اخبار

ژاپنی‌ها برای اولین بار اینترنت ۵G را آزمایش کردند

 

۵G

 

یکی از اپراتورهای ژاپنی به نام NTT DoCoMo می‌خواهد شبکه‌ی ارتباطی ۵G را در آینده‌ای نه چندان دور راه‌اندازی کند.برای دستیابی به این سرعت، این شبکه از سیگنال‌هایی با طول موج میلی‌متری در فرکانس ۷۰ گیگاهرتز استفاده می‌کند.

در بعضی از نقاط دنیا هنوز تکنولوژی شبکه‌ی ارتباطی ۴G LTE وجود ندارد، این در حالی است که در کشوری مثل ژاپن به دنبال تکنولوژی ورای ۴G یعنی اینترنت ۵G هستند و سعی دارند در همین دهه این شبکه‌ی ارتباطی را برای مصرف کنندگان ارایه دهند. اپراتور NTT DoCoMo در ژاپن در حال حاضر آزمایش تکنولوژی شبکه‌ی ۵G را در همکاری با «نوکیا نت‌ورک» شروع کرده است.

دوکومو NTT در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ سرویس شبکه‌ی ۵G را برای عموم راه‌اندازی کند. در جریان یکی از آزمایش‌های انتقال داده در یک مجتمع تجاری در توکیو، این شبکه سرعت ۲ گیگابیت بر ثانیه را فراهم کرده بود.

برای دستیابی به این سرعت، این شبکه از سیگنال‌هایی با طول موج میلی‌متری در فرکانس ۷۰ گیگاهرتز استفاده می‌کند. این اولین بار در جهان بود که شبکه‌ی ۵G در یک محیط واقعی تست می‌شد. آزمایش‌های قبلی به این صورت در یک محیط واقعی مثل مرکز خرید شدنی نبود. اما این بار به کمک دو تکنولوژی جدید، انتقال داده با این سرعت ممکن شد.

تشکیل موج و ردیابی موج دو تکنولوژی اصلی جدید هستند که به موفقیت این آزمایش کمک کردند. تشکیل موج بر امواج رادیویی در مسیر خاصی تمرکز دارد. در این میان، ردیابی موج هم مسیر امواج را مطابق با لوکیشن دستگاه کنترل می‌کند.

عملکرد این شبکه هنگام عرضه‌ی عمومی آن قطعا کمی متفاوت خواهد بود چرا که تعداد زیادی از افراد از این شبکه استفاده خواهند کرد. با این وجود، اینترنت ۵G قطعا تفاوت چشمگیری با شبکه‌ی ۴G LTE خواهد داشت. اما برای اینکه این تکنولوژی حداقل در ژاپن از راه برسد، باید تا سال ۲۰۲۰ میلادی صبر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا