آموزش و ترفند

چگونه مشکل پر شدن حافظه گوشی را حل کنیم؟

سریع پر شدن حافظه گوشی یکی از مشکلاتی است که هر کسی ممکن است با آن مواجه شود، در نتیجه می توان گفت که همه ما در لحظاتی از زندگی خود در تلاش بودیم که یک راه حل خوب و سریع برای حل این مشکل پیدا کنیم. حال ما می خواهیم در این مقاله به این سوال پاسخ دهیم که چطور می توانید متوجه بشوید که کدام یک از اپلیکیشن های اندروید موجود بر روی گوشی شما از حافظه بیشتری استفاده می کند. شما پس از دریافتن پاسخ این سوال می توانید اپلیکیشنی که از حافظه زیادی استفاده می کند و باعث بروز مشکلاتی در عملکرد گوشی شما شده است را پیدا کنید و با حذف کردن تنها همان برنامه به راحتی مشکل خود را حل کنید.

اندروید در مدیریت حافظه پیشرفت زیادی کرده است و دیگر در این زمینه به خوبی عمل می کند. هنگامی که یک اپلیکیشن جای زیادی را در حافظه گوشی شما پر می کند ممکن است باعث بروز مشکلاتی در عملکرد گوشی شما بشود. در عین حال این مسئله ممکن است باعث بروز مشکلاتی چون گرم شدن گوشی همراه و خوب عمل نکردن رابط کاربر بشود.

 

پیش از این هنگام بروز چنین مشکلاتی تنها کاری که می توانستید انجام دهید ری استارت کردن (Restart) دستگاهتان بود که معمولا پس از آن ایرادات دستگاه به خوبی رفع می شد اما حال ما می خواهیم یک روش جدید برای حل این مشکل را به شما آموزش دهیم که با استفاده از آن دیگر در هنگام بروز چنین مشکلاتی مجبور به ری استارت کردن گوشی خود نیستید و می توانید به طور کامل این مشکل را در دستگاه خود حل کنید.

شما با استفاده از این روش می توانید بر اپلیکیشن های خود نظارت داشته باشید و ببینید که کدام برنامه اندروید موجود در دستگاه شما از حافظه بیشتری استفاده می کند و ممکن است برای شما مشکل ساز شود.  تنها چیزی که برای انجام این کار به آن نیاز دارید یک دستگاه اندروید است، در نتیجه هر کسی می تواند بدون صرف هیچ هزینه ای و به سادگی از این روش بر روی دستگاه اندرید خود استفاده کند.

مشکل پر شدن حافظه گوشی
مشکل پر شدن حافظه گوشی

چطور Developer Options را فعال کنیم؟

برای پیدا کردن برنامه هایی که از حافظه گوشی شما استفاده می کنند قبل از هر کاری ابتدا باید Developer Options را فعال کنید و برای این کار باید وارد تنظیمات گوشی خود بشوید و بر روی About Phone ضربه بزنید، سپس با 7 بار ضربه زدن بر روی Build Number می توانید آن را فعال کنید. لازم به ذکر است که پس از هفتمین ضربه به شما اطلاع داده خواهد شد که Developer Options برای شما فعال شده است.

حال پس از فعال کردن Developer Options می توانید بررسی کنید که اپلیکیشن ها چطور از حافظه گوشی شما استفاده می کنند.

چطور می توانیم بررسی کنیم که چه اپلیکیشن هایی از حافظه (Memory) استفاده می کنند؟

به تنظیمات گوشی خود باز گشته و بر روی System ضربه بزنید. در میان گزینه های این صفحه باید Developer Options را ببینید، بر روی آن ضربه بزنید و سپس بر روی حافظه (Memory) بزنید. در این صفحه می توانید یک لیست از میانگین حافظه استفاده شده (Average memory use) طی 3 ساعت گذشته در دستگاه اندروید خود را مشاهده کنید. البته لازم به ذکر است که در صورت تمایل می توانید بازه زمانی را مطابق با میل خود تنظیم کنید و برای این کار تنها باید بر روی بخش زمان موجود در بالای صفحه ضربه بزنید.

در پایین صفحه یک گزینه با نام Memory used by apps را خواهید دید که با ضرب زدن بر روی آن یک لیست از تمام اپلیکیشن ها برای شما باز می شود. در نهایت با ضربه زدن بر روی هر برنامه اطلاعاتی چون تعداد دفعات استفاده، حداکثر میزان استفاده از حافظه و برخی اطلاعات به درد بخور دیگر در مورد اپلیکیشن هایتان را در اختیار شما قرار می دهد.

با این اطلاعات به دست آمده چه کارهایی می توانیم انجام دهیم؟

در واقع شما در این بخش کار زیاد نمی توانید انجام دهید و این بخش بیشتر برای بررسی و نظارت بر اپلیکیشن هایی است که از میزان زیادی از حافظه Memory)) شما استفاده می کنند. در عین حال با استفاده از این می توانید متوجه بشوید که کدام یک از اپلیکیشن های موجود بر روی دستگاه اندروید شما باعث ایجاد مشکلاتی چون مشکلات حافظه در گوشی شما می شود. در نهایت با استفاده از این اطلاعات می توانید تصمیم بگیرید که می خواهید چه کار کنید. فراموش نکنید که بهترین کاری که در مواجه با این مسئله می توانید انجام دهید، حذف آن برنامه است.

حتی اگر در حال حاضر به دانستن این اطلاعات و چگونه انجام دادن این کار نیاز چندانی نداشته باشید، به احتمال زیاد بررسی میزان استفاده اپلیکیشن ها از حافظه گوشی شما در آینده بسیار به کارتان خواهد آمد. به خصوص زمانی که با چنین مشکلاتی مواجه می شوید به جای مضطرب شدن و یا ری استارت کردن گوشی خود دقیقا می دانید که چه کار باید بکنید و تنها با انجام چند کار کوچک اپلیکیشن مشکل ساز خود را پیدا کرده و با حذف آن به راحتی مشکل خود را حل کنید.

 

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشد و اطلاعات موجود در آن برای شما سودمند و کاربردی بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا