پلتفرم های فضای مجازی خود که بیشتر سنگین هستند و به صورت روزانه اطلاعات بیشتری را نوسازی می کنند انتخاب و غیر فعال کنید.

این کار تاثیری بر روی عملکرد اپلیکیشن ها نخواهد گذاشت، تنها از این پس، پس از وارد شدن به آن برنامه کمی باید برای نوسازی اطلاعات صبر کنید. اما فراموش نکنید این کار در صرفه جویی در مصرف باتری به شما کمک بسزایی خواهد کرد.

افزایش طول عمر باتری iPhone
افزایش طول عمر باتری iPhone

شبکه 5G را در iPhone خود غیر فعال کنید

یکی از قابلیت های جدیدی که در سری آیفون 12 موجود شده و توانسته توجه افراد زیادی را به خود جلب کند شبکه 5G آن است. این قابلیت در عین حال که یک تجربه جدید و هیجان انگیز برای استفاده از اینترنت پر سرعت را در اختیار شما قرار می دهد، کاستی هایی نیز دارد.

متاسفانه فعلا 5G مناطق به نسبت کمتری را پوشش می دهد و در همه جا نمی توان از آن استفاده کرد. این به این معنا است که اگر در مناطقی زندگی می کنید که پوشش نمی دهد در عین حال که از اینترنت پر سرعت آن نمی توانید استفاده کنید بلکه گوشی شما در تلاش برای شبکه و اتصال مقدار زیادی از باتری شما را مصرف خواهد کرد.

به همین منظور ما به شما توصیه می کنیم که این شبکه را در ایفون خود غیر فعال کنید. بخصوص اگر در یکی از آن مناطقی زندگی می کنید که نمی توانید از 5G استفاده کنید.

 

  1. برای انجام این کار ابتدا باید اپلیکیشن تنظیمات (Settings) را باز کنید و بر روی Cellular ضربه بزنید.

 

  1. سپس بر روی Cellular Data Options ضربه بزنید.

 

  1. بر روی Voice & Data ضربه بزنید.

 

  1. برای خاموش کردن 5G بر روی 4G و یا LTE (بستگی به منطقه شما دارد) ضربه بزنید. در این حالت گوشی شما طوری تنظیم خواهد شد که تنها از شبکه 4G استفاده می کند. زمانی که خواستید آن را به حالت اول برگردانید و دوباره از 5G استفاده کنید نیز می توانید دوبار این مراحل را طی کنید و این بار بر روی 5G Auto ضربه بزنید.

 

تنها با انجام این چند کار آسان و ساده می توانید تا حد زیادی در مصرف باتری iPhone خود صرفه جویی کنید و از آن برای مواقع ضروری تر استفاده کنید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات موجود در آن برای شما مفید و سودمند بوده باشند.

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا