ریپورتاژ آگهی

قیمت روز خودرو خارجی تحت تاثیر این عوامل

قیمت روز خودرو خارجی جزو مواردی است که همه ‌روزه در موتورهای جستجو توسط کاربران سرچ می‌شود. خیلی‌ها به دنبال پیدا کردن آخرین قیمت یک خودروی خارجی در بازار دست‌دوم هستند؛ اما اگر شما هم این جستجو را انجام داده باشید، متوجه شده‌اید که قیمت یک خودروی مشخص، می‌تواند بازه بسیار گسترده‌ای داشته باشد.

به ‌عنوان ‌مثال ممکن است برای یک خودرو، بازه قیمتی بین 800 میلیون تومان تا 1 میلیارد را پیدا کنید. به همین دلیل مشخص است که قیمت‌گذاری خودرو به‌خصوص خودروهای خارجی کار ساده‌ای نیست و تحت تأثیر چندین عامل مختلف قرار می‌گیرد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت.

قیمت روز خودرو به چه معنی است؟

قیمت روز خودرو خارجی به این معنی است که هر خودرو بعد از خروج از کارخانه و زمانی که شروع به کار می‌کند، در هر زمان از عمر خودش، با توجه به ویژگی‌هایی که دارد، به چه قیمتی ارزش‌گذاری می‌شود.

منظور از ویژگی‌ها این است که خودرو موردنظر به چه میزان کارکرده است، آیا دچار تصادف شده یا نه و به‌طورکلی خودروی تمیزی به‌حساب می‌آید؟ کارشناسان با توجه به این موارد و عوامل دیگر، قیمت روز خودرو را محاسبه می‌کنند. در ادامه به این عوامل اشاره می‌کنیم که می‌توانند سرنوشت یک خودرو را ازنظر قیمتی به‌طورکلی عوض کنند.

1- گذشت زمان

وقتی خودرو برای چند متر شروع به حرکت کرد، دیگر صفر کیلومتر محسوب نمی‌شود و به زمره خودروهای کارکرده یا دست‌دوم می‌پیوندد؛ بنابراین قیمت‌گذاری آن دیگر در دستان کارخانه تولید کننده نیست. بلکه ویژگی‌های خودرو و تب و تاب بازار خودروهای دست‌دوم می‌تواند ارزش آن را در طول زمان تحت تأثیر قرار دهد.

مثلا با افزایش یکباره قیمت‌ها، یک خودرو ممکن است بعد از خروج از کارخانه و حتی با گذشت چندین سال کارکرد، قیمت بیشتری نسبت به روز اول خود پیدا کند؛ که البته در ایران با این پدیده به خوبی آشنایی داریم! اما به‌طور نرمال، خودروها هر چه بیشتر زمان می‌گذرد، ارزش کمتری پیدا می‌کنند. به‌طورکلی سن خودروی خارجی را در سه دسته تقسیم‌بندی می‌کنند:

  • زیر یک سال
  • یک تا پنج سال
  • بیشتر از پنج سال

در دسته اول، خودروها معمولا کمتر از 5 درصد دچار افت قیمت می‌شوند. البته این به شرطی است که خودرو دچار سانحه و آسیب نشده باشد. در دسته دوم، خودرو ممکن است تا 20 درصد هم کاهش قیمت را تجربه کند؛ اما زمانی که پنج سال از عمر آن گذشت، میزان افت ارزش آن شیب ملایم‌تری به خود می‌گیرد و معمولا بین 15 تا حداکثر 25 درصد از ارزش آن کاسته می‌شود.

 

2- تصادف و صدمه

خودروها ممکن است در اثر تصادف یا اتفاقاتی مانند سیل و آسیب‌های دیگر، دچار صدمه شوند. این صدمه‌ها ممکن است فنی یا ظاهری یا هردو باشد. هر چه یک خودرو ازنظر فنی و ظاهری سالم‌تر و بدون عیب‌تر باشد، کاهش ارزش آن کمتر خواهد بود. قیمت روز خودرو خارجی زمانی که توسط یک کارشناس تعیین می‌شود، می‌تواند به شدت تحت تأثیر این عامل که همان آسیب به خودرو است قرار بگیرد. در این شرایط حتی ممکن است خودرو بیش از 50 درصد از ارزش اولیه خود را از دست داده باشد که نشان از آسیب‌های زیاد به بدنه خودرو و احتمالا بخش فنی آن است.

 

3- میزان مصرف سوخت

خودروهایی که مصرف سوخت کمتری داشته باشند، همیشه این شانس را دارند که در بازار خرید و فروش مورد توجه قرار بگیرند. این خودروها در طول زمان ارزش خود را کمتر از دست می دهند چرا که ازنظر مصرف سوخت خودروی اقتصادی‌تری به‌حساب می‌آیند. جالب است بدانید که خودروهای هیبریدی که به صورت برقی کار می‌کنند، معمولا بیشتر از خودروهای معمولی دچار افت قیمت می‌شوند.

 

4- کارخانه و کشور سازنده

برند سازنده خودرو تأثیر روانی زیادی روی میزان افت قیمت آن دارد. البته شاید تمام این تأثیر روانی نباشد؛ مثلا خودروهای ژاپنی را در نظر بگیرید که نسبت به خودروهای چینی کمتر دچار کاهش ارزش می‌شوند. دلیل این اتفاق می‌تواند کیفیت بسیار بالای این محصولات باشد. چرا که کمتر دچار استهلاک می‌شوند و کیفیت ساخت آن‌ها بالا است. اما از سوی دیگر برندهای ژاپنی مانند تویوتا ابهت زیادی دارند. به همین دلیل نام و آوازه آن‌ها باعث می‌شود که خودروهایشان حتی در جو منفی بازار به خوبی دوام آورده و خریداران را همچنان به سمت خودشان جذب کنند.

 

5- میزان مسافت طی شده

قیمت روز خودرو خارجی به‌طور مستقیم از میزان مسافتی که توسط خودرو پیموده شده است، تأثیر می‌پذیرد. به‌طور معمول هر چه یک خودرو بیشتر کارکرده باشد، فرسوده‌تر شده و استهلاک آن بالا رفته است؛ بنابراین اگر بخواهیم قیمت روز آن را حساب کنیم، باید افت قیمت بیشتری را به آن نسبت بدهیم. البته این در حالی است که یک خودرو با میزان مسافت پیموده شده بیشتر، می‌تواند نسبت به خودروی دیگر، تمیزتر و سالم‌تر باشد.

قیمت روز خودرو خارجی تحت تاثیر این عوامل

همواره گفته می‌شود که تعیین قیمت روز خودرو خارجی تحت تأثیر چندین عامل است که به‌طور زنجیره وار به یکدیگر وابسته شده‌اند؛ مثلا دو خودرو ازنظر میزان کارکرد و سال تولید با یکدیگر مشابه هستند، اما یکی دچار تصادف شده است و دیگری کاملاً سالم است؛ اما ممکن است خودروی تصادفی نسبت به مدل دیگر، کمتر دچار افت قیمت شود.

اینجا است که میزان محبوبیت و جو روانی مثبت نسبت به یک خودروی خاص، تأثیر خودش را می‌گذارد و باعث می‌شود که حتی در شرایط نامناسب هم یک خودرو همچنان در بورس باقی بماند. به همین ترتیب می‌توان مثال‌های زیادی آورد که چطور عوامل مختلف در هم گره می‌خورند و قیمت روز خودرو خارجی را رقم می‌زنند.

جهت مشاهده قیمت روز خودروهای خارجی، نمودار تغییرات قیمت خودروهای مختلف و مقایسه قیمت ها با هم می‌توانید به صفحه hamrah-mechanic.com/carprice/khareji مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا