اخبار

خالی کردن حافظه گوشی موبایل: 6 روش کاربردی

پر شدن حافظه گوشی و دریافت پیام “حافظه ذخیره سازی گوشی شما تقریباً پر است”، بدترین حسی است که کاربران گوشی های هوشمند ممکن است با آن مواجه شوند. در این مورد، خالی کردن حافظه گوشی تنها کاری است که می توان انجام داد. خیلی ها، پاک کردن تصاویر و ویدیوهای خود را بهترین راه حل می دانند اما بهتر است که دست نگه داشت، زیرا مطمئناً به حافظه بیشتر از این، احتیاج خواهد بود. در اینجا برای شما توضیح می دهیم که چگونه حافظه گوشی خود را آزاد کنید بدون اینکه نیازی به حذف فایل های ضروری باشد.

حذف برنامه های غیر ضروری گوشی

اولین قدم، خالی کردن حافظه گوشی از برنامه های بلا استفاده است. پس نگاهی به گوشی خود بیندازید و چک کنید که کدام یک از برنامه های نصب شده در گوشی اضافی هستند و مدت هاست که باز نشده اند. انجام این کار خیلی آسان است. فرقی نمی کند که گوشی شما اندروید یا آیفون است. بر روی برنامه مورد نظر خود کلیک کنید و نگه دارید. برنامه را به سمت لبه بالایی گوشی خود بکشید. تا علامت منفی در آیفون و علامت uninstall بر روی نمایشگر شما ظاهر شود. کماکان که برنامه را نگه داشته اید به سمت این علایم کشیده تا عملیات حذف برنامه گوشی شما انجام شود.

چنان چه مدل گوشی شما قدیمی است و این قابلیت در آن وجود ندارد. جای نگرانی نیست. به تنظیمات گوشی خود بروید. گزینه Apps یا Apps and notifications را انتخاب کنید. برنامه های مورد نظر خود را یافته، بر روی تک تک آن ها کلیک کرده و گزینه حذف را انتخاب کنید.

حذف برنامه های غیر ضروری گوشی

 

پاک کردن حافظه گوشی با حذف پیام های قدیمی

یکی از روش های دیگر برای خالی کردن حافظه گوشی، حذف پیام ها و چت های غیر ضروری است. در اینجا چند کار باید انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که تصاویر و ویدیوهای این پیام ها نیز باید حذف شوند. اولین قدم، چک کردن پیام رسان های گوشی است. این مسنجرها به خصوص تلگرام، با مشاهده هر عکس و ویدیو، یک نسخه از آن را در حافظه داخلی ذخیره می کند بدون اینکه از وجود آن ها آگاه بود. اجازه بدهید که نحوه حذف حافظه نهان تلگرام و واتساپ را با هم مرور کنیم.

پاک کردن حافظه تلگرام و واتساپ گوشی

اولین کاری که حتماً به شما پیشنهاد می کنیم، پاک کردن حافظه تلگرام گوشی است. این کار، می تواند حجم قابل توجهی از حافظه گوشی را خالی کند. در هر دو گوشی آیفون و اندروید مراحل کار یکی است. به سراغ برنامه Files app در IOS و Files manager در گوشی های اندروید بروید. پوشه تلگرام را یافته و از میان فایل های ذخیره شده، گزینه های اضافی را حذف کنید یا که در صورت اطمینان از نبود هیچ فایل مهم در این پوشه، کل پوشه را حذف کنید.

توجه داشته باشید که حذف این فایل ها، اثری بر حذف پیام های موجود در تلگرام ندارد. این حذف، تنها بر خالی کردن حافظه گوشی شما تأثیر دارد و در این باره نباید نگران بود. هر وقت به یکی از فایل های دریافت شده در تلگرام نیاز داشتید کافی است که برنامه تلگرام خود را باز کرده و مجدداً آن را دانلود کنید.

در قدم بعدی بهتر است که سری به دست و روی کانال ها، پیام ها و گروه های تلگرامی خود بکشید. چک کنید که کدام یک غیر ضروری هستند، آن ها را حذف کنید. در این بخش یک نکته وجود دارد. بهتر است که گزینه دانلود خودکار برنامه ها را نیز غیر فعال کنید، اینکه فایل ها به محض دریافت باز نشوند بلکه تا زمانی که بر روی تصویر، فایل، ویدیو و موزیک کلیک نشود، فایل شروع به دانلود نکند. این کار نه تنها از پر شدن بی دلیل حافظه گوشی جلوگیری می کند بلکه در کاهش مصرف اینترنت نیز تأثیری به سزایی دارد.

برای غیرفعال کردن قابلیت دانلود خودکار فایل های صوتی و ویدیویی باید برنامه تلگرام را باز کنید. به بخش تنظیمات آن بروید. گزینه Data and Storage را انتخاب کنید. اکنون گزینه های موجود در بخش Automatic media download را غیر فعال کنید. هر سه مورد.

پاک کردن حافظه واتساپ مشابه تلگرام است و کمک شایانی به روند پاک کردن حافظه گوشی موبایل دارد. در این مورد، تنها تفاوت های جزئی بین این دو پیامرسان وجود دارند. اول به شباهت ها می پردازیم. در واتساپ مثل تلگرام می توانید چت ها، گروه ها و کانال ها را مدیریت کنید. فایل های ذخیره شده در گوشی را حذف و در کنار این دو، امکان دانلود خودکار فایل ها و مدیاها را نیز غیر فعال کنید. مسیر غیر فعال کردن دانلود خودکار مدیا دقیقاً مشابه تلگرام است. اما در مورد تفاوت ها. در واتس اپ برخلاف تلگرام، فایل ها و مدیاها معمولاً در گالری و پوشه دانلود ذخیره می شوند هر چند که در بعضی از گوشی ها، پوشه ای با نام واتساپ ایجاد شده و فایل ها در آن ذخیره می شوند. مورد بعدی حذف فایل های ذخیره شده در واتساپ است که در اغلب مواقع، پس از حذف، امکان دانلود مجدد آن ها وجود ندارد. به همین توصیه می کنیم که قبل از حذف، فایل ها و تصاویر مهم خود را در جای دیگر ذخیره کنید.

پاک کردن حافظه نهان تلگرام

خالی کردن حافظه گوشی با حذف حافظه کش برنامه ها

برای پاک کردن حافظه گوشی، پاکسازی حافظه کش برنامه ها را فراموش نکنید. یکی از این برنامه ها، مرورگرهای شما هستند. اگر شما از آن دست افرادی هستید که به وب گردی علاقه دارید و مرتباً از یک وب سایت به وب سایت دیگر می روید. توصیه می کنیم که حتماً پاک کردن حافظه کش مرورگر خود همچون مرورگر کروم را نیز در خاطر داشته باشید.

برای پاک کردن حافظه کش کروم ، قبل از هر چیز باید مرورگر خود را باز کنید. سمت راست، بالا. بر روی علامت سه نقطه کلیک کنید تا به تنظیمات گوگل کروم هدایت شوید. گزینه History را از منوی تنظیمات یافته و انتخاب کنید. بر روی Clear browsing data در اول صفحه کلیک کنید. از میان تیک های موجود، گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید. اینکه فقط پاکسازی حافظه تاریخچه را می خواهید یا که فایل ها و تصاویر کش شده. مشاهده می کنید که در این بخش نیز می توانید حذف کوکی های مرورگر را نیز انجام دهید. به همین سادگی! برای دیگر مرورگرها نیز مراحل کار تقریباً مشابه به این است.

اگر دوست دارید که در پاک سازی حافظه گوشی خود بیشتر تلاش کرده باشید می توانید به سراغ حافظه نهان برنامه ها بروید. هر برنامه، در پس زمینه خود دیتاهایی را ذخیره می کند و این دیتا ممکن است دلیلی بر پر شدن حافظه گوشی شما باشد. روال کار در گوشی ها با اندروید 11 به اینصورت است که به منو گوشی بروید. برنامه مورد نظر خود را یافته و بر روی آن کلیک کرده و نگه دارید. بر روی علامت i در پاپ آپ ظاهر شده کلیک کنید. حالا گزینه Storage را انتخاب کرده و بر روی دکمه Clear data کلیک کنید. اکنون با انتخاب گزینه Clear cache، روند پاکسازی حافظه کش برنامه مورد نظر را به اتمام برسانید. برای سایر گوشی ها نیز روال کلی کار به این صورت است، تنها کافی است که گزینه Storage را در منوی تنظیمات یافته و برای خالی کردن حافظه کش گوشی خود اقدام کنید.

حذف حافظه کش گوشی

حذف فایل های غیر ضروری موجود در پوشه دانلود

یکی از روش های مفید برای خالی کردن حافظه گوشی موبایل، چک کردن پوشه دانلود و حذف فایل های غیرضروری آن است. این پوشه منبع ذخیره و نگه‌داری فایل های دانلود شده است. توجه داشته باشید که در مواردی، فایل های موجود در این پوشه، ناخواسته بوده و تنها حافظه داخلی گوشی را پر می کنند. در این حالت، فضای ذخیره سازی زیادی، بیهوده مصرف شده و لازم است که پاک شوند. برای این کار باید به سراغ برنامه My file  یا File manager رفته و پوشه دانلود را پیدا کنید، سپس، فایل های غیرضروری را انتخاب و گزینه حذف را بزنید.

بک آپ گرفتن از تصاویر و ویدیو های گوشی

اگر تمامی مراحل قبلی را انجام دادید و هنوز به حافظه بیشتری نیاز دارید، چاره ای به جز بک آپ گرفتن یا پشتیبان گیری از تصاویر و ویدیوهای باقی نمی ماند. اگر شما از آن دست افرادی هستید که همیشه دوست دارید عکاسی کنید، ویدیو بگیرید و فیلم نگاه کنید. حتماً در حافظه گوشی شما حجم زیادی از این فایل ها وجود دارند و شاید این فایل ها دلیل اصلی پر شدن حافظه گوشی شما باشد. کاری که برای خالی کردن حافظه گوشی خود باید انجام دهید، انتقال فایل ها به لپ تاپ یا یک حافظه اکسترنال است. زیرا هیچ دلیلی وجود ندارد که این حجم از ویدیو و تصاویر در گوشی نگه داشته شوند.

روش بعدی، بک آپ گیری فایل ها به صورت آنلاین است. حافظه های ابری همچون گوگل درایو (Google drive) می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. با کمک این روش می توان در هر جا و هر مکان به تصاویر خود دسترسی داشت بدون اینکه نیازی به ذخیره آن ها در حافظه گوشی باشد. برای انجام این کار، به برنامه Google photos نیاز دارید. معمولاً در تعدادی از گوشی های اندروید این برنامه وجود دارد اما اگر آن را در گوشی ندارید می توانید آبه سراغ گوگل پلی استور (Google play store) رفته و آن را دانلود کنید. پس از نصب، وارد برنامه شده و به اکانت گوگل خود لاگین شوید. شما می توانید بک آپ گیری خودکار یا بک آپ گیری دستی را برای ذخیره تصاویر خود در کلود انتخاب کنید. کار تمام است! سایر برنامه های مشابه با گوگل درایو را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

برنامه های آنلاین بک آپ گیر

 

کلام آخر

خالی کردن حافظه گوشی موبایل برای گوشی ها با حافظه داخلی کم، بسیار ضروری است و این کار باید مرتباً انجام شود تا از پر شدن ناگهانی حافظه داخلی جلوگیری شود. روش های اشاره شده، روش های اصلی پاک کردن حافظه گوشی هستند هر چند که روش های جانبی دیگری نیز همچون استفاده از برنامه های مخصوص به این کار با نام “برنامه پاکسازی حافظه” وجود دارند. اگر به هر دلیلی، هیچ کدام از روش های اشاره شده پاسخگوی نیاز شما نبودند، چاره ای به جز گزینه تنظیمات کارخانه (factory reset) باقی نمی ماند.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا