اخبار

چه چیزی می‌تواند دلیل صدای خش خش آیفون ۷ پلاس باشد؟

چند روز پیش بود که مشکل صدای خش خش آیفون ۷ پلاس برای اولین بار توسط استفان هَکت اعلام شد. اینطور که وی در ویدئویی ۱۳ ثانیه‌ای این مشکل را به تصویر کشید، آیفون ۷ پلاس او به هنگام پردازش های سنگین، صدای بلندی را تولید می‌کرد که باعث نگرانی او شده بود. پس از انتشار این ویدئو، برخی از کاربران نیز همین مشکل را گزارش کردند که البته هنوز اپل هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده است. اما شاید بیش از سکوت اپل، دلیل صدای خش خش آیفون ۷ پلاس اهمیت داشته باشد. در ادامه قصد داریم به این موضوع را بررسی کنیم.

هر چند در نگاه اول نمی‌توانیم به صورت قطعی در مورد محلی که باعث ایجاد صدا می‌شود، اظهار نظر کنیم چرا که اپل نیز هنوز هیچ اطلاعاتی را در این زمینه منتشر نکرده. اما اگر بخواهیم نگاهی به بخش داخلی دستگاه داشته باشیم، حسی درونی به ما می‌گوید که چیپ جدید A10، نمی‌تواند منشأ صدای خش خش آیفون ۷ باشد، ولی در مورد بخش‌های دیگر این دستگاه چه نظری دارید؟

 

صدای خش خش آیفون 7 پلاس

تصویری که مشاهده می‌کنید مربوط به بخش داخلی آیفون ۷ پلاس است که به لطف کالبدشکافی آن توسط تیم iFixit در اختیارمان قرار گرفته است. بخش‌هایی که با علامت‌های رنگی بزرگ نشان داده شده‌اند، همان قسمت‌هایی هستند که در زبان محاوره‌ به آنها “چیپست” می‌گوییم. هر چند، این بخش‌ها عناصری یپیچیده‌ بوده که با فناوری ساخت پیشرفته‌ای و هدف خاصی درون دستگاه قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال بخش قرمز رنگ که چیپ A10 را نشان می‌دهد، به عنوان “مغز پردازشگر” دستگاه شناخته شده و تمامی کارهای محاسباتی آیفون در آن انجام می‌شود. بخش نارنجی رنگ نیز به مودم و سیستم شبکه دستگاه مربوط شده و احتمالا منشأ صدای تولید شده در دستگاه نباشد. اما چیپ‌های کوچک‌تر که با دیگر رنگ‌ها مشخص شده‌اند، مسئول انجام چه کارهایی هستند؟

صدای خش خش آیفون 7 پلاس

البته باید اشاره کنیم که هیچ کدام از این چیپ‌های داخلی بی دلیل در آیفون ۷ پلاس تعبیه نشده‌اند، اما شاید همین بخش‌های کوچک بتوانند دلیل صدای خش خش باشند. هر چند، قسمت‌های مختلف یک بورد که شامل اجزایی همچون خازن‌ها می‌شود، عموما هیچ صدایی را از خود تولید نمی‌کنند. در واقع این اجزا در تمامی دستگاه های الکترونیکی وجود داشته و عضوی حیاتی محسوب می‌شوند اما یک نوع از آنها که ممکن است در شرایطی خاص، باعث تولید صدی بلند شود، خازن‌های سرامیکی کلاس ۲ هستند.

زمانی که جریان برق با نسبت معینی در این خازن‌ها شدت پیدا می‌کند، صدایی تولید می‌شود که به قدری بلند هست که انسان بتواند آن را بشنود. شاید همین موضوع نیز بتواند دلیل اصلی صدای خش خش آیفون ۷ پلاس به هنگام پردازش‌های سنگین باشد.

 

اگر متوجه صدای خش خش آیفون ۷ پلاس خود شوید چه خواهید کرد؟

به نظر نمی‌رسد که اپل در تولید پرچم داران جدیدش از خازن‌هایی با کیفیت پایین استفاده کند. تئوری بالا نیز بر اساس اطلاعاتی بود توسط کاربران به اشتراک گذاشته شده اما از آنجایی که در بررسی منابع معتبر، هیچ صدای بلندی به هنگام پردازش‌های سنگین شنیده نشده است، نمی‌توانیم با یقین در مورد این مشکل صحبت کنیم. لازم به ذکر است که اگر این مشکل به سیستم سخت افزاری آیفون ۷ و ۷ پلاس مربوط باشد، احتمالا اپل نمی‌تواند آن را با عرضه آپدیت نرم افزاری حل کند.

مدت زمان زیادی از اخبار مربوط به منفجر شدن گلکسی نوت ۷ نمی‌گذرد که حالا نوبت به صدای خش خش پرچم دار جدید اپل رسیده است. تصور می‌کنید اپل چگونه با این مشکل برخورد می‌کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا