اخبار

اینتل به جای انویدیا از سال ۲۰۱۷ با ای‌ ام‌ دی همکاری می‌کند

سال ۲۰۱۱، اینتل و انویدیا قرارداد همکاری به مبلغ ۱.۵ میلیارد دلار امضا کردند. اما از آن زمان تا امروز بارها و بارها هر دو کمپانی به دلیل ادعای نقض پتنت‌های ثبت شده از سوی شرکت دیگر در دادگاه حاضر شده‌اند و به نظر می‌رسد این توافقنامه رنگ واقعی خود را از دست داده است. طی ۵ سال گذشته انویدیا مجوز تولید تراشه‌های گرافیکی را برای پردازنده‌های اینتل داشته است.

اما بلومبرگ مدعی شده با پایان یافتن این قرارداد در تاریخ ۱۷ مارس ۲۰۱۷ میلادی (۲۷ اسفند ۹۵)، ای‌ام‌دی جایگزین انویدیا خواهد شد (البته این گزارش به شکل عجیبی روی سایت بلومبرگ موجود نیست که می‌تواند موضوع شایعه بودن آن را قوت بخشد.)

اما در صورت رخ دادن توافق جدید، حاصل کار برای مشتریان چگونه خواهد بود؟ بالقوه تفاوت زیادی نخواهد داشت. قرارداد فعلی اینتل با انویدیا، هیچ گاه باعث نشد تکنولوژی‌های انحصاری انویدیا روی پردازنده‌ی اینتل دیده شود. در بهترین حالت، مهمترین نتیجه همکاری اینتل و انویدیا این است که هر دو کمپانی وقت و انرژی خود را صرف متهم کردن یکدیگر و حضور در دادگاه نمی‌کنند.

از طرفی اخیرا رابطه‌ی اینتل و ای‌ام‌دی خیلی خوب شده است. هر دو کمپانی روی سیستم گرافیکی Razer Core که به صورت داک گرافیکی جداگانه فروخته می‌شود، با یکدیگر همکاری نزدیکی دارند. این داک از طریق رابط تاندربولت ۳ به لپ‌تاپ‌ها و سیستم‌های دسکتاپ متصل می‌شود. همچنین اینتل در جریان کنفرانس خبری خود به منظور نشان دادن عملکرد این داک روی مینی کامپیوتر Skull Canyon NUC، از کارت‌های گرافیکی ای‌ام‌دی استفاده کرد. همان‌طور که اکستریم‌تک اشاره کرده، اینتل در آینده به جای فناوری G-Sync انویدیا از استاندارد FreeSync ای‌ام‌دی پشتیبانی خواهد کرد.

ضمن اینکه باید اشاره کنیم اخیرا ای‌ام‌دی بخش تجارت تراشه‌های گرافیکی خود را به گروهی جداگانه تقسیم کرده که تمام قسمت‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و جهت‌گیری‌های فکری را پوشش می‌دهد. به نظر می‌رسد ای‌ام‌دی قصد دارد به طور مستقیم با کمپانی‌های دیگر همکاری کرده و از نوآوری‌های گرافیکی خود در تراشه‌های تولید شده توسط شرکت‌هایی چون اینتل بهره بگیرد.

یکپارچه‌سازی تجربه‌ی ای‌ام‌دی در بخش پردازنده و پردازنده‌ی گرافیکی و همکاری این کمپانی با اینتل می‌تواند به یکه تازی مینی کامپیوترهای اینتل منجر شود. با اینکه در حال حاضر همه چیز در حد شایعه است، ولی اگر این موضوع روزی محقق شود، خیلی با همکاری اینتل و انویدیا تفاوتی نخواهد داشت و تنها به نظر می‌رسد شرایط میان اینتل و ای‌ام‌دی مطلوب‌تر خواهد بود.

منبع pcworld

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا