اخبار

گوشی ها هر 5 دقیقه اطلاعات شما را به سازنده ارسال می کنند

اینکه تصور می‌کنید گوشی‌های هوشمند هیچ گاه اطلاعات شما را برای سازنده ارسال نمی‌کنند سخت در اشتباه هستید. اسمارتفون‌های اندرویدی یا آیفون همگی براساس تحقیق صورت گرفته هر 5 دقیقه داده شما را در اختیار تولیدکننده قرار می‌دهند. حتی اگر گوشی در جیب یا جایی پنهان شده باشد.

این تحقیق را محققان دانشگاه تیرینیتی دوبلین انجام دادند و براساس آن هیچ تفاوتی بین یک گوشی اندرویدی و آیفون در ارسال داده وجود ندارد. بنابراین اگر فکر می‌کنید با خرید آیفون حریم خصوصی بهتری را خواهید داشت، سخت در اشتباهید زیرا چنین خبری نیست.

ناگفته نماند گوشی‌های گوگل در این زمینه پرکارتر هستند. به نوعی که یک دستگاه پیکسل در طی 12 ساعت 1 مگابایت اطلاعات را ارسال می‌کند که این میزان در آیفون 512 کیلوبایت است. از جمله اطلاعات ارسال شده توسط گوشی‌ها باید به شماره سریال سخت‌افزار، کد IMEI، آدرس مک کارت شبکه وای‌فای و شماره تلفن فرد اشاره کرد.

آیا گوشی های هوشمند به سرقت اطلاعات متهمند؟

به گفته پروفسور «دوگ لیث» که این تحقیق را منتشر کرده، او این موضوع که اپل اطلاعات بسیاری را جمع‌آوری می‌کند ناامید کننده است؛ به ویژه وقتی به یاد داشته باشیم که این شرکت در گذشته در مورد حفظ حریم خصوصی کاربران صحبت‌های بسیاری کرده بود. لیت معتقد است که این دستگاه‌ها نه تنها اطلاعاتی در مورد فعالیت‌های را جمع‌آوری می‌کنند بلکه به دنبال پیدا کردن دیگر گوشی‌های اطراف ما هم هستند.

گوگل دلیلی برای این موضوع داشته اما اپل دلیل روشنی برای محققان مطرح نکرده و این امر ناامیدی بیشتری را به دنبال دارد. حفظ حریم خصوصی برای خریداران گوشی هوشمند اهمیت بالایی دارد و اگر در این زمینه مشکلی به وجود بیاید قطعا موجب نگرانی کاربران خواهد شد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا