ریپورتاژ آگهی

بی‌ام‌و i۳۲۰ خودرویی از گذشته برای آیندگان

شاید باورش سخت باشد اما شرکت بی‌ام‌و ۱۰۳ سال است که خودرو تولید می‌کند؛ این شرکت آلمانی که حالا سهامدارانی از کشورهای مختلف دارد در طول این بیش از یک قرن ده‌ها نوع مدل مختلف خودرو تولید کرده که اغلب آنها از به یادماندنی‌ترین خودروهای تاریخ‌اند. سری ۳ بی‌ام‌و خودروهایی هستند که ساخت آنها از سال ۱۹۷۵ شروع شده و تا همین امروز هم ادامه دارد و شامل مدل‌های  بی‌ام‌و i۳۲۰، i ۳۱۵، i۳۲۵ می‌شود. بی‌ام‌و i۳۲۰ که در ادامه از آن بیشتر خواهیم گفت از نسل دوم بی‌ام‌وهای سری ۳ یعنی E30 است که از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۴ تولید می‌شدند.

محبوب تعقیب و گریز در فیلم‌ها

بی‌ام‌و i۳۲۰ از سال ۱۹۸۵ تا سال ۱۹۹۱ تولید شد. اما مدل‌های جدید آن دوباره از سال ۲۰۰۰ در خط تولید قرار گرفتند. مدل قدیمی بی ام و ۳۲۰ یک سدان زیبا با ۱۱۶۰ کیلوگرم وزن تقریبا سنگین بود اما موتور ۶سلیندر ۱۲ سوپاپ آن می‌توانست قدرت لازم برای حرکت راحت و بی‌عیب و نقص آن را تولید کند. ۳۲۰های قدیمی در ایران هم از محبوبیت زیادی برخوردار بودند و زمانی که خودرو به زحمت وارد کشور می‌شد از جمله ماشین‌های لوکس محسوب می‌شدند. امروز هم ۳۲۰‌های قدیمی از کلاسیک‌های درخور توجه‌اند که عاشقان ماشین همیشه چشم‌شان دنبالشان است. بی‌ام‌و در تولید سری ۳ با حفظ ابهت و سرسختی همیشگی‌اش کمی با بدنه مهربان‌تر برخورد کرده و طراحی‌ها آیرودینامیک‌تر است. این سری محبوب فیلم‌های تعقیب و گریز آن سال‌ها است که با قدرت و زیبایی خارق‌العاده‌اشان یا در شکل و شمایل ماشین پلیس در پی تعقیب مجرمان بودند یا از دست پلیس فرار می‌کردند. طراحی مدل‌های جدید سری ۳ بی‌ام‌و به طرح‌های فیلم‌های علمی تخیلی نزدیک شده است. خودروهایی کشیده و مرتفع با برآمدگی‌های جانبی که برای بهتر حرکت‌کردن هوا در کنار خودرو طراحی شده‌اند و البته شکوه خاصی به ماشین می‌دهند.

استاد پاتیناژ روی جاده

مدل i۳۲۰اما در طول این چند دهه‌ای که به حیات خود در شکل‌های مختلف ادامه داده همیشه از مدل‌های محبوب ایرانی‌ها بوده؛ بطوریکه به فروش بی ام و در ایران کمک کرده است. مدل‌های جدید بی‌ام‌و i۳۲۰ با طراحی بسیار زیباتر و به‌روزتر از سال ۲۰۰۰ به بازار عرضه شدند. تا سال ۲۰۰۷ موتور این مدل با حجم ۲.۲ لیتر و ۶ سلیندر بود اما مدل‌های جدیدتر ۴ سلیندرند. وزن مدل‌های جدیدتر ۳۲۰ هم همچنان بالاست و نزدیک به یک و نیم تن وزن دارند اما با وجود موتوری که ۱۸۴ اسب بخار و ۲۷۰ نیوتن بر متر قدرت دارد این ماشین‌ها انگار روی جاده می‌لغزند و راه می‌روند. سرعت صفر تا ۱۰۰ این غول‌های آهنی هفت و ۶دهم ثانیه است که البته برای خودرویی که سرعت نهایی آن کلا ۲۳۵ کیلومتر در ساعت است شتاب بالایی محسوب می‌شود.

قدیمی و جدید، هنوز پرطرفدار

از طرح‌های قدیمی تا طرح‌های جدید بی‌ام‌و i۳۲۰ را می‌شود در ایران پیدا کرد. طرح‌های قدیمی اغلب در رقابت با بی‌ا‌م‌و ۵۱۸ و بی‌ام‌و ۲۰۰۲ کمی جا مانده‌اند اما هنوز هم تعداد زیادی از آنها در گوشه و کنار شهرها یا در کلکسیون ماشین‌بازها جاخوش کرده‌اند. قیمت این خودروها بسته به سلامتشان است و جایی بهتر از سایت دیوار نمی‌توان برای خرید آنها پیدا کرد. برای سرزدن به قیمت‌های مدل‌های قدیمی و جدید بی‌ام‌و i۳۲۰ و کیف‌کردن از دیدن این عروسک‌های آهنی سری به سایت دیوار بزنید.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا