اخبار

هدست اوکولوس از اچ‌ تی‌ سی وایو کپی‌ برداری کرده است !!!

آیا عامل محرک نوآوری، رقابت است؟ بسیاری از کارشناسان چنین عقیده‌ای دارند. الن یایتز، مهندس سخت‌ افزار کمپانی والو (Valve) نیز یکی از این کارشناسان به شمار می‌رود. وی امروز در یکی از بحث‌های اجتماعی سایت Reddit – که پیرامون آینده هدست اوکولوس ریفت (Oculus Rift) در صنعت واقعیت مجازی بود – این هدست را به کپی برداری از اچ‌ تی سی وایو متهم کرد.

وی معتقد است در ساخت اوکولوس ریفت از مدل اصلی و اولیه هدست واقعیت مجازی اچ تی سی وایو کپی برداری شده است. آقای یایتز معتقد است با اینکه هدست اوکولوس از دوربین صوری‌-رایانه‌ای اختصاصی بهره می‌برد و طراحی لنز‌ها در آن اختصاصی است، اما اولین نسخه مصرف‌کننده این هدست یک کپی برداری مستقیم از معماری مدل Steam Sight با رزولوشن ۱۰۸۰p محسوب می‌شود. این نسخه اولیه هنگامی‌که شرکت والو در ایروین کالیفرنیا یکی از اتاق‌های اختصاصی خود را راه‌اندازی کرده‌ بود، به اوکولوس قرض داده شده بود.

آقای یایتز اظهارات خود را با نسبت دادن عنوان «اولین هدست تحت لیسانس StreamVR» به اوکولوس ریفت به اتمام رساند و اعلام کرد که مطمئنا به‌زودی نسخه‌ای برتر و انقلابی به نسبت هدست فیس‌بوک طراحی می‌شود. اظهارات این کارمند در سایت مذکور به هیچ وجه رسمی نبود، اما به هر حال آغاز جنگ رسانه‌ای بین سازندگان برترین هدست‌های واقعیت مجازی این دوره می‌تواند در نوع خود جالب باشد. البته این به معنای عدم همکاری بین این شرکت‌ها در حوزه واقعیت مجازی نیست. به‌عنوان‌مثال اوکولوس در توسعه محتوی مربوط به هدست واقعیت مجازی گیر سامسونگ تلاش‌های بی‌وقفه‌ای داشته است؛ اما به هر حال این تهمت بزرگ آقای یایتز آن‌چنان احمقانه و بدون استناد نیست.

هنوز مشخص نیست که آیا فرد خاصی این کارمند را به اظهار چنین مواردی تشویق کرده است یا خیر، اما به هر حال وقتی‌که مهندس مرتبط با پروسه طراحی هدست اولوکس و اچ تی سی وایو، یک محصول را به کپی برداری متهم می‌کند، نمی‌توان این موضوع را نادیده است. بدین ترتیب باید منتظر پاسخ محکم و جدی مسئولان اوکولوس به اظهارات یایتز باشیم.

این کارمند در اظهارات خود، نوآوری اوکولوس در تولید دوربین CV Tracking و طراحی لنز‌ها تایید کرده است، اما این موارد آن‌چنان قابل توجه و پر اهمیت نیستند. اگر این بخش‌ها را از هدست واقعیت مجازی اوکولوس جدا کنیم، چیزی جز یک نمونه مشابه با مدل Steam Sight شرکت والو باقی نمی‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا