آموزش و ترفند

چگونه تصاویر و ویدیو‌های دوربین تلفن هوشمندمان را روی حافظه جانبی ذخیره کنیم؟

در سیستم عامل اندروید امکان ذخیره تصاویر و ویدیو‌های ثبت و ضبط شده توسط دوربین روی کارت حافظه جانبی وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا با روش‌های انجام این کار روی نسخه‌های مختلف اندروید و دستگاه‌های سامسونگ آشنا شویم. پس تا انتهای مقاله همراه موبایلستان باشید.

در سیستم عامل اندروید قابلیتی وجود دارد که از طریق آن کاربر می‌تواند خود انتخاب کند که تمایل دارد تصاویر ثبت شده توسط دوربین در حافظه خود دستگاه ذخیره شوند یا حافظه جانبی. این قابلیت در تمام دستگاه‌های اندرویدی که از کارت حافظه جانبی پشتیبانی می‌کنند وجود دارد. پس اگر یک تلفن هوشمند قدیمی نظیر سامسونگ گلکسی S3 دارید یا اینکه از یک تلفن هوشمند نسبتا قدیمی مانند گلکسی S8 استفاده می‌کنید یا حتی محصولی جدید و قدرتمند مثل ال‌جی G7 را خریداری کرده‌اید، در تمام آن‌ها می‌توانید با اعمال برخی تنظیمات، تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه دستگاه نصب کنید. لازمه انجام این کار نیز نصب کردن یک کارت حافظه جانبی به تلفن هوشمند است. کارت‌های حافظه در حجم‌های مختلف در بازار به سادگی یافت می‌شوند و با خرید و وصل کردن آن‌ها به گوشی می‌‌توانید به سادگی این کار را انجام دهید. البته باید توجه داشت که برخی از نسخه‌های اندروید این قابلیت را در اختیار کاربرانشان قرار نمی‌دهند، اما در شرایط این چنینی نیز روش‌های برای ذخیره تصویر در کارت حافظه جانبی وجود دارد. در ادامه قصد داریم تا با روش انجام این کار آشنا شویم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مطالب مرتبط:

توجه داشته باشید که این آموزش برای اندروید Oreo و سایر نسخه‌های اندروید تهیه شده است. هر چند که ممکن است جا و شکل برخی گزینه‌ها در نسخه‌های مختلف اندروید برای اعمال تنظیمات مربوطه فرق کند. البته از آنجایی که کمپانی‌های مختلف رابط کاربری اختصاصی خود را روی محصولاتشان نصب می‌کنند، ممکن است که مراحل انجام این کار در دستگاه‌های مختلف متفاوت باشد. اما در حقیقت کاربران می‌توانند با کمی دقت و جستجو در صفحات مختلف تلفن همراه،‌ گزینه مربوطه را پیدا کرده و نسبت به اعمال تنظیمات اقدام کنند.

چگونه تصاویر را به صورت پیش فرض روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

اپلیکیشن پیش فرض دوربین گوگل به کاربران اندروید Oreo اجازه نمی‌دهد که تصاویر را روی کارت حافظه ذخیره کنند. اما یک راه حل برای این مشکل وجود دارد. با وجود اینکه می‌توان کارت حافظه را به عنوان حافظه داخلی دستگاه برای رفع این مشکل تنظیم کرد، اما روش ساده‌تری نیز وجود دارد. کاربران می‌توانند از طریق فروشگاه‌های نرم افزاری اپلیکیشن دوربینی را که اجازه انجام این کار را می‌دهد دانلود و روی دستگاه خود نصب کنند. با این روش می‌توان به سادگی تصاویر را روی کارت حافظه جانبی ذخیره نمود.

ذخیره روی کارت حافظه

اپلیکیشن Camera MX یکی از گزینه‌هایی است که در این خصوص توصیه می‌شود. از طریق لینک زیر می‌توانید آن را دانلود و روی تلفن هوشمند اندرویدی خود نصب کنید. برای اعمال تنظیمات مربوطه نیز تنها کافی است که اپلیکیشن را اجرا کرده و از طریق بخش تنظیمات که آیکونی شبیه به چرخ دنده دارد، وارد گزینه Custom Storage Location شوید. در این بخش با لمس SD Card می‌توانید کارت حافظه جانبی دستگاه را برای ذخیره مستقیم تصاویر و ویدیو‌ها روی آن انتخاب نمایید.

دانلود اپلیکیشن Camera MX برای اندروید از طریق گوگل پلی

چگونه در اندروید نوقا (Nougat) تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

کاربران اندروید نوقا امکان ذخیره مستقیم تصاویر را روی کارت حافظه جانبی دارند و با چند اقدام ساده می‌توانند تنظیمات مربوطه را در این خصوص اعمال کنند. دو روش برای انجام این کار وجود دارد. در هر دو روش ابتدا باید کارت حافظه را به دستگاه متصل کرده و سپس اپلیکیشن پیش فرض دوربین دستگاه‌تان را اجرا کنید.

ذخیره روی کارت حافظه

حال یک پیام در خصوص اینکه آیا تمایل دارید تصاویر و ویدیو‌ها به صورت مستقیم روی کارت حافظه جانبی ذخیره شوند نمایش داده می‌شود که با تایید این پیام، تنظیمات مربوطه اعمال خواهد شد (همانند تصویر فوق). اما اگر چنین پیام پاپ‌آپی برای شما نمایش داده نشد، جای نگرانی وجود ندارد. زیرا به سادگی می‌توانید با ورود به بخش تنظیمات اپلیکیشن دوربین و در بخش ذخیره سازی نسبت به انجام این کار اقدام کنید. در بخش سمت راست تصویر بالا ساختار و شکل و شمایل بخش مربوطه را در ال‌جی G6 مشاهده می‌کنید. در اندروید نوقا نیز تنظیمات مربوطه ساختاری شبیه به این دارند و تنها با وارد شدن به تنظیمات دوربین و سپس Storage Option می‌توان کارت حافظه جانبی یا همان SD Card را به عنوان محل ذخیره تصاویر و ویدیو‌ها انتخاب کرد.

چگونه در اندروید مارشمالو (Marshmallow) تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

بدون شک اولین گام برای اعمال تنظیمات مربوط به محل ذخیره سازی تصاویر و ویدیو‌ها، اتصال کارت حافظه جانبی است. باید توجه داشت که در برخی دستگاه‌ها تا زمانی که کارت حافظه را به گوشی متصل نکرده باشید، گزینه مربوطه نیز در بخش تنظیمات دوربین نمایش داده نمی‌شود. در اندروید مارشمالو باید کارت حافظه را به دستگاه خود متصل کنید و اپلیکیشن پیش‌فرض دوربین را اجرا نمایید. در این صورت پیامی در خصوص تغییر محل ذخیره سازی تصاویر و ویدیو‌ها نمایش داده می‌شود که با انتخاب آن می‌توانید تنظیمات مربوطه را اعمال کنید. این پیام در اپلیکیشن دوربین بسیاری از دستگاه‌ها به صورت پاپ‌آپ بعد از اتصال کارت حافظه نمایش داده می‌شود. بعد از تایید این پیام، تمام تصاویر و ویدیو‌هایی که در گوشی ثبت و ضبط کنید، در کارت حافظه جانبی دستگاه ذخیره خواهند شد و این کار باعث می‌شود که حافظه داخلی خود گوشی سریع پر نشود.

اگر پیام مذکور در اندروید مارشمالو برای شما نمایش داده نشد یا از قبل، کارت حافظه روی دستگاه نصب شده بود، در این صورت باید به صورت دستی نسبت به اعمال تنظیمات مورد نظر خود اقدام کنید. برای انجام این کار وارد تنظیمات بخش تنظیمات در اپلیکیشن دوربین شوید و به پایین صفحه اسکرول کنید تا به گزینه حافظه یا همان Storage برسید. در این قسمت دو گزینه با نام‌های دستگاه (Device) و کارت حافظه (Memory Card) وجود دارد.

ذخیره روی کارت حافظه

توجه داشته باشید که در اندروید مارشمالو می‌توان کارت حافظه جانبی را به عنوان حافظه داخلی دستگاه فرمت و تنظیم کرد. با انجام این کار، تمام تصاویر و ویدیو‌ها به صورت پیش فرض روی کارت حافظه ذخیره خواهند شد و دیگر نیازی به انجام تنظیمات فوق نیست. اما باید بدین نکته نیز توجه داشت که بعد از انجام این کار، کارت حافظه تنها روی این تلفن هوشمند کار خواهد کرد و برای استفاده از آن روی کامپیوتر یا یک دستگاه دیگر،‌ باید آن را مجددا فرمت کنید که در این صورت تمام اطلاعات آن نیز از بین خواهند رفت. این بدان معناست که برای انتقال فایل‌ها موجود در کارت حافظه به کامپیوتر، باید خود گوشی را از طریق کابل USB به کامپیوتر متصل کرده و نسبت به انتقال اطلاعات آن اقدام کنید. زیرا دیگر امکان جدا کردن کارت حافظه و اتصال مستقیم آن به کامپیوتر وجود ندارد. روش انجام این کار نیز ساده است. کارت حافظه را وارد دستگاه کنید، سپس به تنظیمات خود گوشی بروید و گزینه حافظه یا همان Storage را انتخاب نمایید. در این بخش کارت حافظه شما نمایش داده می‌شود. نام آن را لمس کنید و سپس در صفحه بعدی، آیکون سه نقطه که در بالای صفحه قرار دارد را برای اعمال تنظیمات بعدی لمس نمایید. در این مرحله به بخش تنظیمات کارت حافظه (Storage Settings) بروید و گزینه (Format as internal) را انتخاب کنید. در این بخش با لمس Erase & Format، دستگاه شروع به انتقال اطلاعات خود به کارت حافظه خواهد کرد.

چگونه در اندروید لالی‌پاپ (Lollipop) تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

در اندروید لالی‌پاپ نیز شیوه انجام این کار بسیار شبیه به سایر نسخه‌های اندروید است. برای انجام این کار ابتدا باید کارت حافظه را وارد دستگاه کرده و سپس از داخل اپلیکیشن دوربین، نسبت به تغییر محل ذخیره تصاویر و ویدیو‌ها به کارت حافظه جانبی اقدام نمایید. در این بخش مجوز‌هایی از شما درخواست می‌شود که با تایید آن‌ها به اپلیکیشن دوربین اجازه می‌دهید تا امکان خواندن و نوشتن اطلاعات روی حافظه جانبی دستگاه را داشته باشد. اگر اپلیکیشن دوربین پیش فرض تلفن هوشمند شما دارای چنین قابلیتی نبود، از اپلیکیشن‌های دیگری در این خصوص استفاده کنید. Camera MX یکی از اپلیکیشن‌های دوربینی است که قابلیت مذکور را ارائه می‌کند.

دانلود اپلیکیشن Camera MX برای اندروید از طریق گوگل پلی

چگونه در اندروید کیت‌کت (KitKat) تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

ذخیره روی کارت حافظه

در نسخه ۴.۴ از اندروید یا همان کیت‌کت تعیین کارت حافظه به عنوان محل ذخیره تصاویر و ویدیو‌های دوربین مانند نسخه‌های دیگر اندروید ساده نیست و برای انجام این کار باید مراحل نسبت سخت‌تری را پشت سر بگذارید. اما یک راه ساده‌ای وجود دارد و آن استفاده از اپلیکیشن دوربین Camera MX است. با استفاده از این اپلیکیشن به سادگی می‌توانید محل ذخیره تصاویر را تعیین کنید. برای انجام این کار وارد بخش تنظیمات اپلیکیشن Camera MX شوید. سپس در قسمت Camera گزینه Custom Save Location را انتخاب کنید. در این بخش با انتخاب کارت حافظه جانبی می‌توانید آن را به عنوان محل ذخیره تصاویر و ویدیو‌ها انتخاب نمایید.

چگونه در دستگا‌ه‌های سامسونگ تصاویر را مستقیما روی کارت حافظه ذخیره کنیم؟

تعیین کارت حافظه جانبی به عنوان محل ذخیره تصاویر و ویدیو‌ها در دستگاه‌های سامسونگ کار بسیار ساده‌ای است. برای انجام این کار تنها کافی است که کارت حافظه را به دستگاه متصل کرده و سپس اپلیکیشن دوربین را اجرا کنید. در این مرحله پیامی در خصوص ذخیره تصاویر روی کارت حافظه جانبی نمایش داده می‌شود که با تایید آن، تنظیمات مربوطه اعمال خواهند شد.

ذخیره روی کارت حافظه

اما اگر پیام مذکور در اپلیکیشن دوربین نمایش داده نشد، با لمس کردن آیکون چرخ دنده، وارد بخش تنظیمات دوربین شده و سپس به سراغ Storage Location بروید. در این قسمت با انتخاب گزینه Memory Card تمام تصاویر و ویدیو‌هایی که با دوربین ثبت و ضبط می‌کنید، روی کارت حافظه ذخیره خواهند شد.

ذخیره روی کارت حافظه

همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید،‌ با روش‌های ذخیره تصاویر و ویدیو‌های دوربین روی کارت حافظه جانبی دستگاه آشنا شدیم و به آموزش این موضوع روی نسخه‌های مختلف اندروید و دستگاه‌های سامسونگ پرداختیم. مشکلات خود را در این خصوص می‌توانید از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان در میان بگذارید تا با کمک یکدیگر آن‌ها را رفع کنیم.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا