اخبار

فرهنگ، حلقه گمشده‌ای که به تبلیغات رسانه‌ای بازمی‌گردد

مسئولیت اجتماعی یکی از مفاهیم بسیار مهم در زندگی جمعی انسان‌ها است. این مقوله در رفتار شخصی، رفتار اجتماعی، رفتار تجاری و هر گونه تعامل دیگری در دنیای مدرن ما وجود داشته و رسیدگی مناسب به انجام درست این مسئولیت‌های اجتماعی می‌تواند یک مزیت بزرگ رفتاری برای اشخاص حقیقی و حقوقی باشد.

در بعد تجاری مسئولیت اجتماعی نکته‌ای بسیار مهم وجود دارد. در طول مدت زمانی که تبلیغات رسانه‌ای از تبلیغات ساده تلویزیون و رادیویی و بیلبوردهای خیابانی عبور کرده و به دهکده دیجیتالی جهانی راه پیدا کرده‌اند، بدون شک جنبه تجاری آن‌ها چندین برابر شده است و این موضوع بدون هیچگونه اغراقی به یکی از عذاب‌های همیشگی اینترنت تبدیل شده است.

در این میان فرهنگ تبلیغ و رویکرد تجاری آن یک حلقه گم شده داشته است که این حلقه فرهنگ‌سازی نام دارد و این امر بخشی از مسئولیت اجتماعی ماهیت‌های تجاری است.


مطالب مرتبط

در این میان با توجه به افزایش فعالیت دیجیتالی انسان‌ها، اپراتورهای مخابراتی به یکی از ارکان مهم تجاری جامعه بدل شده‌اند که مسئولیت اجتماعی آن‌ها شاید بسیار فراتر از شرکت‌های دیگر باشد. اپراتورهای اصلی فعال در کشور ما در بسیاری از زمینه‌ها این مسئولیت را به خوبی انجام می‌دهند. برای مثال چندی پیش پوشش شهری، روستایی و جاده‌ای کشور توسط اپراتورهای مختلف مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه به دست آمده نشان از تلاش شرکت‌ها برای بهینه سازی خدمات برای همگان بود.

با این وجود در میان تبلیغات فراوان تلویزیونی شاهد این هستیم که همه محصولات بی نقص هستند مگر در تبلیغات محصول رقیب و همین روال در بهترین حالت هرگونه توجهی به فرهنگ استفاده را در اولویت دوم قرار می‌دهد و به نوعی مسئولیت اجتماعی را با مسئولیت صرفا تجاری جایگزین می‌کنند.

این تجاری سازی تبلیغات موجب شده است که توجه به مسئولیت اجتماعی کسب و کارها در تبلیغات ایران به کمترین میزان ممکن مشاهده شود و این امر موجب می‌شود تا تبلیغاتی یکسان و مشابه را شاهد باشیم. جدی گرفتن مسئولیت اجتماعی در فرهنگ سازی یک جامعه بسیار پر اهمیت است و کسب و کارهای باید به این امر توجه بسیار ویژه‌ای داشته باشند و همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، اپراتورهای مخابراتی وظیفه‌ای خطیرتر در این زمینه دارند ولی به نظر می‌رسد که نخستین گام‌های مثبت در این زمینه برداشته شده است.

به تازگی تبلیغات جدیدی از سوی یکی از اپراتورهای مخابراتی اصلی کشور در رسانه‌ها پخش می شود که این تبلیغ به رفتار انسان‌ها در مقابل مادر در شرایط مختلف اشاره داشت و به ارزش مادر و خانواده اشاره داشته و تلفن همراه را ابزاری برای در تماس بودن دائمی با آن‌ها معرفی کرده بود.

نکته مهم این کلیپ تبلیغاتی این بود تا آخر تبلیغ، این موضوع که این تبلیغ متعلق به چه شرکت یا محصولی است به هیچ عنوان مورد اشاره قرار نگرفته بود و در نهایت لوگوی همراه اول نمایش داده شده و شعار مرتبط با فرهنگ این تبیلغ نیز بر روی صفحه به نمایش درآمد.

فرهنگ حلقه گمشده‌ای که به تبلیغات رسانه‌ای بازمی‌گردد

تبلیغات اصلی‌ترین روش رسیدن به ذهن مخاطبان نیست ولی یکی از موثرترین روش‌های این کار است و به همین دلیل نیز شرکت‌ها سعی دارند تا بالاترین میزان جذب مخاطب را از تبلیغات خود کسب کنند. این فرایند موجب شده است که یکی از وظایف اصلی اپراتورهای مخابراتی یعنی فرهنگ سازی برای مصرف درست از فناوری، به حاشیه رانده شود. به همین دلیل نیز اقدام همراه اول در زمینه تمرکز برای تبلیغاتی که بر روی فرهنگ احترام به والدین، رسالت ایجاد شرایط بهتر برای افراد دارای معلولیت و محدودیت و سایر مواردی از این دست، عملا یک گام مثبت بوده است.

نمونه بسیار مناسب این موضوع تبلیغ اشاره شده در ابتدای کار است که به احترام به مادر اشاره داشت و دومین مورد بسیار مناسب از این دست تبلیغات با رویکرد مسئولیت اجتماعی اپراتورها، تبلیغ دیگری از همراه اول است که در آن آموزش مفاهیم مختلف به ناشنوایان به عنوان یک هدف بسیار مهم مورد اشاره قرار گرفته است. این تبلیغ نمادی از رسیدگی به مسئولیت اجتماعی یک اپراتور است زیرا ممکن است ناشنوایان نتوانند از تماس تلفنی استفاده کنند ولی خدماتی مانند اینترنت همراه، می‌تواند برای آن‌ها بسیار مهم باشد و صوتی بودن تمامی رسانه‌های آموزشی ما آن‌ها را از مزایایی که برای ما بسیار عادی به نظر می‌رسد محروم کرده است.

 

این دو تبلیغ که می‌توانید ویدیوی آن را از طریق لینک زیر در ادامه مشاهده کنید، رسما مزیت بزرگی برای دنیای امروزی ماست، دنیایی که مسئولیت اجتماعی کسب و کارها معمولا در آن نادیده گرفته می‌شود.

تبیلغ همراه اول با رویکرد فرهنگ خانواده

تبلیغ همراه اول با رویکرد خدمات برای ناشنوایان

این تبلیغ موجب می‌شود که نام شرکت تبلیغ کننده ذهن کسی که تبلیغ را می‌بیند، شکل دهد در حالیکه میلیون‌ها تبلیغ دیگر نیز در رسانه‌ها نمایش داده می‌شوند که به هزاران محصولات و خدمات مختلف اشاره دارند ولی اثرگذاری این تبلیغ نشان دهنده این است که تمرکز بر روی مسائل مهم می‌تواند ماندگاری موضوع در ذهن مخاطب را تضمین کند.

از یک  طرف نمی‌توان انتظار داشت که تمامی مباحث مربوط به تبلیغات به اخلاقیات منتهی شوند  و از سوی دیگر نباید انتظار معکوس را داشته و اخلاقیات را از تبلیغات به صورت کامل خط زد. اگر به نمونه‌های خارجی نگاهی بیندازیم، بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بر اساس نوع کار خود مجبور به انجام تبلیغات فرهنگی هستند و این امر در صورتی که در کشور ما نیز به یک قانون بدل شود، می‌تواند موجب بهبود شرایط گردد.

البته همراه اول فراتر از اجبار قانونی یا هر نوع دیگری از اجبار به سراغ اجرای این کار رفته است و این امر می‌تواند بر روی چهره این شرکت در اذهان عمومی تاثیر مثبت گذاشته و در بازار داغ رقابت داغ اپراتورها تبدیل به یک مزیت برای کسب بازار شود.

اپراتورهای مخابراتی کشورمان رقابتی بسیار بزرگ را برای جذب مخاطب داشته و خواهند داشت و مسلما در این میان بدون فرهنگ‌سازی و رسیدگی به مسئولیت اجتماعی نمی‌توان آینده طولانی مدت اپراتور را تضمین کرد و نکته مهم این است که در این مورد خاص، همراه اول به سردمدار یک جریان بدل شده است که امید می‌رود سایر اپراتورهای مخابراتی کشور نیز از آن تبعیت کنند.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا