اخبار

کشف دلیل آتش گرفتن باتری با تصویربرداری اتمی

آتش گرفتن باتری

دانشمندان با استفاده از یک روش ویژه توانسته‌اند تا به دلیل آتش گرفتن باتری در دستگاه‌های همراه پی ببرند و شاید در آینده‌ای نزدیک بتوانند جلوی این موضوع را بگیرند.

باتری‌های تلفن‌های همراه هوشمند و لپ‌تاپ‌ها در طول چند سال اخیر موجب ایجاد دردسرهای فراوانی برای کاربران، شرکت‌های هواپیمایی و مراکز امنیتی شده‌اند. با این وجود دلیل این امر هنوز برای بسیاری از متخصصان مشخص نیست. حال دانشمندان با استفاده از یک روش انقلابی به سراغ تحلیل دلیل آتش گرفتن باتری رفته‌اند.

این روش بر اساس تلاش‌های جدیدی در سال ۲۰۱۷ ابداع شده است ممکن گشته، این روش به‌اندازه‌ای ویژه به‌حساب می‌آید که جایزه نوبل شیمی امسال نیز به آن تعلق داشته است. در این روش دانشمندان می‌توانند با مشاهده وضعیت اتم‌های باتری، تحلیلی عمقی از دلیل آتش گرفتن باتری داشته باشند.

برای این کار نیاز به بررسی گام‌به‌گام چرخه شارژ و تخلیه شارژ خواهد بود و به همین دلیل نیز دانشمندان اقدام به انجام دو فرانید متفاوت کرده‌اند. نخستین اقدام، متوقف کردن فرایند در هرلحظه دلخواه و نگاه‌داشتن باتری در همان وضعیت است. دومین مورد نیز به امکان تغییر دادن اجزای باتری در هر وضعیت بازمی‌گردد. این ترکیب موجب می‌شود تا بتوان با ایجاد تغییر در ساختار باتری به دلیلی داغ شدن و آتش گرفتن آن پی برد.

نتیجه اولیه این تحقیقات نشان از این دارد که الکترون‌ها به‌واسطه نوع خاصی از حرکت می‌توانند از مرزهای بین بخش‌های مختلف باتری عبور کنند. همین امر نیز موجب ایجاد مدار کوتاه در داخل باتری شده و درنتیجه نیز شاهد داغ شدن و یا آتش گرفتن باتری خواهیم بود.

به این ترتیب و با توجه به اینکه دلیلی این موضوع کشف‌شده است می‌توان انتظار داشت که دانشمندان برای یافتن راهی جهت مهار این حرکت الکترونی بروند. در صورت موفقیت در این مسیر می‌توان شاهد پایان یافتن روند آتش گرفتن باتری در لپ‌تاپ‌ها و تلفن‌های همراه هوشمند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا