اخبار

اپل پردازنده‌ی A9X آیپد پرو ۹.۷ اینچی را آندرکلاک کرده است!

طبق اطلاعاتی که با استفاده از مقایسه‌های رسمی خود اپل بدست آمده است، گویا اپل پردازنده‌ی A9X قرار گرفته بر روی آیپد پرو ۹.۷ اینچی را در حالت آندرکلاک قرار داده است و این موضوع برای اولین بار است که اتفاق می‌افتد.

ابتدا توضیح کوچکی را درباره‌ی آندرکلاک کردن می‌دهم: به زبان ساده عملکرد پردازنده در حالت عادی منظم است و اصطلاحا بر مبنای Clock یا به صورت ساعت‌وار کار می‌کند. حال اگر پردازنده را وادار کنیم که در فرکانس بالاتری فعالیت کند، اصطلاحا آن را اورکلاک (OverClock) کرده ایم و اگر آن را مجبور کنیم در فرکانس پایین‌تری فعالیت کند، پردازنده را آندرکلاک (UnderClock) کرده ایم.

اورکلاک کردن باعث می‌شود که پردازنده سریع‌تر شود و مصرف باتری بالاتری داشته باشد. آندرکلاک کردن هم برعکس این حالت است و عملکرد پردازنده را کاهش می‌دهد اما مصرف باتری را هم پایین می‌آورد. حالا طبق مقایسه‌ای که اپل بین آیپدهای پرو ( iPad Pro ) و آیپد ایر انجام داده است، می‌توان نتیجه گرفته که پردازنده‌ی A9X در آیپد پرو ۹.۷ اینچی در حالت آندرکلاک شده کار می‌کند.

اپل گفته است که آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی در مقایسه با پردازنده‌ی A7 آیپد ایر حدود ۲.۵ برابر سریع‌تر است و پردازش گرافیکی نیز ۵ برابر سریع‌تر انجام می‌شود. اما آیپد پرو ۹.۷ اینچی در مقایسه با آیپد ایر دارای سرعت ۲.۴ برابر بیشتر و پردازش گرافیکی ۴.۳ برابر سریع‌تر است. حالا با توجه به اینکه هم آیپد پرو ۹.۷ اینچی و هم مدل بزرگ‌تر دارای پردازنده‌ی یکسان A9X هستند، در نتیجه پردازنده‌ی مدل کوچک‌تر درحالت آندرکلاک کار می‌کند.

اپل پردازنده‌ی A9X آیپد پرو ۹.۷ اینچی را آندرکلاک کرده است!

اما دلیل اپل برای انجام این کار چه بوده است؟ اولین دلیل و واضح‌ترین دلیل این است که اپل مایل است که آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی هنوز هم قدرت‌مندترین بماند و به عبارتی اپل دوست دارد که پرچم رده‌ی تبلت‌هایش هنوز در دستان برادر بزرگ‌تر باشد. به هرحال مدل ۱۲.۹ اینچی از استانداردهای بالاتری مانند پورت لایتنینگ مبتنی بر USB 3 برخوردار است و سرعت شارژ شدن و انتقال اطلاعات در آن بالاتر است؛ این درحالی است که مدل کوچک‌تر از پورت مبتنی بر USB 2 بهره می‌برد.

دلیل مهم دوم این است که ظرفیت باتری آیپد پرو ۹.۷ اینچی پایین‌تر است و اپل برای اینکه عملکرد باتری تفاوت خیلی زیادی بین دو مدل آیپد پرو نداشته باشد، پردازنده را در حالت آندرکلاک قرار داده است تا مصرف باتری پایین بیاید و بهینه‌تر شود. البته اینکه اپل از آندرکلاک کردن استفاده کرده است به این معنا نیست که عملکرد پردازنده افت چشمگیری داشته باشد و درواقع تفاوت‌ها در حد بسیار ناچیزی است.

بنابراین با اینکه اپل به طرز عجیبی (و البته با دلایل منطقی) از این تکنیک استفاده کرده است، اما باز هم آیپد پرو ۹.۷ اینچی با سرعتی مشابه آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی وظایف مورد نظر شما را انجام خواهد داد. تفاوت فقط وقتی احساس می‌شود که دو آیپد پرو را در کنار هم بگذارید و یک وظیفه‌ی یکسان را به آنها محول کنید، آنجاست که مدل بزرگ‌تر عملکرد بهتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا