آموزش و ترفند

بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2022

در این مقاله می خواهیم به تعدادی از کاربردی ترین و بهترین زبان های برنامه نویسی برای یادگیری در سال 2022 بپردازیم. در نتیجه اگر می خواهید که به عنوان یک برنامه نویس شروع به کار کنید با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

زمانی که که تصمیم می گیرید وارد حرفه برنامه نویسی شوید پیش از هر چیزی با یک چالش بزرگ روبرو خواهید شد، آن هم پاسخ به این سوال است که «یادگیری کدام زبان برنامه نویسی برای من بهتر است؟» چرا که چندین زبان متفاوت برای اهداف مختلف وجود دارد و هر کس باید با توجه به هدف و علاقه خود هر کدام را که بیشتر مناسب است انتخاب کند.

به همین منظور ما تعدادی از بهترین زبان های برنامه نویسی را که در سال 2022 می توانید یاد بگیرید را گرد هم آوردیم تا شما بتوانید پس از آشنایی با چند تا از بهترین ها در این زمینه به راحتی زبان برنامه نویسی مناسب خود را پیدا کنید.

اگر بخواهیم به صورت کلی و خلاصه وار بهترین زبان های برنامه نویسی موجود در سال جاری را جمع بندی کنیم می توانیم بگوییم که در صورتی که به داده (data) و بخش منطقی کد گذاری و برنامه نویسی علاقه دارد احتمالا پایتون (Python)، جاوا (Java)، C، C++، و یا C# برای شما مناسب خواهد بود.

همچنین در صورتی که بیشتر به طراحی ظاهری و رابط کاربر اهمیت می دهید TypeScript می تواند همان چیزی باشد که به آن احتیاج دارید. در صورتی که هیچکدام از این ها به نظر شما جذاب نمی آیند و در واقع به دنبال یک زبان برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن موبایل هستید ما به شما توصیه می کنیم که از جاوا (Java) برای اندروید و از Swift و یا Objective-C برای iOS اپل استفاده کنید.

تا اینجا بهترین زبان های برنامه نویسی را براساس علاقه و هدف برای شما دسته بندی کردیم اما نباید فراموش کنید که بیش از این شما باید به این نکته توجه کنید که بازار کار کدام زبان برنامه نویسی بهتر است و پس از یادگیری کدام یک راحت تر می توانید برای شغل مد نظر خود پذیرش بگیرید و از همه مهم تر اینکه کدام زبان برنامه نویسی درآمد زا تر است.

براساس تحقیقاتی که در آمریکا و اروپا انجام داده شده است CodingNomads زبان های برنامه نویسی که در پیدا کردن شغل بهتر عمل می کنند را رده بندی کرده، در این لیست می بینم که جایگاه اول را به پایتون (Python) اختصاص داده و بعد از آن جاوا (Java) را قرار داده است. همچنین در ادامه این لیست زبان های برنامه نویسی JavaScript، C++، C#، C، TypeScript، PHP، Perl و Ruby را مشاهده می کنیم که در لیست 10 زبان برتر قرار گرفته اند.

اما براساس در آمدی که دارند در آمریکا Ruby با میانگین در آمد 111.994 دلار در جایگاه اول قرار گرفته است. پس از آن C++ را با درآمد 103.818 دلار در جایگاه دوم می بینیم. در ادامه نیز Python با 103.540 دلار، JavaScript و TypeScript با 100.492 دلار، جاوا با 96.786 دلار، C# با 89.203 دلار، PHP با 85.435 دلار، Perl با 83.159 دلار و C با 82.924 دلار حقوق قرار گرفته اند.

البته لازم به ذکر است که تمام این درآمد های ذکر شده، میانگین درآمد یک فرد حرفه ای در آمریکا هستند، نه در آمد یک فرد تازه کار در این حرفه، با این حال ما تصمیم گرفتیم که این لیست را با شما به اشتراک بگذاریم تا به طور کلی از میزان در آمد زایی هر کدام از زبان ها با خبر شوید و براساس آن تصمیم بگیرید که می خواهید کدام یک را یاد یگیرید.

حال در ادامه می خواهیم با جزئیات بیشتر به چند تا از بهترین و کاربردی ترین زبان های برنامه نویسی بپردازیم و با آن ها بهتر آشنا شویم.

زبان برنامه نویسی پایتون

Python

زبان برنامه نویسی پایتون یکی از معروف ترین و کاربردی ترین ها در این زمینه است و در صورتی که پیش از این در مورد برنامه نویسی تحقیق کرده باشید احتمالا بارها نامش به گوشتان خورده است.

از Python برای انجام کارهای مختلفی استفاده می شود. اگر بخواهیم واضح تر بگوییم در عین حال که می توان از پایتون برای انجام کارهای ساده چون اسکریپ نویسی (Scripting) استفاده کرد می توان از آن برای انجام برخی کارهای حرفه ای و پیچیده چون هوش مصنوعی و… نیز استفاده کرد. برای توسعه دهندگانی که به یادگیری علم داده (Data) و ماشین ها علاقه دارند و یا به دنبال یادگیری توسعه نرم افزار و سایت هستند، یادگیری پایتون را به شدت توصیه می کنیم.

زبان پایتون یک زبان آسان و قوی در این زمینه در نظر گرفته می شود که به دلیل سادگی و آسان بودن یادگیری آن بسیار مورد توجه افراد تازه کار قرار می گیرد.

در واقع زبان پایتون چه برای افراد تازه کاری که به تازگی می خواهند وارد این حرفه و شغل شوند و چه برای افراد حرفه ای بسیار مناسب و کاربردی است. پایتون برای یک مدت طولانی وجود داشته و این طور که به نظر می رسد در طی سال های آینده نیز در میان بهترین زبان های برنامه نویسی قرار خواهد گرفت.

پایتون طی این مدت به خوبی توانست قدرت و کاربردی بودن خود را به همه اثبات کند و از همه مهم تر این که توانست وارد لیست بهترین ها شود و برای مدت طولانی در این لیست باقی بماند. احتمالا تمام این ها یک دلیل خوب برای شما باشند که به این زبان جذب شوید و ان را یاد بگیرید.

زبان برنامه نویسی جاوا

Java

جاوا یکی دیگر از آن زبان های برنامه نویسی محبوب و معروف است که بدون شک باید در لیست بهترین ها قرار می گرفت. این زبان برنامه نویسی در طول زمان خود را به خوبی اثبات کرده و تبدیل به زبانی شده است که در سراسر دنیا اکثر سازمان ها از آن استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که Java همان زبان اصلی پشت اندروید است که یکی از قوی ترین و معروفترین ها در زمینه خود هستند. همچنین جاوا محبوبت ترین زبان برنامه نویسی برای دستگاه های اینترنت اشیا (IOT)  و یا همان Internet of Things است.

البته نباید فراموش کنید که با وجود این که یادگیری زبان جاوا به نسب پایتون سخت تر است، از طرف دیگر یادگیری و استفاده از این زبان به نسبت برخی زبان های برنامه نویسی دیگر چون C و C++ آسان تر است. همین مسئله باعث شده که پایتون نسبت به جاوا و جاوا نسبت به زبان C برتری پیدا کند و زبان برنامه نویسی بهتری در نظر گرفته بشود.

در صورتی که شما زبان جاوا را یاد بگیرید و بتوانید از آن استفاده کنید به راحتی می توانید زبان پابتون را نیز یاد بگیرید. در نتیجه می توان گفت که تمام افرادی که به دنبال کار به عنوان مهندس نرم افزار و یا توسعه دهنده موبایل هستند و مشکلی با سختی های پروسه یادگیری و چالش های موجود بر سر راه آن ندارند، زبان برنامه نویسی Java می تواند همان چیزی باشد که به آن نیاز دارند.

زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت

JavaScript

سومین زبانی که می خواهیم به آن بپردازیم JavaScript است که بر روی بیش از 97 درصد وبسایت های دنیا استفاده می شود.

زبان JavaScript به شما این امکان را می دهد که قابلیت هایی چون محتوای تعاملی و گرافیک متحرک و سایر قابلیت های پیچیده را در سایت خود قرار دهید. علاوه بر این، JavaScript محبوب ترین زبان برنامه نویسی در میان شرکت کنندگان در گیت هاب (GitHub) نیز است.

همچنین برخلاف سایر زبان های برنامه نویسی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، JavaScript عمدتا یک زبان برنامه نویسی سمت سرویس گیرنده (Client Side) است. البته لازم به ذکر است که به طور فزاینده ای نیز در سمت سرور (Server Side) با پلتفرم های زمان اجرا (run time) چون Node.js و Frameworks استفاده می شود.

در حالت کلی می توان گفت که اگر به برنامه نویسی طراحی ظاهری و رابط کار علاقه دارید JavaScript بهترین زبان برنامه نویسی است که می توانید یاد بگیرید.

زبان برنامه نویسی SQL

SQL

ما معتقدیم که زبان SQL یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی محبوب است که بهتر است با آن نیز آشنا شوید. این زبان نه تنها جزو 10 زبان برنامه نویسی برتر است بلکه جزو زبان هایی است که بازار کار بسیار خوبی نیز دارند.

البته نباید این حقیقت را فراموش کنید که مهم نیست که از چه زبان برنامه نویسی استفاده می کنید در واقع در هر صورت از SQL برای ارتباط با پایگاه داده (Database) استفاده خواهید کرد. در نتیجه یادگیری این زبان برنامه نویسی یک ایده خوب برای اکثر توسعه دهندگان نرم افزار است.

اگر به دنبال یادگیری زبان برنامه نویسی هستید این توصیه CodingNomads می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

CodingNomads این طور بیان کرد که: « در حالی که بسیاری از زبان های موجود در این لیست یک زبان برنامه نویسی بسیار خوب برای یادگیری به حساب می آیندیند، یکی از بهترین و تاثیر گذارترین کارهایی که شما در حین یادگیری زبان برنامه نویسی می توانید انجام دهید، این است که اطمینان حاصل کنید که پیش از یادگیری زبان جدید، یک زبان را به خوبی یاد گرفته باشید. در صورتی که شما زمان خود را صرف یادگیری چند زبان به صورت همزمان کنید، شما به زمان طولانی نیاز خواهید داشت که در هر کدام از آن ها حرفه ای شوید. در حالی که اگر تنها بر روی یکی از آن ها تمرکز کنید و در آن حرفه ای شوید در آینده یادگیری زبان بعدی نیز برای شما آسان تر خواهد بود.»

 

 

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات موجود در آن برای شما مفید و کاربردی بوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا