اخبار گوناگون

طبق گفته‌های مدیرعامل شرکت اینتل، کمبود تراشه تا سال 2024 ادامه پیدا خواهد کرد

پت گلسینگر(Pat Gelsinger)، مدیرعامل شرکت اینتل، 6 ماه پس از پیش‌بینی کمبود تراشه تا سال 2023، اکنون می‌گوید با توجه به وضعیت بازار کنونی احتمال دارد کمبود تراشه، تا سال 2024 ادامه دار باشد.

مدیرعامل اینتل به رسانه‌ CNBC می‌گوید  “ما معتقدیم که کمبود کلی قطعات نیمه‌هادی به سال 2024 کشیده خواهد شد، درحالی که با توجه به براورد‌های قبلی، ما تخمین زده بودیم تا سال 2023 ادامه پیدا می‌کند. به این دلیل که مشکلات کمبود، تجهیزات تولید را تحت تاثیر قرار داده و عملی کردن بخشی از پروژه چالش‌برانگیز خواهد بود.”

اما با اینکه گفته‌های پت گلسینگر کمی ناامید کننده بنظر می‌رسد، نباید فراموش کنیم که کمبود تراشه وضعیتی پیچیده و درحال تحول است و در بازه‌های زمانی مختلف هر نوع تراشه‌ای را درگیر می‌کند. برخی از صنایع و انواع قطعات بیشتر از بقیه تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. در واقع، تراشه‌های تولید شده اینتل وضعیت نسبتاٌ خوبی در بازار دارند. مدیرعامل این شرکت می‌گوید، برای اولین بار در سال‌های اخیر، کارخانه‌های اینتل و تأمین زیرلایه تراشه‌ها به سطح تقاضای مشتریان ما خیلی نزدیک شده است.

گفته‌های جدید گلنسر درمورد کمبود تراشه، تا حدودی به توانایی صنعت برای رسیدن به سطح تقاضای تراشه‌های ساخته‌شده ازطریق خطوط جدید، ارتباط دارد و فقط شامل خطوط فعلی نمی‌شود.

پردازنده‌های مرکزی یا همان CPUها، پردازنده‌های گرافیکی یا GPUها و پردازنده کنسول‌های بازی‌ نسل جدید جزو مهم‌ترین محصولاتی بودند که از کمبود تراشه ضربه خوردند، با این حال به‌نظر می‌رسد عرضه و تقاضای این محصولات در تعادل باشد. طبق گفته‌های گلسینگر مشکل در تأمین اترنت باعث کاهش سرعت فروش در کامپیوترهای شخصی شده است.

اینتل یکی از شرکت‌هایی است که سرمایه گذاری بزرگی در خطوط تولید جدید انجام داده. این کمپانی در پی تاسیس کارخانه‌های جدیدی در اوهایو و آریزونای آمریکا و همچنین کشور آلمان است. با این‌حال با توجه به زمان‌بندی اعلام شده، هیچ‌یک از این کارخانه‌ها تا قبل از اتمام وضعیت کمبود تراشه، فعالیت تولید خود را شروع نمی‌کنند. اولین کارخانه‌ی اینتل در شهر چندلر ایالت آریزونا تا سال ۲۰۲۴ باز نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا