اخبار

بهره‌برداری پژوهشگران دانشگاه MIT از وای‌فای کُند

مهندسان ام‌آی‌تی برای تغییر الگوریتم‌های مربوط به مدیریت ترافیک مسیریاب‌ها، راه جدیدی پیدا کرده‌اند که به اولویت‌بندی انواع مختلف داده‌هایی که در یک شبکه حرکت می‌کنند، می‌پردازد؛ آن هم بدون نیاز به جایگزینی مسیریاب کنونی با یک مسیریاب جدید. نتایج این پژوهشگران می‌تواند باعث افزایش قابلیت اطمینان و مقرون به‌صرفه شدن مسیریاب‌های بی‌سیم شود و بدین‌ترتیب از آنها در مراکز داده استفاده به‌عمل بیاید.

وای‌فای تا زمانی که به‌خوبی کار می‌کند، یک فناوری عالی است ولی هنگامی که به مشکل برخورد کند، کاربران سرخورده، اغلب به فکر خرید یک مسیریاب جدید می‌افتند؛ یا حتی بدتر از آن، مسیریاب سیمی اترنت قدیمی‌تر خود را از انباری درمی‌آورند تا از آن استفاده نمایند.

کسانی که مسئول شبکه‌های وای‌فای هستند نیز مشکل مشابهی را تجربه می‌کنند؛ تنها با این تفاوت که مسیریاب‌های بسیار گران‌قیمت‌تری دارند و گزینه سیمی آنها نیز چندان به دردشان نمی‌خورد. اما به یمن پژوهش جدیدی که در دانشگاه ام‌آی‌تی صورت گرفته، مسئولان شبکه نیز ممکن است به‌زودی بتوانند خیلی مشکلات مربوط به وای‌فای خود را با روش‌های ساده‌تری حل کنند.

گفتنی است همین حالا هم تغییر در مدیریت ترافیک یک مسیریاب، کار ساده‌ای است؛ شما حتی می‌توانید با استفاده از به‌روزرسانی سفت‌افزار (firmware) این کار را روی مسیریاب خانگی خود هم انجام بدهید. اما مسئله مهم این است که ترافیک برنامه‌پذیر نمی‌تواند در برابر نیازهای مربوط به انتقال داده‌ها در یک مزارع سرور، قد علم کند.

هاری بالاکریشنان (استاد ام‌آی‌تی) می‌گوید: «هرچند که پیش‌تر، برنامه‌پذیر بودن، امری قابل دستیابی بود؛ اما هیچ کسی از آن استفاده نمی‌کرد؛ چرا که ده‌ها یا حتی صدها برابر کندتر عمل می‌کرد.» به همین خاطر، گروه آقای بالاکریشنان نوع جدیدی از زمان‌بند (scheduler) را در مدار طراحی کرده‌اند. زمان‌بند، قسمتی از مدار است که بسته‌های داده‌ها را در صف مسیریاب، آرایش می‌دهد و آنها را برای فورواردینگ، استخراج می‌نماید.

گفته می‌شود این زمان‌بندها می‌توانند به‌عنوان زیربنای سوییچ نسل بعدی شبکه عمل کنند و بدین‌ترتیب مدیران مراکز داده قادر خواهند بود هر زمان که در فناوری زمان‌بندی تحولی حاصل می‌گردد، روش کارکرد شبکه را تغییر دهند و این کار را بدون نیاز به جایگزینی مسیریاب‌های گران‌قیمت انجام دهند. همچنین، این روش از پتانسیل ایجاد یک انقلاب بزرگ در روش تعامل سرورها با یکدیگر برخوردار است.

روی آوردن از مسیریاب‌های سیمی به مسیریاب‌های بی‌سیم که به‌طور سنتی در مزارع سرور مورد استفاده قرار می‌گرفتند، با از میان برداشتن سیم‌کشی‌های با متراژهای بالا در ساختمان، باعث ساده‌سازی چیدمان‌ها نیز می‌شوند. همچنین، این امر می‌تواند منجر به صرفه‌جویی بیشتر در هزینه‌ها گردد.

امید می‌رود این صرفه‌جویی در هزینه‌ها، نهایتاً برای مشتریان خدمات ابری نیز مفید واقع شوند؛ و صرفاً باعث افزایش سودآوری شرکت‌ها نگردند.

منبع : ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا