اخبار

جاسوسی آسان اطلاعات کاربران آیفون با یک ترفند ساده

جاسوسی آسان اطلاعات کاربران آیفون با یک ترفند ساده

به‌تازگی یکی از متخصصان نرم‌افزاری کشف کرده است که کاربرانی که در هنگام نصب نرم‌افزار بر روی آیفون، مجوز استفاده از دوربین را صادر می‌کنند، امکان جاسوسی آسان از خود را به نرم‌افزارها ارائه کرده‌اند.

ماجرا ازاین‌قرار است که فردی به نام فیلیکس کرواس توانسته است تا با ساخت یک نرم‌افزار نمونه، قابلیت‌های شنود اطلاعات دستگاه‌های آیفون را به معرض نمایش بگذارد. کرواس که صاحب یک شرکت نرم‌افزاری است و یک سال پیش شرکت خود را به گوگل فروخته است، برای جلوگیری از مرتبط شدن این ماجرا به رقابت بین گوگل و اپل، به‌صورت مستقل عمل کرده و این پروژه را یک برنامه و طرح شخصی اعلام کرده است.

او کشف کرده است که صدور مجوز استفاده از دوربین به نرم‌افزارهای سیستم‌ عامل iOS موجب می‌شود تا این نرم‌افزارها بتوانند هر وقت که خواستند به سراغ باز کردن دوربین، عکس و فیلم گرفتن از کاربر و حتی آپلود آن‌ها در شبکه کنند و تمامی این اقدامات زمانی انجام می‌شود که کاربر حتی از رخ دادن آن‌ها نیز آگاه نیست.

او برای اثبات ادعای خود یک نرم‌افزار نمونه ساخته و آن را بر روی یک مدل از آیفون نصب کرده و یک‌به‌یک امکانات جاسوسی‌ای که پیش‌ازاین به آن اشاره شد را بر روی دستگاه خود پیاده‌سازی کرد. همچنین برای تائید یافته‌های خود، یک نسخه از این نرم‌افزار را برای مرکز تحقیقات نرم‌افزاری مادربرد (Motherboard) ارسال کرد تا آن‌ها نیز به بررسی این موضوع بپردازند. نتیجه به‌دست‌آمده توسط این مرکز نیز تائید کننده گفته‌های این مهندس نرم‌افزار بود.

البته اپل همیشه درزمینهٔ این‌که چه نرم‌افزارهایی را به بازار خود راه می‌دهد، بسیار سخت‌گیر بوده است و نرم‌افزارهای حاضر در این بازار، بسیار امن‌تر از نرم‌افزارهای مستقل هستند. با تمامی این تفاسیر، اپل هنوز از اظهارنظر درباره این ماجرا خودداری کرده است ولی می‌توان انتظار داشت که به‌زودی شاهد بیانیه‌ای رسمی از سوی این شرکت باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا