اخبار

هشدار درزمینه اعتیاد به تلفن‌های همراه هوشمند: مغز شما در خطر است

اعتیاد به تلفن‌های همراه هوشمند

دانشمندان به‌تازگی دریافته‌اند که اعتیاد به تلفن‌های همراه هوشمند می‌تواند موجب شود که ساختار مغزی انسان تغییر کرده و در نتیجه آن نیز واکنش‌های شیمیایی جدیدی در مغز رخ داده که عملکرد مغز را کند کرده و بیماری‌های مختلفی برای فرد به همراه می‌آورد.

یک دهه پیش برای تلفن زدن به دیگران از تلفن استفاده می‌کردیم، برای دیدن اخبار به سراغ تلویزیون می‌رفتیم، برای دانستن دانش روز جهان به سراغ کتاب‌ها می‌رفتیم و برای سرگرم شدن به بازی‌های فیزیکی یا کامپیوتر مراجعه می‌کردیم. با این وجود امروزه بسیاری از ما همه این کارها را تنها در تلفن همراه خود انجام می‌دهیم.

این امر موجب شده است که بسیاری از ما بیش‌ازحد به تلفن‌های همراه خودمان وابسته شویم و در نتیجه نیز به پدیده‌ای به نام اعتیاد به تلفن همراه دچار شویم. جالب است بدانید که نظرسنجی‌های اخیر در آمریکا نشان داده‌اند که تقریبا نیمی از مردم این کشور به تلفن همراه معتاد هستند و فکر نمی‌کنم که آمار در کشور ما نیز دست‌کمی از این رقم داشته باشد.

حال دانشمندان دریافته‌اند که اعتیاد به تلفن‌های همراه هوشمند می‌تواند موجب شود تا یک ماده شیمیایی در مغز شما ترشح شود که این ماده موجب می‌شود تا سرعت عملکرد مغز کاهش پیدا کرده و سیگنال‌های مغزی به‌صورت کندتر به بخش‌های مختلف مغز حرکت کنند. این امر می‌تواند بیماری‌هایی مانند افسردگی را به همراه آورده یا موجب پرخاشگری، بی‌خوابی، عصبی بودن و حتی تیک‌های عصبی در افراد شود.

البته دانشمندان می‌گویند که می‌توان با درمان‌های ۹ هفته‌ای، اثرات این بیماری را از بین برد ولی درصورتی‌که برای بلندمدت این اعتیاد برای یک نفر ادامه داشته باشد، شاهد اثرات دائمی بر روی مغز او خواهیم بود. همچنین اعتیاد به تلفن‌های همراه در میان جوانان بیش از میان‌سالان به چشم می‌خورد و به همین دلیل نیز کل جامعه در معرض خطری جدی قرار دارند و باید راهکاری برای پیشگیری از یک فاجعه اتخاذ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا