اخبار

موتور ویبره در اسمارت فون‌ها هم می‌تواند به ابزار جاسوسی از شما تبدیل شود!

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که موتور ویبره و در کل، عملکرد لرزشی و وایبریشن در تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها چگونه کار می‌کند؟ آیا این موتور دارای یک استوانه‌ی پیستون‌مانند است که با حرکت‌های متوالی و بسیار سریع به سمت جلو و عقب باعث ایجاد لرزش در بدنه‌ی اسمارت فون شما می‌شود؟

خیر در اکثر مواقع و در بیشتر مدل‌های گجت‌های هوشمند این طور نیست. موتور ویبره در واقع یک اسپیکر تقریبا نرمال است که سازندگان تلفن‌های همراه هوشمند و تبلت‌ها آن را به گونه‌ای تنظیم کرده‌اند که اصوات مختلف را با فرکانس خاصی پخش کند. این فرکانس خاص به دلیل نحوه‌ی پخش و نوع طراحی و قرارگیری این موتور در بدنه، باعث ایجاد لرزش و احساس حرکت در بدنه‌ی دیوایس می‌شود؛ به همین دلیل است که این موتورها در گوشی‌های هوشمند مختلف با برندهای متفاوت قادر هستند که لرزش‌های متنوعی را ایجاد کنند و حتی در برخی از اسمارت فون‌ها مانند آیفون، کاربران می‌توانند با استفاده از نرم افزارهای خاصی، نحوه، شدت و فرکانس این لرزش را تغییر دهند و یک صدای مخصوص به خود بسازند.

خب حالا که متوجه شدیم موتور ویبره هم در واقع یک اسپیکر محسوب می‌شود، باید بدانید که هر اسپیکری می‌تواند به یک میکروفون تبدیل شود. درواقع به جای پخش صدا، بلندگوها می‌توانند صدا را دریافت هم بکنند و به همین دلیل است که به‌طور مثال در مواقعی که شما از لپ‌تاپ خود استفاده می‌کنید و به میکروفون دسترسی نداشته باشید، می‌توانید جلوی اسپیکرها صحبت کنید و آنها در نقش میکروفون برایتان عمل کنند؛ هرچند که مطمئنا کیفیت صدای ورودی در میکروفون‌ها بسیار بالاتر از بلندگوهاست.

بنابراین حالا که می‌دانیم یک موتور ویبره می‌تواند یک اسپیکر باشد و هر اسپیکری می‌تواند یک میکروفون باشد، بنابراین موتور ویبره در اسمارت فون و تبلت شما هم می‌تواند به یک میکروفون تبدیل شود و از میکروفون برای چه هدفی می‌توان استفاده کرد؟ بله یکی از اهداف احتمالی میکروفون‌ها، جاسوسی از کاربران است!

مراقب نفوذ به موتور ویبره در اسمارت فون خود باشید!

موتور ویبره در اسمارت فون ها هم می‌تواند به ابزار جاسوسی از شما تبدیل شود!

رومیت روی (Romit Roy) و نایروپم روی (Nirupam Roy) که به ترتیب دانشیار و دانشجوی دکترای بخش مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه ایلینویز آمریکا محسوب می‌شوند، این موضوع را برای اولین بار بررسی کرده و نشان داده‌اند که موتور ویبره در گجت‌های الکترونیکی هوشمند می‌تواند به یک میکروفون تبدیل شده و از آن برای اهداف جاسوسی و سرقت اطلاعات شخصی استفاده شود.

البته تبدیل موتور ویبره به یک میکروفون نمی‌تواند به‌صورت ریموت و از راه دور انجام شود و نیاز است که فردی که هدف خراب‌کارانه‌ای در سر دارد، حتما به‌صورت فیزیکی به گجت مورد نظر دسترسی داشته باشد و بتواند موتور ویبره‌ی آن دیوایس را دستکاری کند؛ هرچند که این موضوع نمی‌تواند مانع بزرگی به‌حساب بیاید زیرا فرد نفوذگر برای این کار نیاز به لحیم کردن چهار اتصال دارد و اگر مهارت کافی داشته باشد، می‌تواند این کار را در عرض یک دقیقه انجام دهد و از محل خارج شود.

موتور ویبره در اسمارت فون ها هم می‌تواند به ابزار جاسوسی از شما تبدیل شود!

این دو محقق در مقاله‌ای که پیرامون این موضوع منتشر کرده‌اند، نشان داده‌اند که با اعمال ولتاژ خاص و متفاوتی نسبت به ولتاژ اولیه، می‌توان موتور ویبره را به یک میکروفون تبدیل کرد و اصواتی که در محیط پخش می‌شود را دریافت و ارسال کرد. البته پیش از این هم گفتیم که کیفیت اصوات دریافتی در اسپیکرها بسیار پایین‌تر از میکروفون است و وقتی اسپیکر شما از یک موتور ویبره تشکیل شده باشد، این کیفیت باز هم پایین‌تر می‌آید.

به همین منظور نیاز است که بر روی آن صدای دریافتی، توسط نرم افزارهای تشخیص الگوریتم صدا، اصلاحاتی صورت بگیرد و فرکانس‌های جا مانده و اصوات مبهم، ترمیم شوند تا جمله‌های کامل و قابل فهمی به دست بیاید. اگر شما عزیزان گجت نیوزی مایل هستید که اطلاعات بیشتر و تخصصی‌تری پیرامون این مقاله را مطالعه کنید، می‌توانید با مراجعه به این لینک در سایت رسمی دانشگاه ایلینویز، نتایج عملی، جزییات مطالعه و نمونه‌ صداهای ضبط شده به این روش را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا