ریپورتاژ آگهی

نقش افزایش قیمت بنزین در حمل و نقل شهری

کشور ایران یکی از کشورهایی است که از نظر منابع انرژی بسیار غنی می باشد و در زمینه صادرات سوخت های فسیلی به ویژه نفت و بنزین جایگاه ویژه ای در دنیا دارد. شبکه حمل و نقلی کشور وابسته به فراورده های نفتی به خصوص بنزین می باشد بنابراین میزان مصرف آن تاثیر مستقیمی بر چرخه اقتصادی کشور دارد و در صورت مصرف بی رویه بنزین خسارت های فراوانی به اقتصاد کشور وارد می گردد. به همین دلیل دولت پس از بررسی های فراوان به منظور بهبود شرایط اقتصادی کشور و جلوگیری از مصرف بی رویه بنزین تصمیم گرفت که قیمت بنزین را افزایش دهد و به قیمت واقعی نزدیک نماید.

 

گسترش شهر نشینی و مصرف بنزین

با افزایش میزان شهر نشینی نرخ  مصرف فرآورده های نفتی و بنزین نیز افزایش می یابد. البته سوخت های نفتی مانند مازوت، نفت گاز و نفت کوره استفاده صنعتی دارند و در چرخه تولید از آن ها استفاده می شود و می تواند تاثیر مثبتی در اقتصاد کشور داشته باشد، اما  با تغییر سبک زندگی مردم و روی آوردن به الگوهای مصرف رفاه گرایانه تنها موجب افزایش نرخ مصرف بنزین و ضربه به اقتصاد کشور خواهد شد. با ادامه این روند میزان استفاده مردم از وسایل حمل و نقل عمومی به شدت کاهش می یابد و حجم بالایی بنزین در ازای جابجایی تعداد افراد محدودی مصرف خواهد شد و ترافیک به شدت افزایش می یابد.

نقش افزایش قیمت بنزین در حمل و نقل شهری

مهم ترین دلایل افزایش مصرف بنزین

با توجه به آنکه ایران یکی از کشورهای در حال توسعه است که خود تولید کننده فرآورده های نفتی و بنزین می باشد و با استفاده از منابع غنی انرژی خود توانسته است به کشورهای دیگر نیز بنزین و نفت خام بفروشد در نتیجه بخش قابل توجهی از درآمدهای کشور وابسته به فروش این منابع نفت و گاز می باشد اما از طرفی فاصله داشتن قیمت بنزین در داخل ایران با قیمت بین المللی موجب افزایش مصرف بنزین و کاهش میزان درآمدهای حاصل از آن می شود. البته اگر این اختلاف قیمت بنزین و میزان مصرف آن تفاوت زیادی با آمار جهانی نداشته باشد مشکلات خاصی ایجاد نخواهد شد اما مصرف بی رویه بنزین پیامدهای ناگواری به دنبال دارد و مهم ترین آن ضربه به چرخه اقتصادی کشور می باشد. از مهم ترین دلایل این مصرف بی رویه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بالارفتن میزان تولید خودروهای داخلی و واردات خودروهای خارجی که سوخت مصرفی آن ها بنزین است در چندین سال اخیر
  • کارایی پایین و بالا بودن عمر متوسط خودروها
  • استفاده از فناوری نامناسب در تولید خودروهای داخلی که نتیجه آن میزان مصرف سوخت بیشتر می باشد.
  • میزان کم و ظرفیت محدود وسایل حمل و نقل عمومی شهری و بین شهری و عدم استفاده از وسایل حمل و نقل الکتریکی
  • بی توجهی به روش های حمل و نقل پایدار و دوست دار محیط زیست مانند دوچرخه سواری و پیاده روی

نقش افزایش قیمت بنزین در حمل و نقل شهری

تاثیرات افزایش قیمت بنزین بر حمل و نقل شهری

  • افزایش ضریب اشتغال ناوگان اتوبوسرانی از 36 درصد به 50 درصد

بخش حمل و نقل عمومی جایگاه ویژه ای در جابجایی مسافران و بارها در داخل کشور دارد می توان گفت سهم قابل توجهی از جابجایی ها توسط این حوزه انجام می شد اما چند سال اخیر با روی آوردن بیش از حد مردم به خرید خودروهای شخصی از وسایل حمل و نقل عمومی کمتر استفاده می شود، این مسئله نه تنها موجب افزایش مصرف بنزین می شود بلکه ترافیک و آلودگی های هوا نیز به دنبال دارد که پیامدهای ناگواری دارد. از این رو افزایش قیمت بنزین موجب می شود که مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی  و خرید بلیط اتوبوس روی آورند و در هزینه های خود صرفه جویی نمایند و ترافیک کمتری در شهرها ایجاد شود.

به عبارتی دیگر می توان گفت با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی  در هر سفر 21 الی 23 نفر جابجا می شوند این درحالی است که خودروهای شخصی معمولا 3 نفر جابجا می شوند. یعنی اگر در طول 9 ساعت 50 نفر با وسایل حمل و نقلی مانند اتوبوس جابجا شوند در همان تایم خودروهای شخصی سوخت بیشتری را مصرف می کنند و حدود  30 درصد از آن جمعیت را جابجا می کنند و با افزایش قیمت بنزین ضریب جابجایی توسط وسایل حمل و نقل عمومی افزایش خواهد یافت.

  • افزایش ضریب اشتغال در حوزه حمل و نقل عمومی

ضریب اشتغال در حوزه حمل و نقل عمومی در حال حاضر بسیار پایین است و افزایش نرخ بنزین می تواند زمینه ای را فراهم نماید که مردم به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی روی آورند. زمانی که تقاضا برای استفاده از حمل و نقل عمومی افزایش یابد تعداد وسایل نقلیه بیشتری در این حوزه آغاز به کار می کنند و افراد بیشتری مشغول به کار می شوند، در نتیجه نرخ بیکاری نیز کاهش می یابد.

  • افزایش فعالیت های حوزه های حمل و نقلی

حمل و نقل جاده ای جایگاه ویژه در جابجایی افراد دارد به طوری که می توان گفت 90 درصد سهیم جابجایی های توسط وسایل حمل و نقل جاده ای انجام می شود، اگر چه افزایش نرخ بنزین می تواند تاثیراتی بر این حوزه داشته باشد اما به مرور موجب افزایش فعالیت های این حوزه و روی آوردن درصد بالاتری از مردم به استفاده از وسایل نقلیه موجود در این حوزه می شود.

حمل و نقل ریلی نیز با این افزایش قیمت دچار تغییراتی شده و جایگاه ویژه تری پیدا می کند زیرا تقاضا برای بلیط قطار افزایش می یابد، در نتیجه شرکت های بیشتری برای فعالیت در این حوزه سرمایه گذاری می کنند و از قطارهای بهتری را وارد ناوگان ریلی کشور نموده  و خدمات بهتری را ارائه می دهند و افراد می توانند سفرهای راحت تری را تجربه نمایند.

  • بالارفتن سهم حمل و نقل هوایی

با افزایش قیمت بنزین افراد علاوه بر  استفاده از حمل و نقل عمومی به استفاده از حمل و نقل هوایی نیز روی می آورند زیرا قیمت بلیط هواپیما ثابت بوده و افزایش قیمتی نخواهد داشت در نتیجه تعداد مسافران و تقاضا  برای استفاده از خدمات هوایی افزایش می یابد. در حال حاضر حمل و نقل هوایی 2.5 درصد سهم جابجایی مسافران در کشور را به خود اختصاص داده است و اما در آینده ای نه چندان دور این میزان به مقدار قابل توجهی افزایش می یابد.

 

کاهش نرخ ترافیک و آلودگی

از دیگر تاثیرات افزایش قیمت بنزین می توان به کاهش میزان آلودگی و نرخ ترافیک شهری اشاره نمود. زیرا افراد دیگر مانند گذشته از خودروهای شخصی خود استفاده نمی کنند و سعی می کنند به منظور انجام کارهای روزمره خود و جابجایی های داخل شهری از اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند که نتیحه آن داشتن هوایی پاکیزه تر و پایین آمدن نرخ ترافیک می باشد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا