اخبار

اقتصاد دیجیتال در ایران و بسترسازی گسترده همراه اول در این زمینه

اقتصاد دیجیتال مسیری است که ایران به سمت آن جهت‌گیری کرده و قصد دارد به آن برسد. در این مقاله قصد داریم به مقوله اقتصاد دیجیتال بپردازیم. پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جمهوری اسلامی ایران مدتی است که روی اقتصاد دیجیتال متمرکز شده و قصد دارد حضور چشمگیری در این زمینه داشته باشد. باید توجه داشت که این موضوع از طریق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد و وزیر ارتباطات نیز در تلاش است تا از طریق اقدامات مختلف نسبت به تحقق این امر تلاش کند. به نقل از ویکی‌پدیا:

اقتصاد دیجیتالی (Digital economy) به یک اقتصاد مبتنی بر تکنولوژی‌های محاسبات دیجیتال اشاره دارد. همچنین این مفهوم به عنوان «انجام دادن فعالیت‌های اقتصادی از طریق بازارهایی مبتنی بر اینترنت و شبکه گسترده جهانی» در نظر گرفته شده است. اقتصاد دیجیتال نیز گاهی اوقات به نام اینترنت اقتصاد، اقتصاد جدید یا اقتصاد وب شناخته می‌شود. به‌طور فزاینده، «اقتصاد دیجیتال» با اقتصاد سنتی درهم آمیخته و مشخص شدن آن سخت است.

در این اقتصاد جدید، شبکه‌های دیجیتال و زیرساخت‌های ارتباطی یک پلت فرم جهانی ارائه می‌دهند که مردم و سازمان‌ها استراتژی‌های آن‌ها را تعامل می‌کنند، ارتباط برقرار می‌کنند، همکاری می‌کنند و اطلاعات را جستجو می‌کنند. اخیراً اقتصاد دیجیتال به عنوان شاخه ای از اقتصاد محسوب می‌شود که کالاهای غیرمجاز صفر حاشیه ای را بر روی شبکه سرمایه‌گذاری می‌کند.

وزیر ارتباطات چندی پیش اعلام کردند که در صدد فراهم کردن اقتصاد دیجیتال هستند که این اقتصاد جایگزین اقتصاد نفتی خواهد بود. همچنین روحانی نیز چندی پیش گفتند اقتصاد دیجیتال می‌تواند جایگزینی برای اقتصاد سنتی شود. بر اساس آنچه که جهرمی، وزیر ارتباطات ایران اعلام کرده‌اند، اقتصاد دیجیتال سه لایه دارد. لایه نخست، هسته اقتصاد دیجیتال به حساب می‌آید و لایه دوم حوزه محدود اقتصاد دیجیتال است. در لایه سوم نیز حوزه وسیع اقتصاد دیجیتال را شاهد خواهیم بود که در واقع همان دیجیتالی شدن سایر بخش‌ها است.

بر اساس آنچه که وزیر ارتباطات اعلام کرده‌اند، هسته اقتصاد دیجیتال شامل خدمات فناوری اطلاعات، حوزه مخابرات و زیرساخت‌ها است. آنچه که از گزارش‌ها پیداست، هسته اصلی اقتصاد دیجیتال ایران، 4 درصد اقتصاد جهان را شامل می‌شود. باید توجه داشت که در زمینه زیرساخت‌های توسعه لایه اول، اپراتور اول کشور (همراه اول) اقدامات گسترده‌ای انجام داده است. زیرساخت‌های همراه اول به اندازه‌ای توسعه یافته‌اند که وزارت ارتباطات اخیرا برای بهره برداری از طرح USO به خدمات همراه اول تکیه کرد. USO باعث می‌شود که ایرانیان ساکن در مناطق دور افتاده نیز بتوانند به شبکه ملی اطلاعات دسترسی داشته و پوشش دهی مناسبی برای آن‌ها فراهم شود.

از سوی دیگر متوسط سرعت دسترسی کاربران به شبکه ملی اطلاعات روز به روز در حال افزایش است و همراه اول نیز نقش عمده‌ای در این زمینه دارد. همچنین در حال حاضر ظرفیت پوشش پرسرعت روستایی تسهیل شده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ظرفیت پوشش پرسرعت روستایی در سال 96 حدود 40 درصد بوده که در سال 98 به 89 درصد رسیده است. اما بدون شک چنین اتفاقی نیازمند بسترسازی مناسب است که در حال حاضر شاهد آن هستیم. پوشش دسترسی پرسرعت مشتریک روستایی به شبکه ملی اطلاعات نیز در سال 1392 صفر درصد بوده که در سال 1396 به 40 رسیده و در سال 1398 به 89 درصد رشد کرده است.

اقتصاد دیجیتال

اقتصاد دیجیتال امروز به ارزش سه تریلیون دلار است. این حدود ۳۰ درصد از شش برابر کسری تجاری سالیانه ایالات متحده یا از تولید ناخالص داخلی انگلیس بیشتر است. آنچه مهم است این واقعیت است که این ارزش کل در ۲۰ سال گذشته از زمان راه اندازی اینترنت تولید شده‌است.

به‌طور گسترده‌ای پذیرفته شده‌است که رشد اقتصاد دیجیتال تأثیر گسترده‌ای بر کل اقتصاد دارد. تلاش‌های مختلف برای طبقه‌بندی اندازه تأثیر در بخش‌های سنتی انجام شده ‌است.

اقتصاد دیجیتال

جالب است بدانید که در سال 1392 میزان ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات 680 گیگابایت بوده که این میزان در سال 1396 به 4 هزار گیگابایت افزایش یافته و در سال 1398 به 18 هزار گیگابایت رسیده که رشد بسیار خوبی را به خود دیده است. بدون شک همراه اول هزینه‌های بسیار زیادی در زمینه اقتصاد دیجیتال انجام داده و در حال حاضر بسترسازی مناسبی برای این امر فراهم کرده است. اپراتور اول کشور در حال حاضر 1321 شهر، 44918 روستا و 82 هزار کیلومتر از جاده‌های کشور را پوشش می‌دهد که شامل 96.5 درصد پوشش جمعیتی و 86 درصد پوشش جاده‌ای می‌شود.

اقتصاد دیجیتال

این اقدامات همراه اول گامی در جهت چشم انداز سازمانی تحقق رویای دیجیتال است که این موضوع بدون اینکه تبدیل به یک شعار شود، از طریق اقدامات گسترده در حال پیگیری است. چنین چشم اندازی باعث شده تا همراه اول بتواند روز به روز پوشش شبکه خود را در نقاط مختلف کشور گسترش دهد.

همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید، با اقتصاد دیجیتال و چشم انداز آن در ایران آشنا شدیم و به بسترسازی گسترده همراه اول در این زمینه پی بردیم. نظر شما در این خصوص چیست؟ نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا