اخبار

آیا تلفن همراه سرطان‌زا است؟

آیا تلفن همراه سرطان‌زا است؟

احتمالا تا کنون اخبار بسیار زیادی مبنی بر سرطان‌زا بودن تلفن‌های همراه هوشمند و تاثیرات منفی آن‌ها بر روی بدن انسان شنیده‌اید و احتمالا این سوال برایتان پیش آمده است که آیا واقعا تلفن‌های همراه می‌توانند چنین آسیب‌های عمیقی را به بدن و به‌ویژه مغر انسان وارد کنند؟ آیا شواهدی در جهت تائید این اخبار و ادعاها وجود دارد؟

محققان به‌تازگی و بر اساس این گفته‌ها به بررسی‌های زیادی در راستای تاثیرات تلفن‌های همراه هوشمند بر روی بدن انسان دست‌زده‌اند و نتایج حاصله نشان‌دهنده این بود که بیشتر این ادعاها افسانه‌ای بیش نبوده و ناشی از سوءتفاهم‌های علمی به وجود آمده است.

یکی از مهم‌ترین تحقیقات انجام شده در این زمینه مربوط به تاثیرات استفاده از تلفن همراه هوشمند بر روی سرطان مغز است که نتایج حاصله نشان‌دهنده این است که تا کنون هیچ‌گونه شواهدی مبتنی بر ارتباط میان این دو دریافت نشده است. بااین‌حال تحقیقات یاد شده همچنان ادامه دارند

کن کاریپیدیس از آژانس استرالیایی حفاظت در برابر تشعشع و ایمنی هسته‌ای دراین‌باره بیان کرده است که: «هیچ‌گونه شواهد ثبت شده‌ای در رابطه با این‌که تشعشعات تلفن‌های همراه هوشمند موجب سرطان مغز با دیگر اختلالات سلامتی می‌شوند یا به صورت کلی سرطان‌زا هستند وجود ندارد. مردم کلمه تشعشعات را می‌شوند و آن را هسته‌ای و خطرناک می‌پندارند اما تلفن‌های همراه تشعشعات کم انرژی‌ای را از خود ساتع می‌کند که دقیقا مانند تشعشعات به‌کاررفته در تلویزیون و سیگنال‌های رادیویی اطراف ما است.»

نتایج برخی از مطالعات بروز تومور مغزی را با استفاده زیاد از تلفن‌های همراه مرتبط دانسته‌اند اما شواهد سرطان‌زا بودن آن‌ها به‌هیچ‌عنوان قطعی نیست زیرا آن‌ها بر افرادی تأکید می‌ورزند که از تلفن همراه خود استفاده زیادی کرده و آن‌ها را با تومور خود مرتبط می‌دانند. بااین‌حال متخصصان اظهار داشته‌اند که اگر هنوز هم نگران تاثیرات منفی تلفن همراه بر روی بدنتان هستید می‌توانید استفاده از آن را محدود کنید یا این‌که مطمئن شوید که برجک آنتن از شما فاصله دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا