ریپورتاژ آگهی

فرآیند ثبت تغییرات شرکت و ثبت شرکت با الی ثبت در سال جدید

پیشرفت در هر حوزه‌ای همواره برای افراد لذت بخش است. گاهی برای پیشرفت کردن در مسیری که قرار گرفته‌اید، لازم است تغییراتی را ایجاد کنید. این تغییرات کوچک و بزرگ مسلما به نفع شما خواهد بود. این مسئله در مورد کسب و کارهای مختلف نیز صدق می‌کند‌‌. اگر صاحب شرکتی هستید که برای پیشرفت کردن به تغییر و تحول نیاز دارد، باید با نوع تغییر و شروط انجام آن آشنا باشید. در واقع ثبت تغییرات شرکت اصول و قواعد خاص خود را دارد و از آنجا که ثبت هر تغییری در حیطه قانون انجام می‌شود، باید مراجع ذی ربط را در جریان تغییرات ثبت شده قرار دهید. وقتی به دنبال ثبت تغییرات شرکت هستید، قطعا فرآیندهای ثبت برند و ثبت شرکت را انجام داده‌اید. بنابراین راحت‌تر می‌توانید چالش‌های موجود در مسیر ثبت کردن تغییرات شرکت را پشت سر بگذارید.

لزوم ثبت تغییرات در شرکت

همه شما به عنوان یک مشتری ناخودآگاه با اطمینان بیشتری به کسب و کارهای قانونی اعتماد می‌کنید. در واقع آن دسته از کارفرمایانی که فعالیت تجاری خود را در حیطه قانون و بر اساس قواعد و ضوابط آن دنبال می‌کنند، قابل اعتماد بوده و اعتبار بیشتری در بین کاربران هدف دارند‌. اگر دقت کرده باشید تمامی کسب و کارهای نام و نشان‌دار یک هویت رسمی و قانونی دارند.‌ بنابراین می‌توان گفت هر فعالیتی که زیر سایه قانون انجام شود، سمت و سو یافته و در مسیر درست به رشد و موفقیت می‌رسد.‌ قانونمندی یک اصل مهم در هر کسب و کاری است و کارفرمایان به خوبی دریافته‌اند که با کمک قانون می‌توانند بدون چالش و دغدغه فعالیت تجاری خود را دنبال کرده و با اعتماد بیشتری در مقابل رقبای خود حضور یابند. در نهایت وقتی در مسیر درست قرار بگیرند، توسعه و تعالی آن‌ها حتمی است. گاهی شرکت‌های مختلف ناچارند به دلایل متعددی در ساختار درونی خود تغییراتی ایجاد کنند‌. در چنین مواقعی ثبت تغییرات شرکت در اداره ثبت یک حکم قانونی است و برای تداوم کسب و کار ضرورت دارد.

پیش از بررسی تغییرات شرکت و لزوم ثبت آن بهتر است مختصری به اهمیت ثبت برند و ثبت شرکت اشاره کنیم. هر کسب و کاری برای موفقیت و توسعه خود به حضور و حمایت مشتریان هدف نیاز دارد. کاربران هدف نیز تنها از کسب و کارهایی حمایت می‌کنند که از اعتبار بالایی برخوردار باشند. ثبت شرکت به کسب و کارهای مختلف ارزش و اعتبار می‌بخشد. ضمن این که صاحبین مشاغل می‌توانند از مزایایی که قانون برایشان در نظر گرفته در راستای رشد خود استفاده کنند. علاوه بر آن هر کسب و کاری دارای نام و نشان انحصاری است که به واسطه آن خود را به مشتریان هدف معرفی می‌کند. برند در واقع همان نشانی است که به مشاغل مختلف هویت و شخصیت می‌بخشد‌. در واقع ثبت برند به کسب و کارها کمک می‌کند در حداقل زمان ممکن محصولات خود را به مشتریانشان معرفی کرده و به فروش بالایی برسند.

فرآیند ثبت تغییرات شرکت و ثبت شرکت با الی ثبت در سال جدید

مدارک لازم برای ثبت تغییرات شرکت

طبیعتا هر پروسه اداری به مدارک هویتی و رسمی خاصی نیاز دارد. از آنجا که تغییرات شرکت شامل موارد مختلفی می‌شود، برای هر نوع تغییر باید مدارک خاصی تهیه کنید. البته برخی از مدارک هویتی در تمام انواع تغییرات شرکت یکسان است. تهیه تمام و کمال مدارک یکی از مهم‌ترین مرحله در فرایند ثبت تغییر است. شما باید مدارکی از قبیل: مدارک شناسایی، کپی اساسنامه شرکت، لیست شرکای جدید و میزان سهم هر کدام، کپی مدارک شرکای جدیدی که قرار است به جمع سهام داران بپیوندند و سایر مدارک مربوط به شرکت را به اداره ثبت تحویل دهید. یکی از تغییرات مهم شرکت می‌تواند خروج شرکا از تیم فعالان تجاری یک شرکت باشد. در این صورت افرادی که قصد خروج از شراکت را دارند، باید با اصل مدارک شناسایی خود در اداره ثبت حضور یابند.

 

ثبت تغییرات شرکت شامل چه مواردی است؟

اگر فرایند ثبت شرکت را پشت سر گذاشته باشید با اهمیت فاکتورهایی از جمله: نام شرکت، اساسنامه، تعداد سهام‌داران و میزان سهم آن‌ها و فاکتورهایی از این دست آشنا هستید. ثبت تغییرات شرکت نیز دقیقا شامل همین موارد یعنی تغییر نام شرکت، اساسنامه، تغییر در تعداد سهام‌داران، تمدید اعتبار شرکت و غیره می‌شود. در ادامه مهم‌‌ترین موارد در ثبت کردن تغییرات شرکت را بررسی می‌کنیم.

 

  • تغییر نام شرکت

یکی از فرآیندهای ثبت شرکت انتخاب یک نام مناسب است. اگر به هر دلیلی بخواهید نام شرکت خود را تغییر دهید، باید مراحل تغییر نام را به صورت قانونی انجام داده و نام جدید را به ثبت رسمی برسانید. هرچند تغییر نام شرکت یکی از مواردی است که انجام آن برای شرکت‌های ثبتی امکان‌پذیر است اما این نکته را نیز در نظر داشته باشید، اگر در همان فرآیندهای ثبت شرکت یک نام درست و اصولی انتخاب کنید، دیگر به تغییر آن نیاز نخواهید داشت. انتخاب نام شرکت چه در ثبت شرکت چه در ثبت تغییرات شرکت قوانین خاص خود را دارد. به عنوان مثال نامی که انتخاب می‌کنید باید ریشه فارسی داشته باشد، جدید بوده و قبلا توسط هیچ شرکتی انتخاب نشده باشد.

  • تغییر آدرس شرکت

تغییر آدرس شرکت در فرآیند ثبت کردن تغییرات شرکت یک تغییر معقول به شمار می‌رود. وقتی شرکت خود را ثبت می‌کنید، مسلما نوع آن را مشخص کرده‌اید. نوع شرکت نقش بسیار مهمی در تغییر آدرس آن در فرآیند ثبت تغییرات شرکت دارد. به این صورت که در شرکت‌های مسئولیت محدود و سهامی خاص، تغییر آدرس شرکت به عهده هیئت مدیره است؛ در حالی که وظیفه تغییر آدرس شرکت در شرکت‌های سهامی عام به عهده هیئت رئیسه است.‌ با توجه به این که در فرآیند ثبت شرکت آدرس محل شرکت به ثبت می‌رسد، شما ناچارید هر بار که آدرس دفتر کار خود را تغییر می‌دهید فرآیند ثبت رسمی تغییر آدرس را پشت سر بگذارید.

  • تغییر سرمایه شرکت

در موارد بسیاری دیده شده که شرکت‌های تجاری برای گسترش فعالیت‌های خود به افزایش میزان سرمایه نیاز پیدا می‌کنند. این مورد بیشتر در شرکت‌های سهامی خاص دیده می‌شود. برای این منظور باید میزان سرمایه‌ای که به سهام شرکت اضافه می‌شود و همینطور میزان سهم هر سرمایه‌دار به صورت دقیق مشخص گردد؛ سپس باید میزان سرمایه افزوده شده به سهام شرکت در روزنامه کثیرالانتشار چاپ شود تا سهام‌داران شرکت از این موضوع مطلع شوند. در پایان نیز اداره ثبت باید تمام این مراحل را تأیید کرده و به ثبت رسمی برساند.

  • تغییر اساسنامه شرکت

تغییر اساسنامه یکی از تغیرات مهم ثبتی برای هر شرکت تجاری است. برای ثبت کردن تغییرات شرکت دو مجمع عادی و فوق العاده برگذار می‌شود. انجام تغییراتی که در اساسنامه ذکر نشده‌اند، در مجمع عمومی انجام می‌شود. ممکن است مجمع عمومی به این نتیجه برسند که توسعه تجارت آن‌ها نیازمند تغییر اساسنامه است. در نظر داشته باشید که برای تغییر اساسنامه باید سهام‌داران شرکت حضور داشته و تغییرات ایجاد شده را تأیید کنند. در واقع هیئت مدیره به تنهایی اجازه تغییر اساسنامه را ندارد. ایجاد تغییر در آن دسته از مواردی که در اساسنامه ذکر شده و تحت نظارت قرار دارد، به عهده مجمع فوق العاده می‌باشد.

  • تغییر زمینه فعالیت شرکت

ممکن است مدتی پس از شروع فعالیت تجاری خود به این نتیجه برسید که می‌توانید در حوزه اختیارات خود فعالیت دیگری را شروع کنید و یا فعالیت کنونی خود را به فعالیت جدیدی تغییر دهید. برای این منظور باید اعضای هیئت مدیره یک مجمع عمومی تشکیل داده و با گفت و گو به یک تصمیم واحد برسند. سپس باید برای تصمیم نهایی خود یک صورت جلسه تنظیم کنند‌. در این صورت جلسه باید میزان سهام تمام سهام‌داران مشخص شود.

  • تغییر تابعیت شرکت

این نوع تغییر در فرآیند ثبت تغییرات شرکت تنها برای شرکت‌های با مسئولیت محدود امکان‌پذیر است. اعضای هیئت مدیره در این شرکت‌ها می‌توانند به صلاح خود تابعیت شرکت را تغییر دهند‌. در صورتی که این نوع تغییر برای شرکت‌های سهامی خاص و عام امکان‌پذیر نیست.

فرآیند ثبت تغییرات شرکت و ثبت شرکت با الی ثبت در سال جدید

صورت جلسه تغییرات

برای ایجاد هر نوع تغییر در شرکت باید یک صورت جلسه تنظیم کرده و در آن مشخص کنید که چه چیزی قرار است تغییر کند. تنظیم صورت جلسه معمولا در چند مرحله گفت و گو و مشورت انجام می‌شود. در این جلسات گفت و گو هیئت مدیره و سهام داران نیز حضور دارند. تنظیم صورت جلسه برای ثبت تغییرات شرکت در مجمع عمومی عادی و فوق العاده نیز صورت می‌گیرد. در نظر داشته باشید تنظیم صورت جلسه الزامی است و اگر به چند تغییر در شرکت احتیاج دارید، باید برای هر یک به صورت جداگانه صورت جلسه تنظیم کنید. در نهایت باید صورت جلسه اصلی را به اداره ثبت تحویل دهید. شما می‌توانید برای تنظیم صورت جلسه از مشاورین الی ثبت کمک بگیرید.

 

الی ثبت

شرکت الی ثبت با بیش از یک دهه سابقه فعالیت درخشان در حوزه ثبت برند، ثبت شرکت و ثبت تغییرات شرکت و همچنین در حوزه رتبه بندی شرکت‌های مشاور و پیمانکار آماده ارائه خدمات لازم است. شما می‌توانید برای اخذ رتبه و رتبه بندی الی ثبت و دریافت خدمات مشاوره برای ثبت شرکت و تغییرات آن بر روی لینک زیر کلیک  کرده و یا با شماره 02126710646 تماس بگیرید.

https://elisabt.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا