ریپورتاژ آگهی

غارنمکدان جزیره قشم را بیشتر بشناسید

هرمزگان یکی از شهرهای جنوبی کشور ایران است که در بخش شمالی تنگه هرمز واقع شده است. این شهر و استان دارای جاذبه های دیدنی و گردشگری فراوانی است. گنبد نمکی و غارنمکدان یکی از جاذبه هایی است که در این استان و در جزیره قشم واقع شده است که دارای نمک هایی است که با استخراج آن ها، از آن ها در مصارف پزشکی استفاده می کنند.

غار نمکدان و یا غار نمکی جزیره قشم یکی از جاذبه هایی است که بسیار دینی است. این غار در دل یک کوه است که وجود رگه های سفید نمک برروی آن را از مسافتی دور نیز می توانید تماشا کنید. این کوه در 90 کیلومتری شهر قشم در جزیره قشم واقع شده است و 237 متر از سطح زمین فاصله دارد. غارنمکی قشم در فاصله ی 2 کیلومتری از جاده قرار دارد و برای رسیدن به آن باید حدود 2 کیلومتر پیاده روی داشته باشید.

بخش داخلی غارنمکدان جزیره قشم

در بخش های داخلی این غار و در بخش های انتهایی و اعماق آن نور کافی وجود ندارد که این امری بدیهی است و در همه غارها  مشکل نبود راهی برای عبور نور خورشید و تاریکی موجود است. از این رو در هنگام بازدید از این غار باید به همراه خود چراغ قوه داشته باشید تا بتوانید از جاذبه های دیدنی داخلی این غار زیبا دیدن کنید. در داخل این غار استالاکتیت های بلورین نمک وجود دارد و سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند که منظره ای بسیار زیبا را به نمایش گذاشته است. سقف غار پر از قندیل های فشرده و بهم چسبیده است. نفس کشیدن در داخل این غار نمکی سبب برطرف شدن بسیاری از حساسیت ها می شود و حتی در بهبود و التیام آسم تاثیری مثبت دارد. بنابراین تا می توانید در این غار نفس بکشید.

در کف غاردر تور قشم  نمک جریان هایی از آب نمک وجود دارد که می توانید آن ها را مشاهده کنید همچنین به دلیل رطوبت دار بودن هوای جزیره و نفوذ آب در غار، آب نمک های موجود در غار به صورت چکیده در آمده اند و به همین صورت قندیل بسته اند. گاهاً آب نمک موجود در غار همانند آینه تصاویر را منعکس می‌کند  که همین نیز یکی از زیبایی ها و جذابیت های غار است.

 

غار نمکدان

غار نمکدان که با نام غار نمکی نیز شناخته می شود طولانی ترین غار نمکی شناخته شده ی جهان است. این غار در نزدیکی روستای کانی واقع شده است و طولش 6 کیلومتر است. غار نمک و کوه نمک به سبب وجود نمک های زیاد در روی بدنه کوه و غار از دور و همچنین از نزدیک به صورت برف دیده می شوند و بیننده گمان می کند که برف می بیند در صورتی که همه ی مواد سفید رنگ دیده شده، نمک هستند.

خواص و بررسی های انجام شده بر روی نمک های غار

طی بررسی های انجام شده بر روی نمک های استخراج شده از غار نمکی، محققان به این نتیجه رسیده اند که این نمک ها مصارف دارویی بسیاری دارند و از آن ها در پزشکی بسیار استفاده می شود. هم چنین این نمک ها به صورت کپسول در مصرف ورزشکاران استفاده می شود. همچنین سن نمک های این غار را به پیش از دوره کانبرین که تقریبا به ۵۷۰ میلیون سال پیش است بر می گردد.

 

کوه نمکی

کوه در جزیره قشم از میان دماغه جنوب، تا قدیس سلخ و دماغه شمال غربى تا قدیس باسعیدو بالا آمده است و در نقشه تقریبا دایره اى شکل و به قطر ۷× ۵/۶ کیلومتر است.  همچنین بام کوه دارای توپوگرافی نامنظم است و دیواره های آن بسیار پرشیب هستند. همچنین در بخش جنوبی کوه نمکی غارهای نمکی زیادی قرار دارد که ارتفاع آن ها 20 کیلومتر از سطح زمین است.

برای بازدید از غار همانطور که گفتیم نیاز به چراغ قوه دارید. در حدود صد متر ابتدایی غار با نوری که از بیرون به داخل غار می تابد با چشم و بدون نیاز به تجهیزات و همچنین چراغ قوه قادر به دیدن جاذبه های این غار زیبا و شگفت انگیز خواهید بود اما در صورتی که دارای روحیه ای کنجکاو هستید و می خواهید همه چیز را کشف کنید بهتر است قبل از رفتن به غار با خود تجهیزات مورد نیاز خود را به همراه ببرید تا بتوانید بیشتر از دیگر مردم عادی در غار پیشروی کنید و همچنین بتوانید از زیبایی های بی نظیر غار در بخش های درونی غارد به توصیه سفر باتو  دیدن کنید.

دریاچه نمک

قبل از ورود به غار و دقیقا در ورودی غار یک چشمه ی کوچک سفید رنگ وجود دارد. این دریاچه نمک کوچک براثر جوشش دائمی چشمه ای در دل غار به وجود آمده است که از قلب زمین جوشیده و در غار جریان یافته است و  نمک ها در مسیر خود حل کرده و سپس در دامنه کوه آرام می گیرد  و باعث به وجود آمدن این دریاچه کوچک می شود.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا