ریپورتاژ آگهی

معرفی اپلیکیشن نقشگر؛ یک برنامه برای خواندن کتاب های کمیک

“نقشگر” یک برنامه اندرویدی برای خواندن کتابهای کمیک، خصوصا کمیک ژاپنی است که به آنها مانگا می گویند. ما ابتدا این برنامه را در بازار و مایکت انتشار دادیم اما بتازگی در گوگل پلی هم تایید شده است و کاربران میتوانند آن را از پلی استور دریافت کنند.

نقشگر تماما رایگان بوده و کاربر برای خواندن کمیک ها هیچ پولی پرداخت نمی کند. البته خواندن برخی فصلها نیاز به ساخت یک اکانت رایگان دارد. همچنین با توجه به تایید برنامه در پلی استور، احتمالی برای وجود اسپم و ویروس در آن متصور نیست.

حجم برنامه کم بوده و از منابع گوشی کاربر نظیر حافظه و فلش استفاده محدودی می گردد. هر مقدار که کاربر از برنامه استفاده کند باز هم حجم داده ذخیره شده در حد 20MB است و میزان RAM استفاده شده نیز محدود است. همچنین تنها مجوزی که برنامه برای کار نیاز دارد استفاده از اینترنت است و برنامه به عکس ها، فایل ها و محتوای حافظه کاربر دسترسی نخواهد داشت.

کمیک ها و اطلاعات آن ها نظیر نام نام نویسنده، دسته بندی موضوعی و تعداد فصول تماما از سرور دریافت می شوند و در صورت بروزرسانی مشخصات و یا افزوده شدن یک فصل در سرور این اطلاعات توسط برنامه در اختیار کاربر قرار می گیرد.

فصول دریافتی پس از دانلود، بسته به جهت نمایش به صورت بالا به پایین (عمودی) یا به صورت راست به چپ (افقی) نشان داده می شوند. صفحاتی که شامل متون کوچک هستند و ممکن است در نمایشگر گوشی به خوبی دیده نشوند معمولا به چند قسمت تقسیم شده اند تا متون نمایشی بزرگتر دیده شده و احتیاج به زوم نباشد. بنابراین کمیک ها به صورتی ویرایش شده اند که تا حد امکان، کاربر برای خواندن نیاز به زوم نداشته باشد اما به هرحال زوم ثابت 2 برابر در برنامه تعبیه شده که نسبت به زوم دو انگشتی راحت تر است.

فصل دریافتی ممکن است مربوط به یک مانگا (کمیک ژاپنی)، منهوا یا وبتون (کمیک کره ای) و یا کمیک های غربی باشد. مانگاها معمولا سیاه سفید هستند اما کمیک های کره ای یعنی منهوا یا وبتون، عمدتا رنگی هستند. البته برخی مانگاها بسیار پرطرفدار و مشهور هستند نظیر وان پیس شامل حدود 1000 فصل که از سال 1997 انتشار یافته و تاکنون ادامه یافته است.

بسیاری از مانگاها معمولا به صورت انیمه (فیلم انیمیشن) در آمده اند که کاربران خاص خود را دارد. اما ممکن است در این تبدیل داستان مانگا تغییراتی کرده و لزوما منطبق با محتوای اصلی نباشد نظیر مانگای “غول توکیو”. به همین دلیل بسیاری از کاربران روی به خواندن مانگا می آورند. همچنین انیمه ممکن است فقط به تعداد محدودی از فصول یک مانگا پرداخته باشد و کل داستان را پوشش ندهد مانند مانگای “شمشیر دو لبه”.

متاسفانه در کشور ما به مانگا و انیمه روی خوشی نشان داده نشده و عمدتا تعبیر بدی از آن شده است. در صورتیکه دسته بندی مانگا بسیار گسترده بود و تعبیری که وجود دارد فقط مربوط به یک دسته از آن می گردد. مانگاها به لحاظ محتوایی، داستان و مفاهیم ارائه شده، از بسیاری فیلم های هم رده خود هم جلوتر هستند. انیمه هایی نظیر تقدیر (Fate) یا دفترچه مرگ (Death Note) نمونه هایی از این دست هستند. یک دلیل برای این برتری، باز بودن دست نویسنده در ارائه شخصیت ها و همچنین گسترده بودن دامنه تخیل نویسنده است. چون هزینه تهیه یک انیمه یا مانگا به مراتب کمتر از یک فیلم خواهد بود.

مانگاهای انتشار یافته یا توسط مترجمین ما ترجمه شده اند و یا با اجازه همکاران دیگر در برنامه قرار داده شده است. تاکنون حدود 600 فصل در سرور قرار داده شده و سعی گردیده تا دسته بندی موضوعی کمیک ها گسترده باشد تا طیف وسیعی از علاقه مندیها را پوشش دهد.

ما سعی کرده ایم برای هر حمایت از مترجمین مبلغی را به ازای ترجمه هر فصل در اختیار آنها قرار دهیم و اجازه انتشار فصول ترجمه شده را نیز به آن ها داده ایم. این کار باعث خواهد شد مشارکت وسیعتری از سمت کاربران برای ترجمه کارها و گسترش برنامه صورت گیرد. البته این تصمیم برخلاف برخی ناشران در این حوزه است که عمدتا پولی بابت ترجمه پرداخت نمی کنند و با این حال اجازه انتشار فصول ترجمه شده را نیز به سایرین نمی دهند.

برای دانلود این اپلیکیشن از گوگل بلی روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود برنامه نقشگر از گوگل پلی


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا