اخبار

موج حملات سایبری جدید در کمین کاربران اندروید

حملات سایبری اندروید

کمپانی امنیتی پالو آلتو (Palo Alto) به‌تازگی و در طی هشداری جدی اعلام کرد که کاربران اندرویدی درصورتی‌که از آخرین نسخه ارائه‌شده از این سیستم‌عامل استفاده نکنند، ممکن است مورد حملات سایبری هکرها قرار بگیرند. این کمپانی همچنین ادعا کرد که روش این حمله سراسری جدید با نام حمله پوششی شناخته می‌شود و همچنین افزود که این روش به دلیل سیستم‌های امنیتی بهبودیافته امروزی کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌حال اگر مقیاس‌های امنیتی پایین بیایند، این روش می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود.

این کمپانی دراین‌باره اظهار داشت که: «حملات سایبری پوششی چندی است که دیگر به‌عنوان تهدیدهای جدی در نظر گرفته نمی‌شدند زیرا همیشه دو مانع مهم وجود داشته‌اند که هکر برای موفقیت باید آن‌ها را پشت سر می‌گذاشت. بااین‌وجود، این مرکز کشف کرده است که این موانع بازدارنده می‌توانند به‌راحتی دور زده شوند.»

روش اصلی حمله پوششی را می‌توان به‌نوعی روشی برای گول زدن کاربران برای دانلود بدافزارها توصیف کرد. زمانی که بدافزار نصب شود می‌تواند به‌راحتی سیستم‌های امنیتی دستگاه را دور بزند و فجایع زیادی به بار بیاورد. به‌این‌ترتیب پالو آلتو هشدار داده است که کاربران اندرویدی نرم‌افزارهای خود را تنها از پلی استور دانلود کنند.

این مرکز در این زمینه توضیح داد که: «تحقیقات Unit 42 ما نشان‌دهنده این است که راهکاری برای پیش بردن حمله‌های پوششی وجود دارد که این موانع بازدارنده در آن‌ها به کار نخواهند آمد. اگر یک نرم‌افزار مخرب بتواند از این آسیب‌پذیری استفاده کند، در ادامه می‌تواند با نصب شدن بر روی دستگاه به حمله پوششی بپردازد. به‌صورت جزئی‌تر، این امر به معنای آن است که نرم‌افزارهای مخرب وب‌سایت‌ها و اپ استورهای به غیر گوگل پلی می‌توانند این حملات پوششی را به‌راحتی انجام دهند.»

شایان‌ذکر است که نرم‌افزارهای موجود در وب‌سایت‌ها و اپ استورهایی به‌غیراز گوگل پلی؛ ازجمله مهم‌ترین منابع بدافزارهای جهان شناخته‌شده‌اند. این آسیب‌پذیری جدید به‌صورت کلی بر روی قابلیتی از اندروید که با نام “تست” شناخته می‌شود تأثیر می‌گذارد. تست درواقع نوعی از پنجره اعلانات است که به‌صورت پاپ آپ (مانند نان برشته شده) بر روی صفحه‌نمایش قرار می‌گیرد. این قابلیت بیشتر برای نمایش پیام‌ها و اعلانات یک نرم‌افزار بر روی نرم‌افزار دیگر به‌کاربرده می‌شود.

به‌روزترین نسخه اندروید که با نام اندروید اوریو شناخته می‌شود در برابر این تهدید بسیار مقاوم است اما بااین‌وجود پالو آلتو اظهار داشته است که بسیار مهم است که افراد استفاده‌کننده از این نسخه از اندروید تمامی به‌روزرسانی‌های مربوط به آن را بر روی دستگاه خود نصب کنند تا در آینده دچار مشکلاتی ازاین‌دست نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا