اخبار

هزینه‌ی رمزگشایی آیفون ۵c فاروق برای FBI مشخص شد

حادثه‌ی تروریستی سن برناردینو و کشته شدن چندین انسان بی‌گناه در جریان این تیراندازی، این روزها در درجه‌ی دوم اهمیت قرار گرفته است و نگاه‌های اصلی به سمت دعوای اپل و FBI بر سر رمزگشایی آیفون ۵c تروریستی است که در جریان درگیری با پلیس کشته شد و راز این ماجرا را با خود به گور برد.

طی گزارش‌های ضد و نقیضی که این روزها منتشر می‌شود، هنوز هم مشخص نیست که آیا پلیس فدرال توانسته است اطلاعات مفیدی را از این آیفون جنجالی به دست بیاورد یا خیر. مقامات FBI می‌گویند که این اقدام به پرونده بسیار کمک کرده است اما منابع مطلع، نظری عکس آن را دارند و می‌گویند که این همه دعوا بر سر هیچ و پوچ بوده است.

ماجرا وقتی جالب‌تر می‌شود که بدانید پلیس فدرال برای رمزگشایی آیفون ۵c ، حاضر به پرداخت چه رقم سنگینی شده است و در ازای این رقم سنگین، هیچ اطلاعات مفیدی نیز به دست نیاورده است! البته طبیعتا مقامات اف بی آی هیچ اظهارنظری در رابطه با این مبلغ نداشته‌اند اما به طور غیر رسمی گفته می‌شود که رقم پرداختی توسط پلیس فدرال، حدود ۱.۳ میلیون دلار بوده است!

جیمز کامی (James Comey) یکی از مدیران اجرایی پلیس فدرال در جریان گفت‌وگویی که روز گذشته به طور زنده در انجمن امنیتی آسپن (Aspen) در شهر لندن برگزار شد، در این باره صحبت جالبی کرده است. زمانی که مجری مراسم از او پرسید که دولت و پلیس چه مقدار برای رمزگشایی آیفون این تروریست هزینه کرده است، او پاسخ جالبی داد:

خیلی زیاد! مطمئنا این رقم، خیلی بیشتر از آن مقداری است که من در سال‌های باقی مانده‌ از شغلم در پلیس فدرال بتوانم به آن دست پیدا کنم؛ یعنی تا ۷ سال و ۴ ماه دیگر! اما اگر از من بپرسید می‌گویم که این پرونده‌ی مهم، ارزش این همه خرج کردن را داشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای کامی سالانه ۱۸۳ هزار دلار حقوق دریافت می‌کند و بدون محاسبه‌ی مزایا و رقم‌های تشویقی، او اگر تمام حقوقش را در هفت سال و نیم آینده پس انداز کرده و خرج نکند، می‌تواند به چنین مبلغی نزدیک شود؛ مطمئنا هزینه‌ی زیادی برای یک پرونده‌ی بی نتیجه بوده است، این‌طور نیست؟

در بخش دوم این گزارش، مطلبی مطرح شده است که تعدادی از پیش‌فرض‌های ما را نقض می‌کند. طبق خبرهایی که در هفته‌ی پیش منتشر شد، ما تصور می‌کردیم که موسسه‌ی امنیتی اسرائیلی Cellebrite که سابقه‌ی همکاری با نیروهای نظامی دولت آمریکا را دارد، رمزگشایی از آیفون ۵c تروریست حادثه‌ی سن برناردینو را انجام داده است، اما طبق اطلاعات این گزارش، گویا چند هکر کلاه خاکستری که جزو برترین‌های جهان به حساب می‌آیند، این کار را برای FBI انجام داده‌اند و با استفاده از یک اکسپلویت مخفی، این پاداش میلیون دلاری را به دست آورده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا