اخبار

جنون آیفون X در ایران: ۱۶ میلیون ۵۰۰ هزار تومان برای مدل پایه

آیفون X و قیمت نحومی در بازار ایرانآیفون X با قیمت پایه ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به بازار ایران وارد شده است تا رکوردی جدید در زمینه سو استفاده از مشتریان در سراسر جهان به ثبت برسد.

شاید وقتی‌که قیمت آیفون X توسط اپل اعلام شد، بسیاری از افراد آن را بسیار گران به‌حساب آوردند ولی بدون شک هیچ‌کس فکرش را هم نمی‌کرد که این تلفن همراه ۱۰۰۰ دلار در یک‌گوشه از جهان باقیمتی نزدیک به ۴ هزار دلار به فروش برسد. چنین قیمتی برای مدل پایه در نظر گرفته‌شده است و مدل مجهز به حافظه داخلی ۲۵۶ گیگابایتی، با قیمت نجومی ۲۳ میلیون تومان به فروش می رسد.

اگر کسی در کمپانی اپل از این قیمت سخن بگوید، به‌احتمال فراوان به او خواهند خندید ولی اینجا ایران است و قوانین بازار تلفن‌های همراه با هیچ کجای دنیا سنخیتی ندارد. نکته عجیب تنها عرضه این محصول با این قیمت نیست بلکه موضوع این است که آیا عقل سلیم به سراغ پرداخت چنین رقمی می‌رود؟
برای درک بهتر این موضوع بهتر است به این مثال دقت کنید: برای سفر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اقامت سه شبه در هتل‌های شهری مانند دوبی، به‌صورت تور قیمتی بین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۴ میلیون تومان دارد. از سوی دیگر قیمت آیفون X در دوبی تنها ۴۱۰۰ درهم است و در بدترین حالت، مدل پایه این دستگاه باقیمتی بین ۴ و نیم تا ۵ میلیون تومان قابل خریداری کردن خواهد بود.

به این ترتیب درصورتی‌که فرض کنیم که این سفر ۳ روزه، یک میلیون تومان خسارت کاری نیز برای فرد در بر دارد، می‌توان با مجموع قیمت بین ۸٫۵ تا  ۱۰ میلیون تومان، یک سفر تفریحی سه‌روزه را تجربه کرده و یک آیفون X مدل ۶۴ گیگابایتی خریداری کرد.  این رقم برای آیفون X مدل ۲۵۶ گیگابایتی تنها با تفاوت قیمت ۷۵۰ هزار تومانی همراه خواهد بود.

با این تفاسیر به نظر شما کدام عقل سلیمی به سراغ بازار ایران خواهد رفت؟ پاسخ این سوال را به‌زودی در نزد کسانی که باافتخار این محصول را در دست گرفته‌اند مشاهده خواهید کرد ولی باید بدانیم که این راه، به بیراهه ختم می‌شود و درنهایت به ضرر بازار ایران خواهد بود. در این میان دولت و وزارت‌های مربوطه باید با کنترل چنین شرایطی اقدام لازم را برای جلوگیری از سودجویی برخی از کاسب نماها انجام بدهند و امید است که این اقدام هرچه زودتر صورت پذیرد.

‫3 دیدگاه ها

  1. واقعا خرید این گوشی با این قیمت بی عقلیه، به قول شما آدم میره یه تور تفریحی، هم گردش میکنه هم گوشی رو میخره تازه اونم جنس اصل، و کل هزینه هاش نصف قیمت گوشی تنها توی ایران میشه. مرسی بابت مطلب

  2. نه پس آدم بیاد آشغال های پلاستیکی سامسونگ رو بخره ۷-۸ میلیون تومن خوبه؟
    حداقل آیفون می خری می دونی جنس درست حسابی خریدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا