بررسی‌ تخصصی

برخی از قابلیت های AirPods: نکاتی کاربردی درباره هدفون های بی سیم Apple

برخلاف چیزی که اکثریت درمورد هدفون های بی سیم اپل فکر می کنند این دستگاه تنها برای گوش دادن به موسیقی و پاسخ دادن به تماس ها طراحی نشده است و بلکه چندین قابلیت کاربردی و به درد بخور دیگر دارد که دلیل محبوبیت و موفقیت آن در این زمینه هستند.

حال ما می خواهیم کمی بیشتر با این وسیله آشنا شویم و به برخی قابلیت های جذاب و کاربردی آن که احتمالا بسیاری از افراد حتی از وجود آن ها با خبر نیستند، بپردازیم.

ایرپادهای اپل از سال 2016 که روانه بازار شدن تا کنون، پیشرفت زیادی کردند و حال تبدیل به محبوب ترین و معروف ترین لوازم جانبی اپل شدند. علاوه بر ظاهر ساده و شیک، قابلیت های کاربردی و عملکرد قوی آن ها باعث موفقیتشان در این زمینه شده است. از این قابلیت ها می توان به جفت شدن (Pairing) سریع، Switching به صورت خودکار، صدای فضایی (Spatial Audio)، Always-on Siri و… اشاره کرد.

مدل های متفاوتی از آن ها وجود دارند که از نظر عملکرد و قابلیت چندان شبیه به هم نیستند برای مثال مدل AirPods Pro تنها مدلی است که قابلیت حذف نویز (Active Noise Cancellation) و حالت شفافیت (Transparency) را در اختیار کاربران قرار می دهد. در حالی که ارزان ترین ایرپاد، نسخه نسل دوم، تنها برخی عملکردهای پایه و ساده چون جفت سازی سریع و Hands-free Siri را در اختیار کاربران قرار می دهد.

مدل AirPods 3 نیز چیزی میان این دو است یعنی در عین حال که به نسبت ایرپادهای استاندارد قابلیت های صوتی حرفه ای و پیشرفته چون صدای فضایی Spatial Audio)) و EQ تطبیقی دارد از آن طرف کاستی هایی چون نداشتن قابلیت حذف نویز (Active Noise Cancellation) و امکان تغییر سری ایرپاد را نیز دارد.

یک مدل دیگر نیز با نام AirPods Max وجود دارد که با اینکه تمام قابلیت های مدل Pro را دارد از نظر ظاهری بیشتر شبیه به مدل های قبلی و پیشین هدفون است.

چند قابلیت مشترک نیز در میان ایرپادها وجود دارند که یکی از آن ها امکان جفت سازی تنها در 3 ثانیه است و برای این کار شما باید تنها کیس شارژر آن را باز کنید و منتظر بمانید تا در گوشی شما یک پیغام ظاهر شود سپس شما تنها باید بر روی Connect ضربه بزنید و تمام، حال ایرپادهای شما به گوشی متصل هستند.

خوشبختانه در صورتی که از حساب کاربری یکسان iCloud استفاده می کنید دیگر نیاز نیست که این کار را برای تمام دستگاه های اپل خود هی تکرار کنید. یعنی در صورتی که ایرپادها را با iPhone خود که جفت کرده اید، ایرپادها به صورت خودکار با Apple Watch، iPad، Mac و یا Apple TV شما نیز جفت خواهند شد.

در ادامه نیز برخی دیگر از قابلیت های AirPods اشاره خواهیم کرد که احتمالا از آن ها با بی خبر بودید.

قابلیت های AirPods

در صورت گم کردن یکی از هدفون ها می توانید از قابلیت Find My استفاده کنید

بدون شک یکی از بزرگترین کاستی و نقطه ضعف این هدفون های بی سیم در این است که به راحتی گم می شوند و تقریبا تمام افرادی که تا کنون از آن ها استفاده کرده اند، دسته کم تجربه گم کردن یک و یا هر دو آن ها را برای حداقل یک بار داشتنه اند و یا از این مسئله به شدت می ترسند. خوشبختانه دیگر این مشکل نیز رفع شده است و با استفاده از اپلیکیشن Find My اپل به راحتی می توانید هدفون های بی سیم خود را در هر کجا که هستند پیدا کنید.

اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم در صورتی که ایرپادهای شما به Apple ID وصل شده باشند و شما اپلیکیشن Find My را در iPhone خود نصب کرده باشید شما به راحتی می توانید آخرین موقعیت مکانی ایرپادهای خود را بر روی نقشه مشاهده کنید.

همچنین اگر تنها یکی از ایرپادهای خود را گم کرده باشید، در صورتی که نزدیک به باقی دستگاه های اپل شما قرار داشته باشد و به بلوتوث متصل باشد، برای این که بتوانید آن را پیدا کنید صدا پخش خواهد کرد. برای انجام این کار باید اپلیکیشن Find My را راه اندازی کنید و بعد از این که به بخش Devices رفتید، بر روی Your Airpod ضربه بزنید و گزینه Play Sound را فشار دهید.

لازم به ذکر است که در IOS 15 محدوده کارکرد Find My افزایش داده شده است و آن را گسترده تر کرده اند. به همین وسیله شما می توانید AirPods Pro و یا AirPods Max گمشده خود را حتی پیش از این که وارد محدوده بلوتوث شوند پیدا کنید.

قابلیت صدای فضایی Spatial Audio)) را برای یک تجربه جدید و پیشرفته فعال کنید

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از ایرپاد های نسل سوم AirPods Pro و AirPods Max استفاده می کنید می توانید از این قابلیت جدید و هیجان انگیز استفاده کنید. این تکنولوژی به شما این امکان را می دهد که در هنگام تماشای تلویزیون و یا گوش دادن به موسیقی از این قابلیت که یک افکت صدای 360 درجه ای است، لذت ببرید.

برای فعال کردن قابلیت صدای فضایی Spatial Audio)) و یا حتی برای اینکه از فعال بودن آن اطمینان حاصل کنید باید هدفون های بی سیمی که استفاده می کنید حتما از طریق بلوتوث به iPhone و یا iPad شما متصل شده باشند. سپس وارد تنظیمات شوید و بر روی بلوتوث (Bluetooth) ضربه بزنید و ایرپاد خود را انتخاب کنید. در نهایت i را فشار داده و Spatial Audio را انتخاب کنید.

قابلیت های AirPods
قابلیت های AirPods

قابلیت Siri همیشه فعال ایرپاد شما، تنها با شنیدن Hey Siri آماده گوش فرا دادن و انجام دادن دستورات شما می شود

ایرپادهای نسل دو AirPods Pro و یا AirPods Max همگی با دستور Hey Siri آماده گوش فرا دادن به دستورات شما می شوند. برای مثال در مواقعی که ایرپادهای شما در نزدیکی شما هستند و آیفون شما در اتاق دیگری قرار دارد می توانید با گفتن تنها Hey Siri صدا و موسیقی در حال پخش را کم و زیاد و کنترل کنید و یا حتی درخواست کنید که یک پیام برای شما ارسال کند و یا برخی دستورات دیگر را برایتان انجام دهد.

لازم به ذکر ست که در صورتی که از ایرپادهای خود در کنار یک Apple Watch استفاده می کنید نیز اگر اپل واچ شما به اینترنت دسترسی داشته باشد می توانید از این قابلیت Hey Siri استفاده کنید.

زمانی که شما می گویید Hey Siri صدای هر چیزی که در حال گوش دادن به آن هستید کاهش خواهد یافت که این خود نشان دهنده این است که Siri در حالت گوش دادن است و منتظر دستورات شما است.

علاوه بر تمام این ها یکی از کارهای خارق العاده و جذاب Siri این است که می تواند پیام های دریافتی شما را به وسیله ایرپاد در گوشتان بخواند، به این وسیله شما متوجه محتوای پیام دریافتی خود می شوید بدون این که نیاز باشد کاری انجام دهید.

پس از گوش دادن در صورتی که تمایل داشته باشید نیز می توانید پاسخ خود را با یک دستور به فرد مورد نظر ارسال کنید. برای فعال کردن این قابلیت نیاز نیست کار خاصی انجام دهید اما اگر به هر دلیلی می خواهید آن را غیر فعال کنید می توانید به تنظیمات (Settings) رفته و وارد بخش Siri & Search بشوید و بر روی Announce Messages ضربه بزنید.

شما حتی می توانید از AirPods خود به جای سمعک استفاده کنید

بله درست متوجه شدید شما حتی می توانید از AirPods خود به عنوان سمعک استفاده کنید. iPhone شما یک قابلیت با نام Live Listen دارد که به شما این امکان را می دهد که در صورت نیاز و یا داشتن مشکلات شنوایی ایرپادهای خود را به سمعک تغییر دهید. برای این کار باید به تنظیمات رفته و تغییرات لازم را ایجاد کنید.

پس از انجام تغییراتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد شما می توانید گوشی خود را نزدیک فردی که صحبت می کند قرار دهید و ایرپادهای خود را در گوشتان بگذارید، پس از این کار می توانید خیلی واضح صدای فردی که صحبت می کند را بشنوید.

البته لازم به ذکر است با این که ابتدا این قابلیت برای کمک به افرادی که مشکلات شنوایی دارند طراحی شده بود، بیشتر به عنوان یک وسیله برای استراق سمع و شنود مورد توجه افراد قرار گرفت و بسیار محبوب شد. در نتیجه می توان گفت که این که به چه دلیل و برای چه هدفی از این قابلیت استفاده می کنید به خودتان مانده است.

اما در مورد این مسئله که چطور این قابلیت را در ایرپادهای خود می توانید فعال کنید باید بگوییم که ابتدا باید در iPhone خود به بخش تنظیمات (Settings) بروید و وارد بخش Control center شوید. پس از این کار باید وارد بخش Customize Controls شوید و بر روی علاوت مثبت (+) سبز رنگ موجود در کنار گزینه Hearing ضربه بزنید.

سپس در صورتی که می خواهید از این قابلیت استفاده کنید ایرپادهای خود را در گوشتان بگذارید و در iPhone خود وارد بخش Control center شوید و نماد شنوایی، Live Listen را انتخاب کنید. برای غیر فعال کردن این قابلیت نیز تنها لازم است همین مراحل را طی کنید.

لازم به ذکر است که اگر از مدل AirPods Pro استفاده می کنید یک قابلیت جدید دیگر با نام Conversation Boost نیز در آن قرار گرفته است که در عمل کردن به عنوان سمعک حتی بهتر از قابلیت Live Listen عمل می کند.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم در صورتی که افرادی که صحبت می کنند در مقابل شما قرار داشته باشند قابلیت Conversation Boost با استفاده از میکروفون AirPods Pro صدای آن ها را تشخیص داده و جدا می کند تا شما صدای افراد را بهتر و واضح تر دریافت کنید.

برای فعال کردن این قابلیت نیز ابتدا باید وارد تنظیمات (Settings) شده و سپس به بخش Accessibility بروید و بر روی AirPods ضربه بزنید. پس از آن باید وارد Audio Accessibility Settings شده و بر رویHeadphone Accommodations ضربه زده و Custom Audio Setup را انتخاب کنید.

پس از انجام دادن تمام این کارها تنها تاگل Conversation Boost می ماند که بعد از آن دیگر کارتان در این بخش به پایان می رسد. خوشبختانه پس از این که برای اولین بار آن را فعال می کنید دیگر نیاز نیست هر بار این مسیر را طی کرده و تمام این مراحل را تکرار کنید، بلکه به راحتی می توانید ان را خاموش و روشن کنید.

قابلیت های AirPods

چطور نام AirPods خود را تغییر دهید؟

متاسفانه هیچ اپلیکیشنی برای تغییر تنظیمات و شخصی سازی AirPods وجود ندارد. در نتیجه برای تغییر نام ابرپادهای خود باید به بخش تنظیمات بلوتوث بروید و این تغییرات را انجام دهید.

زمانی که ایرپادها به iPhone و یا iPad شما متصل هستند به تنظیمات (Settings) رفته و وارد بخش بلوتوث (Bluetooth) شوید. سپس بر روی i که در کنار نام AirPods شما قرار دارد ضربه بزنید. در نهایت بر روی Name ضربه بزنید و نام مد نظر خود را وارد کنید. نامی که وارد می کنید با تمام دستگاه هایی که به iCloud متصل هستند همگام سازی خواهد شد.

 

از به روز بودن فریمور (Firmware) ایرپادهای خود اطمینان حاصل کنید

اپل برای ارتقا دادن عملکرد فریمور (Firmware) ایرپادها را به روز رسانی می کند. نکته اصلی این است که شما به صورت دستی ایرپادهای خود را نمی توانید به روز رسانی کنید بلکه در واقع خود آن ها به صورت خودکار به روز رسانی می شوند. شما می توانید با طی کردن مراحلی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت به راحتی از به روز بودن Firmware ایرپاد خود اطمینان حاصل کنید.

برای انجام این کار پس از گذاشتن ایرپادها در گوش ابتدا باید به تنظیمات (Settings) رفته و در آن جا به بخش General بروید. پس از اینکه وارد بخش About شدید آنقدر پایین بیایید تا بخشی که نام AirPods شما نوشته شده است را پیدا کنید. پس از ضربه زدن بر روی آن اطلاعات هدفونتان را به شما نشان خواهد داد. در میان این اطلاعات نسخه Firmware ایرپادهای خود را نیز مشاهده خواهید کرد.

سپس می توانید به گوگل بروید و نام ایرپاد خود را در آنجا جستجو کنید و آخرین Firmware موجود را مشاهده کنید. از این طریق می توانید به راحتی از به روز بودن Firmware و این که آخرین نسخه موجود است اطمینان حاصل کنید.

قابلیت های AirPods

چطور شارژ AirPods خود را چک کنیم؟

چند روش برای چک کردن میزان شارژ و باتری AirPods و کیس شارژر آن وجود دارد. در ادامه به دو روش برای انجام این کار اشاره خواهیم کرد که یکی با iPhone و دیگری با Apple Watch انجام می شود.

اولین راه که ساده ترین روش برای انجام این کار نیز هست، این است که می توانید کیس شارژر را نزدیک iPhone خود باز کنید، در این صورت به صورت خودکار بر روی گوشی شارژ آن به شما نشان داده خواهد شد و یا این که می توانید ویجت باتری ایرپاد را به iPhone خود اضافه کنید.

روش دوم که برای چک کردن شارژ ایرپاد بر روی Apple Watch است نیز به این گونه عمل می کند که شما ابتدا باید کیس باز ایرپاد خود را نزدیک اپل واچ قرار دهید و Control Center را باز کنید. سپس بر روی گزینه باتری (Battery Option) ضربه بزنید. علاوه بر یک بخش برای نشان دادن باتری ساعت هوشمند یک بخش برای باتری ایرپاد و کیس آن نیز مشاهده خواهید کرد. به همین سادگی می توانید با یکی از این دو روش، خیلی سریع باتری ایرپاد خود را چک کنید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشد و اطلاعات موجود در آن برای شما مفید و سودمند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا