اخبار

مرکز داده اقماری تبریز بزرگراهی برای تحقق اقتصاد دیجیتال

دیتاسنتر توزیع یافته یا مرکز داده اقماری در شرایط فعلی جامعه یک ضرورت به حساب می‌آید. روز یکشنبه دومین مرکز داده بزرگ اقماری کشور در تبریز افتتاح خواهد شد که سرمایه گذاری و اجرای آن توسط همراه اول صورت گرفته است. همراه موبایلستان باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آوریم.

مرکز داده اقماری یا همان دیتاسنتر توزیع یافته یکی از اقدامات در زمینه پروژه‌های پیش‌ران اقتصاد دیجیتال در ایران به حساب می‌آید. همان‌طور که می‌دانید چند صباحی است که جمهوری اسلامی در مسیر دستیابی به اقتصاد دیجیتال گام برداشته و سعی دارد و در طول سال‌های آینده به سمت دیجیتالی شدن اقتصادش حرکت کند. بدون شک کمک اپراتور‌های تلفن همراه در این زمینه نیز بسیار می‌تواند در این موضوع تاثیرگذار باشد.

 

چند روز پیش بود که وزیر جوان کشور، دکتر محمدجواد آذری جهرمی که وزیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران است،‌ در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که یکشنبه این هفته دومین دیتاسنتر بزرگ اقماری کشور در تبریز توسط همراه اول افتتاح خواهد شد. ما نیز این موضوع را از همراه اول جویا شدیم و اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آوریم.

دیتاسنتر

بر اساس گزارشات، دومین مرکز داده بزرگ اقماری شبکه ملی اطلاعات ایران روز یکشنبه در تبریز با حضور مقام عالی حوزه وزارت ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران افتتاح خواهد شد. این مرکز داده یک گام بزرگ در جهت افزایش پایداری زیرساخت‌های مراکز داده به حساب می‌آید که افزایش ظرفیت خدمات ابری را نیز در پی دارد. از سوی دیگر حضور این مرکز در بزرگترین شهر شمال غرب کشور باعث می‌شود که کسب و کار دیجیتال جوانان آذری نیز رونق بیشتری بگیرد.

مراکز داده یا در واقع دیتاستر به نقل از ویکی پدیا به مجموعه‌ای از سرویس گرها، زیرساخت‌های ارتباطی/امنیتی و تجهیزات الکترونیکی گفته می‌شود که برای ارایه، نگهداری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه (اینترنت/اینترانت/اکسترانت) بکار گماشته می‌شوند. سازمان‌ها، شرکت‌ها، و افراد می‌توانند با به‌کارگیری سرویس‌های ارائه شده از طرف مرکز داده وب‌گاه‌ها، اطلاعات و سرویس‌های مبتنی بر شبکه خود را بر روی اینترنت (اینترانت/اکسترانت) راه‌اندازی کنند. مرکز داده، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده‌است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع‌آوری داده یا تمامی این موارد عمل کند. مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سرتاسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به صورت تجاری یا عمومی قابل استفاده هستند.

باید توجه داشت که در شرایط فعلی، ایجاد دیتاسنتر‌های توزیع یافته یا همان اقماری به جهت سیاست‌های ایمنی و پایداری و همچنین مقرون به صرفه‌گی تبدیل به یک ضرورت شده است. حضور دیتاسنتر‌ها در بخش‌های مختلف کشور باعث می‌شود که در صورت وقوع حوادث، دسترسی به شبکه ملی اطلاعات همچنان پایدار باقی بماند.

دیتاسنتر اقماری همراه اول در تبریز نیز با بهره‌گیری از استاندارد‌های جهانی طراحی و ساخته شده است که سرمایه‌گذاری آن را همراه اول انجام داده و در ساخت آن از تجهیزات روز بهره گرفته شده است. با این اوصاف روز یکشنبه شاهد یک قدم بزرگ در جهت دستیابی به اقتصاد دیجیتال با کمک همراه اول خواهیم بود.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا