اخبار

اندروید در سال 2021: مروری بر فراز و نشیب های اندروید در یک سال گذشته

براساس اینکه سال 2021 دیگر رو به پایان است، ما معتقدیم زمانش رسیده که تمام اخباری که طی یک سال گذشته از Android منتشر شده است را یک بار به طور کلی و خلاصه وار مرور کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید تا تمام مسائل مربوط به اندروید در سال 2021 را با یکدیگر بررسی کنیم.

هر ساله اندروید همانند باقی رقبای خود در تلاش است که قوی تر و بهتر از همیشه در عرصه ظاهر شود و از رقبای خود در این زمینه پیشی بگیرد. امسال نیز یکی دیگر از سال هایی بود که اندروید با ایده های جدید و کارهای قدرتمند خود درخشید اما متاسفانه تعدادی ایراد و نقطه ضعف نیز داشت که ما امیدواریم هر چه زودتر آن ها را نیز برطرف کند. هر چند با وجود تمام ایرادات و کاستی ها، هنوز می توان گفت که امسال، یک سال خوب و مثبت برای اندروید بود.

در این مقاله ما نگاهی گذرا به تعدادی از مهم ترین نقاط قوت و ضعف اندروید در سال 2021 خواهیم انداخت.

اندروید در سال 2021: اندروید 12
اندروید در سال 2021: اندروید 12

Android 12

همانطور که می توانید حدس بزنید اولین موردی که به آن اشاره خواهیم کرد Android 12 است. تغییرات و پیشرفت های چشمگیری را می توانید در آن مشاهده کنید. در تغییراتی که اندروید 12 داشته می بینیم که بیشتر به ظاهر تمرکز داشته و سعی کرده که این بار یک ظاهر جذاب تر را در اختیار کاربران قرار دهد و همچنین با تغییرات جزئی در برخی از بخش ها نیز کار کردن با آن را برای کاربران آسان تر و جذاب تر کرده است.

از ویژگی های اندروید 12 می توان به امکان گرفتن اسکرین شات (Screenshots) اسکرولی، AppSearch، حالت کار کردن با یک دست (One-Handed)، پیشنهادات Overview، تنظیمات بیشتر ژست های حرکتی، بازخورد لمسی با صدا، اپلیکیشن های استفاده نشده، حالت بازی (Game Mode)، انتقال کد رسانه HEVC، پشتیبانی از عکس AVIF، صدای چند مسیره، بهینه سازی نمایشگرهای غیر استاندارد، داشبورد حریم خصوصی (Privacy Dashboard)، نشانگر میکروفون و دوربین، کلید خاموشی میکروفون و دوربین، Android Compute Core، درخواست اجازه برای موقعیت مکانی تقریبی و… اشاره کرد.

یکی از مهم ترین پیشرفت های اندروید 12 در این بود که بالاخره پس از مدت ها توسعه دهندگان و طراحان برای حل مشکلات رنگ پوست دوربین کمی تلاش کردند. حال دیگر افرادی که سفید پوست نیستند تصویری دقیق تر از رنگ پوست های تیره تر خود در کنار رنگ طبیعی موهای خود خواهند داشت. این مسئله یکی از مهم ترین و واجب ترین پیشرفت ها برای Google بود.

تمام این تغییرات در کنار هم به کاربران کمک می کنند تا یک تجربه امن تر، سریع تر و قابل اعتمادتر داشته باشند. البته لازم به ذکر است که تنها یک تغییر خاص، که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، کاری کرد که تمام این ویژگی های جدید چندان به چشم نیایند.

اندروید در سال 2021: سیستم عامل Material You
اندروید در سال 2021: سیستم عامل Material You

رابط کاربری Material You

بدون شک اصلی ترین تغییر و پیشرفتی که اندروید 12 داشته است، به Material You باز می گردد. این رابط کاربر جدید اندروید که پس از مدت ها تاخیر بالاخره در اختیار کاربران قرار داده شده است، به ما نشان داد که ارزش این همه انتظار را داشت.

این بار به جای تنها کمی تغییر دادن و پیشرفته تر کردن رابط کاربر، تصمیم گرفتند که آن را به طور کلی دوباره طراحی کنند که نتیجه آن شد یک رابط کاربر منحصر به فرد با تعدادی قابلیت جذاب، همانطور که می دانید این کار یک تصمیم هوشمندانه و به جا بود.

برای مثالMaterial You  می تواند بر اساس رنگ های موجود در عکس زمینه، رنگ های هایلایت را تعیین کند. اگر بخواهیم واضح تر بگوییم مثلا در صورتی که شما یک عکس از مریخ را به عنوان تصویر زمینه تعیین کنید، احتمالا رنگ های هایلایت شما رنگ های قهوه ای و قرمز خواهد بود.

البته تنها کاری که Material You برای شما انجام می دهد مربوط به رنگ ها نیست. در عین حال ویجت ها نیز بهتر به نظر می رسند و با صفحه نوتفیکیشن نیز بهتر می توان ارتباط بر قرار کرد. علاوه بر این ها ناوبری بهتر شده، انیمیشن ها نیز جذاب تر و یکنواخت تر شده اند و تمام چیزها در صفحه نمایش خوانا تر به نظر می آیند و به طور کلی ظاهری جذاب تر و مدرن تر پیدا کرده است.

Pixel 6

همانطور که انتظار می رفت Google Pixel 6 رونمایی شد. با اینکه Pixel 5 نیز یک گوشی خوب بود، متاسفانه کمی کم قدرت به نظر می آمد و نمی توانستیم آن را بهترین بنامیم. خط گوشی های Pixel همیشه طوری بودند که انگار تنها به این منظور طراحی می شدند که نشان دهند اندروید چه کارهایی می تواند انجام دهد اما متاسفانه Pixel 5 در انجام این کار شکست خورد.

Google نیز متوجه این مسئله بود در نتیجه مجبور شد که با ساخت یک سری جدید دوباره قدرت Pixel را به دنیا نشان دهد. که در حالت کلی می توان گفت که همین کار را نیز انجام داد. اگر از ایرادات و نقاط ضعفی که داشت چشم پوشی کنیم می توانیم بگوییم که Pixel 6 یک دستگاه فوق العاده است. به طور کلی می توانیم آن را این گونه توصیف کنیم که یک دستگاه زیبا و قدرتمند با یک دوربین شگفت انگیز است.

لازم به ذکر است که از همان ابتدا همه چیز برای دستگاه Pixel خوب و فوق العاده پیش نرفت. اول از همه اینکه رونمایی آن یک فاجعه بود. پیش از آن روز بزرگ، کاری به منظور بازاریابی انجام نشد و زمانی که آن روز مهم نیز فرا رسید به دلیل کار نکردن کارت های خرید، ارورهای وبسایت ها و پاسخ گو نبودن، برای اکثر افراد امکان خرید دستگاه وجود نداشت.

این یک اشتباه بزرگ و غیر قابل قبول از سمت Google بود که باعث شد تعداد زیادی از افراد نتوانند آخرین مدل گوشی Pixel را خریداری کنند.

برای آن گروه از افرادی که انقدر خوش شانس بودند که توانستند آن را خریداری کنند نیز با اینکه در ابتدا همه چیز خوب  پیش رفت متاسفانه بعدها مشکلات دیگری نیز سر راه آن ها قرار گرفت. برای مثال زمانی که افراد در حال صحبت کردن با تلفن همراه گوشی خود بودند به طور ناگهانی صدا برای یکی از طرفین قطع می شد و یا حتی بدتر، در حین تماس گرفتن با یک فرد، طرف مقابل اصلا صدای تماس گیرنده را نمی شنید. این مشکل زمانی برطرف شد که یک به روزرسانی جدید برای آن قرار داده شد که خوشبختانه در آن این مشکل رفع شده بود.

بدافزار Android

احتمالا کلمه بدافزار برای توضیح این بخش کافی باشد. اگر بخواهیم واضح تر بگوییم هر سیستم عامل، سخت افزار و اپلیکیشن سازی می داند که همیشه چند قدم عقب تر از افرادی قرار دارد که بد افزار ها و حملات جدید را ایجاد می کنند.

این مسئله هیچگاه تغییر نخواهد کرد. تا زمانی که یک دستگاه آنلاین است، همیشه آسیب پذیر خواهد بود. متاسفانه اندروید نیز از این خطرات مصون نیست. خودتان می توانید یک جستجو کوچک درباره بدافزارهای اندروید در اینترنت بکنید و ببینید که چقدر مقاله درباره در خطر بودن آن برای شما خواهد آمد.

یک چیز در میان این مشکل وجود دارد که آن اپلیکیشن ها هستند. شما نباید به هیچ عنوان فراموش کنید که در صورتی که از اندروید استفاده می کنید و یک اپلیکیشن دانلود می کنید ممکن است با چه خطراتی روبرو شوید. بله تمامی اپلیکیشن ها خطرناک نیستند اما باید به خاطر داشته باشید که این اپلیکیشنی که دانلود می کنید ممکن است یکی از آن ها باشد و باید از ریسکی که می کنید آگاه باشید.

برای مثال در حال حاضر در سال 2021 ما با بد افزارهایی چون Joker، GriftHorse، FakeDolphin، GinMaster، ExoBot، Android Police Virus، FakeInst، BlackRock، OpFake، BaseBridge، KungFu و Ghost Push روبرو هستیم.

شاید زمانی که لیست بدافراهای 2021 را می خوانید به این فکر کنید که چه لیست طولانی، اما باید این را به شما یادآوری کنیم که که لیست اپلیکیشن هایی که بدافزار دارند حتی از این لیست نیز طولانی تر است. در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

این لیست شامل All Good PDF Scanner، Buzz، Blue Scanner، Paper Doc Scanner، Care Message، WiFi Password Cracker، Desire Translate، Securelt، Axgle، Direct Messanger، Tangram App، Lock، Wallpaper Girls، Hummingbird PDF Converter، Photo to PDF، AppleProtect، Meticulous Scanner، Idea Security، Unique Keyboard، Talent Photo Editor – Blur Focus، Mint Leaf Message- Your Private Message، Shortcut Name،One Sentence Translator – Multifunction Translator، Part Message، Private SMS، Style Photo College، System Update، Auxiliary Message،Element Scanner ، free CamScanner،Go messages ، Super Message، Super SMS و Travel Wallpapers است.

گوشی های تاشو

اوایل به نظر می رسید که گوشی های تاشو چندان عمری در بازار نخواهند داشت و به زودی حذف خواهند شد اما نه تنها حذف نشدند بلکه در میان کاربران محبوب شدند. این گوشی های تاشو جدید علاوه بر اینکه یک طراحی جدید و متفاوت دارند، بسیار بادوام و ضد آب نیز هستند. در واقع یک دستگاه اندروید چند کاره خوب هستند. تنها نکته منفی در مورد این گوشی ها، قیمت بالای آن ها است که موجب شد تنها گروهی از افراد که توانایی خرید آن را داشتند آن را خریداری کردند و همین مسئله این گوشی های متفاوت و جدید را از دسترس افراد عادی خارج کرد. احتمالا در سال های آینده بیشتر شاهد همه گیری این گوشی ها خواهیم بود و امیدواریم در آن زمان قیمت های پایین تری برای آن ها در نظر گرفته شود تا هر کسی توانایی خریداری و استفاده از آن ها را داشته باشد.

 

این هم خلاصه ای از اندروید در سال 2021، شاید نتوان گفت که این بهترین سال برای اندروید بود اما بدون شک بدترین هم نبود. اندروید با وجود تمام فراز و نشیب هایی که در سال 2021 داشت، توانست به خوبی بدرخشد.

 

امیدواری از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات موجود در آن برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا