ریپورتاژ آگهی

معرفی آزمون آمادگی یوس ترکیه

کسانی که علاقه به قبولی در رشته پزشکی دارند این دوره برای آنهاست. علاقمندان با شرکت در دوره های آمادگی آزمون یوس میتوانند در آزمون 15دانشگاه شرکت کرده و وارد دانشگاه در رشته مورد علاقه خود شوند. کشور ترکیه هر ساله تعداد دانشجوهایی را که میپذیرد افزایش میدهد به گونه ای که هم اکنون 650هزار دانشجوی خارجی در این کشور مشغول به تحصیل میباشند که نشان دهنده این است که این کشور مقصد تحصیلی خوبی به شمار می آید.

کشور ترکیه برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی و رشته های دیگر آزمونی را هرساله برگذار میکند که به آن یوس می‌گویند.

این آزمون جهت تعیین سطح علمی متقاضیان تحصیل در ترکیه هرساله برگذار میشود.

نام برگزار کننده این آزمونstudent assessment and selection center است که صرفا برای متقاضیان خارجی است و متقاضیان ترک حق شرکت در آن را ندارند. بسیاری از کسانی که متقاضی رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی هستند آزمون یوس را انتخاب میکنند زیرا با وجود داشتن سختی های خود اما به مراتب‌ از کنکور داخلی ایران راحت تر است زیرا کنکور داخل ایران تشکیل شده از درسهای زیادی است اما آزمون یوس تنها 3مبحث دارد.

بهترین سن اقدام برای این آزمون بین 18تا 30سال است که هر دانشگاه آزمون خود را داشته و تعداد افرادی را که میپذیرد قبل از آزمون اعلام میکند. زمان اعتبار نتیجه این آزمون  2سال است و برخی دانشگاه ها نتیجه آزمون دانشگاه دیگر را می پذیرند و هزینه آزمون هردانشگاه بین 50 تا 400 لیر است. سوالات آزمون یوس به زبان ترکی و انگلیسی بوده و تسلط بر زبان ترکی لازم نیست اما به خاطر داشته باشید که پاسپورت، مداد، پاک کن راحتما به همراه داشته باشید.

مباحث اصلی این آزمون ریاضی، هوش و هندسه است که ترتیب سوالات بستگی به هر دانشگاه دارد این آزمون تشکیل شده از 80_100سوال است که مدت زمان آن نیز بین 100_120دقیقه متغیر است اما تعداد سوالات و زمان دقیق آن قبل از آزمون از سایت هردانشگاه اعلام میشود.

نکته مهم این است که سوالات این آزمون پنج گزینه دارند و دارای نمره منفی نیز هست.

کنکور یوس چند بخش دارد؟

این کنکور دو بخش دارد بخش اول شرکت در آزمون و پاسخ دادن به سوالات هوش و ریاضی و هندسه و سپس کسب نمره قبولی آزمون.

بخش دوم آن سنجش سطح زبان است یعنی پس از قبولی آزمون باید در مصاحبه ترکی استانبولی شرکت کرده و نمره قبولی را به دست آورید و اگر موفق به کسب نمره قبولی نشدید در یک دوره 6ماهه زبان شرکت کنید.

معرفی آزمون آمادگی یوس ترکیه

مواد آزمون یوس:

ریاضی این آزمون شامل مباحث اعداد گویا و اعشاری، اعداد(عمل های اصلی، اعداد صحیح، فاکتوریل، ب.م.م و ک.م.م، رادیکال، نسبت و تناسب، معادلات و نامعادلات، قدرمطلق، تابع، عملگرها، اصول شمارش، احتمال، بسط دوجمله ای، معادلات و نامعادلات درجه دو، مثلثات، لگاریتم، اعداد مختلط، مشتق و کاربرد آن، انتگرال، ماتریس و دترمینان،… میباشد و تعداد سوالات این مبحث 30تا 40سوال است.

هندسه این آزمون شامل مباخث تعاریف اولیه، زاویه ها در خطوط موازی و مورب، زاویه ها در مثلت، ارتفاع، نیمساز، مثلث های خاص، مساحت مثلت، تشابه مثلث ها، هندسه تحلیلی، هندسه فضایی، بردارها،….. میباشد تعداد سوالات این مبحث بین 5تا 10سوال بوده که با وجود اهمیت زیاد به آن کم توجهی می‌شود اما با کمی توجه به این مبحث میتوات از بسیاری از رقبا پیشی گرفت.

هوش این آزمون شامل مباحث هوش و منطق بوده که حدود 40تا 50سوال را در برمیگرد. سطح این سوالات پایین بوده د با کمی تمرین میتوان نمره آن را کسب کرد توجه کنید ک مبحث هوش سرفصل خاصی ندارد.

زمان برگزاری آزمون چه زمانی است و مدارک مورد نیاز آن چیست؟

زمان برگزاری این آزمون از فروردین ماه تا تیر ماه ادامه دارد و زمان ثبت نان آن از بهمن ماه سال قبل آغاز می‌شود و تا اسفند و یا فرورین سال بعد ادامه دارد. هر دانشگاه نتیجه آزمون را در زمان متفاوتی اعلام میکند اما در اکثر مواقع نتیجه پس از دوهفته از برگزاری آزمون اعلام میشود و پس از قبولی پروسه مصاحبه و ثبت نام تا اوایل مرداد ماه ادامه دارد.

هنگام ثبت نام برای شرکت در آزمون مدارک زیر را نیاز دارید:

  • اصل و ترجمه دیپلم دبیرستان
  • اصل و ترجمه پیش دانشگاهی
  • اصل و ترجمه ریز نمرات دوره چهارساله
  • اصل و ترجمه پاسپورت متقاضی

احتمال اینکه همه موارد از سمت دانشگاه از شما خواسته شود کم است اما چون مدارک مورد نیاز هر دانشگاه متفاوت است پس سعی کنید تمام مدارک را هنگام ثبت نام حاضر کرده باشید.

دانشگاه های برتر ترکیه کدامند و ظرفیت پذیرش آنها چقدر است؟

دانشگاه های ترکیه هرساله 10درصد از ظرفیت پذیرش خود را به دانشجویان خارجی اختصاص میدهند و سپس پس از برآورد، ظرفیت پذیرش را اعلام میکنند. اما اگر رشته مورد نظر شما پزشکی و یا دندان‌ پزشکی است عموما ظرفیت پذیرش هر دانشگاه 10_20نفر است.

دانشگاه های دولتی:

دانشگاه آتاتورک، دانشگاه استانبول، دانشگاه آنکارا، دانشگاه حاجت‌ تپه، دانشگاه اژه، دانشگاه مارمارا، دانشگاه ارجیس، دانشگاه قاضی، دانشگاه کاتب چلبی، دانشگاه اوندوکوز مایس

دانشگاه های خصوصی:

دانشگاه کوچ، دانشگاه باهچه شهیر، دانشگاه آجی بادام، دانشگاه باشکنت

منابع آزمون یوس:

همانطور که گفتیم این آزمون تشکیل شده از سوالات ریاضی، هندسه و هوش است که 80_100سوال دارد و برای دوره آمادگی آزمون یوس میتوانید با تهیه منابع مجموعه آریا ویزا که شامل کتابهای متروپل و پوزا است به تمرسن و یادگیری بپردازید توجه داشته باشید که باید 80%زمان را به درس تخصصی یوس و باقیمانده را به ترکی استانبولی اختصاص دهید.

مجموعه توران پارس دوره ای را برگزار میکند که این دوره دوره ی اصلی آمادگی آزمون یوس جهت رشته پزشکی در ترکیه است این سیستم به گونه ای طراحی شده که تمامی نیازهاس آموزشی جهت پذیرش در دانشگاه های معتبر فراهم میکند.

این دوره ها به صورت حضوری و آنلاین و به دو زبان انگلیسی و فارسی برگزار میشود که شامل آزمونهای ماهانه، میانترم و پایانترم جهت تسلط بیشتر متقاضی است.

زمان برگزاری آزمونهای یوس توران پارس؟

این مجموعه آزمون پیشرفت تحصیلی به صورت ماهانه دارد که در پایان هرماه و به صورت تستی برگزار میشود این آزمون ها مطابق با استاندارد هاس آزمون ورودی ترکیه است.

آزمون هایی که به صورت میان دوره به صورت کتبی برگزار شده و میزان رشد متقاضی را در هر دوره نشان میدهد. آزمون پایان دوره، پس از اتمام دوره آمادگی آزمونی جهت میزان رشد و آمادگی متقاضی برگزار میشود.

معرفی آزمون آمادگی یوس ترکیه

دوره جامع:یک دوره جامع 6ماهه است نزدیک 480ساعت آموزش مطالب آزمون و زبان ترکی استانبولی است و یکبار در سال این دوره برگزار میشود.
دوره فشرده:یک دوره 5ماهه بوده که از آذرماه شروع شده و نزدیک 400ساعت آموزش دارد و یکبار در سال برگزار می‌شود.

نمره قبولی آزمون یوس چقدر است؟

شانس متقاضیات ایرانی جهت قبولی در این دانشگاه ها بسیار زیاد است و متقاضی هنگام ثبت نام باید به دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را داشته باشد توجه کند.

نمره قبولی در آزمون یوس 50است و اگر کمتر از این نمره بود متقاضی حق انتخاب رشته ندارد و اگر قصد ادامه تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی را داشته باشید باید نمره 90را کسب کنی و این درصد قبولی به دانشگاهی ک توسط متقاضی انتخاب می‌شود نیز بستگی دارد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا