بررسی‌ تخصصی

مقایسه گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

در این مقاله ما می خواهیم به مقایسه گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra بپردازیم و تفاوت ها و شباهت های آن ها را مشخص کنیم.

هر سه مدل گوشی های Galaxy S21، گوشی های خیلی خوب و کاربردی هستند. حال سوالی که پیش می آید این است که اگر هر سه آن ها خوب هستند پس کدام یک از آن ها را باید انتخاب و خریداری کنیم. برای پاسخ به این سوال ما از جهات مختلف هر سه گوشی را با هم مقایسه می کردیم تا شما با خواندن این مقاله به راحتی بتوانید گوشی مناسب خود را پیدا کرده و آن را خریداری کنید.

همانند Galaxy S22 که به تازگی از آن رونمایی شده است خانواده گوشی های Galaxy S21 نیز سه مدل استاندارد، Plus و Ultra دارند. با وجود این که هر سه، گوشی های خوبی هستند و آن ها را دوست داریم، تفاوت قیمت میان آن ها کمی زیاد است و همین مسئله به اهمیت توجه در هنگام انتخاب میان آن ها اضافه می کند. نزدیک به 400 دلار تفاوت قیمت میان حداقل قیمت ارزان ترین و گران ترین مدل آن وجود دارد.

ما در این مقاله برخی از ویژگی های مهم گوشی ها را که اکثر افراد در حین خرید، به آن ها توجه می کنند گرد هم آوردیم تا کار انتخاب از میان این 3 گوشی خوب را برایتان راحت تر کرده باشیم.

مقایسه گوشی های Galaxy S21 Galaxy S21 Plus
(Image credit: Tom’s Guide)

قیمت گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

کم ترین قیمتی که ممکن است برای خرید گوشی های Galaxy S21 بپردازید 799 دلار برای مدل استاندارد S21 است. مدل S21 Plus را نیز با حداقل قیمت 999 دلار و مدل Galaxy S21 Ultra را با حداقل قیمت 1,299 دلار می توانید خریداری کنید. البته لازم به ذکر است که در صورت داشتن بودجه بیشتر می توانید با پرداخت کمی پول بیشتر برای هر کدام از این سه مدل برخی قابلیت های اضافه چون فضای ذخیره سازی بیشتر، ظرفیت RAM اضافه و… دریافت کنید.

اگر بخواهیم دقیق تر بگویی شما می توانید با پرداخت تنها 50 دلار بیشتر مدل 256GB هر سه مدل Galaxy S21 را خریداری کنید. این به این معنا است که مدل 256GB گوشی Samsung Galaxy S21 را می توانید با پرداخت تنها 849 دلار و مدل 512GB گوشی Galaxy S21 Ultra با پرداخت 1,379 دلار خریداری کنید. لازم به ذکر است که این قیمت Galaxy S21 Ultra هنوز 20 دلار کمتر از قیمت گوشی Galaxy S20 Ultra سال گذشته است.

تمام نسخه ها در 29 ژانویه روانه بازار شدند و موجود هستند، به راحتی می توانید هر سه مدل آن را خریداری کنید.

 

طراحی گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

هر سه مدل گوشی Galaxy S21 طراحی جدید دوربین عقب برامده مشابه دارد و همچنین دارای نمایشگر آشنا و دوربین جلو مرکزی Punch Hole هستند. البته لازم به ذکر است که اصلی ترین تفاوت میان این سه مدل در اینجا در سایز آن ها است.

گوشی Galaxy S21 با اندازه صفحه 6.2 اینچ و گوشی Galaxy S21 Plus با اندازه 6.7 اینچ و گوشی Galaxy S21 Ultra با کمی تفاوت با اندازه صفحه 6.8 اینچ رده بندی می شوند. همچنین مدل Galaxy S21 Ultra برامدگی دوربین بزرگ تری دارد تا مناسب سنسورهای اضافه ای که دارد باشد.

علاوه بر تمام این ها نمایشگر گوشی Galaxy S21 Ultra نیز کمی متفاوت است. این گوشی برخلاف مدل های صاف تر گوشی های S21 و S21 Plus، لبه های منحنی و خمیده دارد. همین مسئله باعث می شود با وجود بزرگ تر بودن به راحتی در دست جا شود.

لازم به ذکر است که در پشت گوشی های Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra از Gorilla Glass Victus استفاده شده است که سخت ترین گلسی است که در حال حاضر می توانید بر روی یک گوشی هوشمند ببینید. از آن طرف پشت گوشی Samsung Galaxy S21 نیز از پلی کربانت است.

مقایسه گوشی های Galaxy S21 Galaxy S21 Plus
(Image credit: Tom’s Guide)

نمایشگر گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

همانطور که گفته شد گوشی Galaxy S21 صفحه 6.2 اینچی و گوشی Galaxy S21 Plus صفحه 6.7 اینچی و گوشی Galaxy S21 Ultra صفحه 6.8 اینچی دارد. این یکی از اصلی ترین تفاوت نمایشگر این سه مدل گوشی است. البته چند تفاوتی دیگر نیز دارند که در ادامه نیز به آن ها اشاره خواهیم کرد.

در حال که دو گوشی Samsung Galaxy S21 و Galaxy S21 Plus نمایشگرهای رزولوشن FHD دارند گوشی Galaxy S21 Ultra رزولوشن QHD دارد. این به این معنا است که شما در گوشی Galaxy S21 Ultra جزئیات بیشتر را به نسبت دو مدل ارزان تر خواهید دید.

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم لبه های سمت راست و چپ نمایشگر گوشی Galaxy S21 Ultra به صورت منحنی و خمیده است، این در حالی است که دو مدل دیگر یعنی Galaxy S21 و S21 Plus تنها کمی خمیده هستند. این خمیدگی های گوشه ی نمایشگر در عین حال که می توانند باعث راحت تر جا شدن گوشی های بزرگ در دست شود در عین حال می تواند باعث سخت تر شدن استفاده از آن ها نیز بشود چرا که در این صورت خیلی راحت تر ممکن است دستتان به صورت تصادفی به بخش فعال صفحه بخورد.

یکی از چیزهای مشترک میان این سه مدل گوشی حداکثر نرخ نوسازی 120 هرتز آن ها است. هرچند توانایی نمایشگر در تغییر این نرخ در مدل Galaxy S21 Ultra بیشتر است. گوشی Galaxy S21 Ultra می تواند نرخ نوسازی نمایشگر خود را به هر میزانی میان 10 هرتز و 120 هرتز تغییر دهد. این در حالی است که دو مدل Galaxy S21 و S21 Plus تنها می توانند میان 48 هرتز و 120 هرتز آن را تغییر بدهند.

هرچه میزان نرخ نوسازی نمایشگر کمتر باشد میزان انرژی مصرفی نیز کاهش می یابد. در این صورت این قابلیت به گوشی این امکان را می دهد که با کم کردن نرخ نوسازی در مواقعی که نیازی به آن نیست در مصرف باتری صرفه جویی کند. لازم به ذکر است که هر سه مدل نرخ نوسازی را به صورت پویا براساس فعالیت های شما در هنگام استفاده از گوشی، تنظیم می کنند.

 

دوربین گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

شما همان 3 دوربین مشترک را در گوشی های Galaxy S21 و Galaxy S21 Plus خواهید دید. این سه گانه از یک دوربین اصلی 12MP، یک دوربین اولتراواید 12MP و یک دوربین تله فوتو 64MP تشکیل شده است. در قسمت جلو نیز یک دوربین سلفی 10MP وجود دارد.

از آن طرف گوشی Galaxy S21 Ultra همانطور که از قیمت بیشتر آن انتظار می رود قابلیت های بیشتری نیز دارد. این گوشی پتانسیل دوربین بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد. دوربین های این گوشی نیز یک دوربین اصلی 108MP در کنار یک دوربین اولتراواید 12MP و دو دوربین تله فوتو 10MP هستند که یکی قابلیت زوم 3 برابری و دیگری قابلیت زوم 10 برابری را دارد. همچنین یک سنسور فوکوس خودکار لیزری نیز دارد که به S21 Ultra در دنبال کردن سوژه عکس کمک می کند.

در حالی که اصلی ترین تفاوت های این 3 گوشی در دوربین های عقب آن ها است، لازم به ذکر است که دوبین جلو این گوشی نیز یک سنسور 40MP دارد.

با وجود این تفاوت ها هر سه گوشی از یک نرم افزار مشترک دوربین استفاده می کنند. این نرم افزار قابلیت ها و حالت هایی چون Single Take، ضبط ویدیو 8K، ضبط کننده ویدیو Director’s View، حالت شب، حالت پرتره و… دارد.

همچنین لازم به ذکر است که گوشی S21 Ultra از سنسور Bright Night نیز برخودار است که عکاسی در نور کم را بهتر می کند.

مقایسه گوشی های Galaxy S21 Galaxy S21 Plus
(Image credit: Tom’s Guide)

عملکرد گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

هر مدلی از گوشی های S21 را که شما در U.S خریداری می کنید دارای چیپست Snapdragon 888 است و در صورتی که در خارج از U.S  آن ها را خریداری کنید می بینید که سامسونگ مدل های S21 را با چیپست Exynos 2100 خود تحویل می دهد.

طبق گزارشات Snapdragon 888 تا 20 درصد افزایش قدرت CPU و 30 درصد افزایش قدرت GPU نسبت به چیپست Snapdragon 865 سری گوشی های S20 داشته است. همچنین Exynos 2100 تا 10 درصد افزایش قدرت و یا 20 درصد بازدهی بهتر نسبت به چیپ قبلی یعنی Exynos 9000 داشته است.

حال می خواهیم نگاهی به حافظه و مموری این سری گوشی بیندازیم. دو مدل گوشی Samsung Galaxy S21 و Galaxy S21 Plus تنها 8GB رم در کنار 128GB و یا 256GB فضای ذخیره سازی دارند. این در حالی است که مدل Galaxy S21 Ultra این سری گوشی به شما امکان انتخاب میان 12GB و 16GB رم و 3 انتخاب 128GB، 256GB و 512GB فضای ذخیره سازی را می دهد.

 

باتری و شارژ کردن گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

سایز باتری با قیمت های متفاوت سری گوشی های S21 افزایش می یابد. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم مدل Samsung Galaxy S21 ظرفیت باتری 4,000 mAh، مدل Galaxy S21 Plus ظرفیت باتری 4,800 mAh و مدل Galaxy S21 Ultra نیز ظرفیت باتری 5,000 mAh دارد.

تمام این مدل ها در اتصال سیمی تا 25W و در حالت اتصال بی سیم نیز تا 15W می توانند شارژ کنند. یک نکته منفی و مشترک بین هر 3 مدل وجود دارد آن هم این است که در هیچکدام از مدل ها در هنگام خریداری گوشی شارژر نیز در داخل جعبه قرار نخواهد گرفت. این به این معنا است که باید شارژر گوشی اتان را به صورت جدا تهیه کنید.

مقایسه گوشی های Galaxy S21 Galaxy S21 Plus
(Image credit: Tom’s Guide)

5G و اتصال گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

این مورد هم یکی از معدود وجه اشتراک این سری از گوشی هاست است. شما هر کدام از گوشی های S21 را که خریداری کنید 5G داخلی با چیپست دریافت خواهید کرد. برخلاف مدل سال قبل یعنی سری گوشی های S20 که یک نسخه 4G نیز داشتند گوشی S21 چنین نسخه ای نخواهد داشت. البته که وجود آن خوبی های زیادی می توانست داشته باشه برای مثال در عین حال که به خریداران حق انتخاب بیشتری می داد، 100 دلار نیز ارزان تر می شد.

دو گوشی Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra از قابلیت چیپ های Ultrawide Band (UWB) برخوردار هستند. این یک روش جدید برای کنترل است که بسیار کاربردی نیز خواهد بود.

همچنین لازم به ذکر است که گوشی Galaxy S21 Ultra اولین گوشی از سری گوشی های Galaxy S است که با یک S Pen استایلوس (Stylus) کار می کند. البته لازم به ذکر است که آن را باید به عنوان یک وسیله جانبی خریداری کنید و مانند Galaxy Note 20 آن را در حین خریداری رد داخل جعبه گوشی دریافت نمی کنید. این S Pen ها را می تواند با قیمت 40 دلار خریداری کنید.

همچنین یک S Pen با اتصال بلوتوثی نیز احتمالا تا اواخر امسال روانه بازار خواهد شد.

 

دیدگاه کلی: گوشی های Samsung Galaxy S21، Galaxy S21 Plus و Galaxy S21 Ultra

در صورتی که می خواهید بهترین گوشی را از میان سه مدل گوشی S21 خریداری کنید بدون شک باید سراغ مدل Galaxy S21 Ultra بروید که در عین بهترین بودن و داشتن چندین قابلیت اضافه، قیمت بالاتری نیز دارد. به طور کلی این گوشی نمایشگر با کیفیت تر، دوربین قوی تری و در عین حال باتری بزرگ تری دارد و اتصال و فضای ذخیری سازی آن نیز گزینه های بهتری را در اختیار شما قرار می دهند.

اما در میان دو گوشی Samsung Galaxy S21 و Galaxy S21 Plus اصلی ترین تفاوت میان آن ها سایز گوشی است. البته تفاوت های دیگری دارند که در بالا به آن ها پرداختیم و دیدم که در برخی مواقع S21 Plus بهتر از مدل دیگر است. در صورتی که هزینه برایتان اهمیتی ندارد و به راحتی می توانید 200 دلار بیشتر بپردازید S21 Plus می تواند یک گزینه خوب و کاربردی برایتان باشد. البته در صورتی که می خواهید یک گوشی مقرون به صرفه تر بخرید و پول خود را صرفه جویی کنید مدل استاندارد Galaxy S21 نیز یک گزینه خیلی خوب خواهد بود.

منبع: tom’s guide

 

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات موجود در آن برایتان مفید و سودمند بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا