ریپورتاژ آگهی

همه چیز در ارتباط با ترافیک هوایی!

زمانی که شما با در دست داشتن بلیط هواپیما خود در حال سوار شدن به هواپیما هستید، از زمانی که وارد فرودگاه می شوید تا زمان پیاده شدن در مقصد، همزمان افرادی در حال آماده سازی و ایمن سازی پرواز هواپیما هستند تا شما سفری امن داشته باشید. خدمات این افراد مانند خلبان ها قابل مشاهده نیست،‌ اما آنها مسیر پرواز و سفر را برای شما هموار می کنند.

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده است در همین لحظه ای که من به آسمان نگاه می کنم چه تعداد هواپیما در حال پرواز است؟ شاید بارها به آسمان نگاه کردیم و ردپای دود هواپیماها را در آسمان دیده باشیم. آیا می دانید همین لحظه ای که دارید این مقاله را می خوانید چند تا هواپیما بالای سرمان در آسمان پرواز می کنند؟ ترافیک هوایی در کدام مناطق بیشتر و در کدام مناطق کمتر است؟ شاید دوست داشته باشید که ترافیک هوایی را به صورت زنده تماشا و ردیابی کنید.

کنترل ترافیک هوایی

سرویس هایی تحت عنوان کنترل ترافیک هوایی وجود دارند که توسط کنترلرهای ترافیک هوایی در روی زمین، عرضه می شوند. وظیفه این کنترلرهای ترافیک هوایی این است که روی زمین هواپیماها را در یک محدوده کنترل شده هدایت کنند،‌ و به هواپیماهایی که در محدوده کنترل نشده هستند سرویس و خدمات بدهند. در واقع پایه و اساس کنترل ترافیک هوایی در دنیا پیشگیری از مشکلات در آسمان مثل تصادف هواپیما، سرعت بخشیدن جریان ترافیک و فراهم کردن اطلاعات برای خلبان ها است.

به این منظور کنترلرهای ترافیک هوایی قوانینی برای جلوگیری از تصادم بین هواپیما وضع کرده اند. این قوانین پشتوانه ای است برای اینکه هواپیمایی که در حال پرواز است همیشه حداقل فضای کافی در اطراف خود داشته باشد. البته بسیاری از هواپیماها سیستم هایی جهت جلوگیری از تصادف دارند که خلبان ها را هنگام نزدیک شدن زیاد هواپیماها به یکدیگر، با خبر می کند.

سرویس هایی که کنترلرهای ترافیک هوایی فراهم می کنند، در بسیاری از کشورها برای هواپیماهای مسافربری، شخصی و نظامی وجود دارند. که این سرویس ها در محدوده پرواز هستند. این سرویس ها از خلبان ها می خواهند که با توجه به نوع پرواز و محدوده ای که در آن پرواز می کنند دستورالعمل هایی را رعایت و از آن ها پیروی کنند. از طریقی دیگر این سرویس ها نکاتی را که مورد بی ملاحظگی قرار گرفته اند را در اختیار خلبان پرواز قرار می دهند. در نهایت این خلبان ها هستند که این دستورالعمل ها را در مواقع لازم به اجرا می گذارند.

همه چیز در ارتباط با ترافیک هوایی!

تاریخچه

اولین فرودگاهی که در جهان کنترل ترافیک هوایی را به دنیا شناساند، فرودگاه کرویدن لندن در سال 1920 بود. سپس در ایالات متحده کنترل ترافیک هوایی به سه گروه تقسیم شد. ایستگاه های رادیویی پست هوایی زمانی شکل گرفتند که در سال 1922 زمانی که اداره پست امریکا شروع به استفاده از تکنیک هایی برای هدایت، راهبری و ردگیری هواپیماهای شناسایی کرد. امروزه این ایستگاه های خدمات پرواز قوانین و دستورالعمل های کنترل را انتشار نمی دهند، ولی اطلاعات در ارتباط با پرواز را در اختیار خلبان ها می گذارند.

 

برج های مراقبتی

برج مراقبت فرودگاه، جاییست که در آن، منطقه فرودگاه به صورت تصویری نظارت و بررسی می شود. مکان این برج روی زمین فرودگاه قرار گرفته است که ساختمان آن بلند و پنجره های بزرگی دارد. کنترل کننده های ترافیکی که در این ساختمان قرار دارند موظف هستند هواپیماها را در حرکت صحیح قرار بدهند و آن ها از هم دیگر جدا کنند. حتی وسیله هایی که روی باندهای فرود حرکت می کنند را تحت نظر دارند. بعلاوه وظیفه کنترل هواپیماهای نزدیک فرودگاه تا 18 کیلومتری را بر عهده می گیرند.

همه چیز در ارتباط با ترافیک هوایی!

کنترلرها در برج های مراقبتی تجهیزاتی را در اختیار دارند که کار آنها برای کنترل ترافیک هوایی راحت تر شوند. این تجهیزات شامل نمایشگرهایی هستند که نقشه، موقعیت هواپیماها و تگ های داده که شناسنامه هواپیما، ارتفاع و سرعت آن ها را در اختیارشان قرار می دهد.

این کنترلرها یک سیستم راداری که به آن رادار مراقبتی می گویند جهت ترافیک هواپیماهایی که در حال فرود یا پرواز هستند، در اختیار دارند. همچنین رادارهای سطح و سیستم های کنترلی وجود دارند که از آن برای شرایط جوی نامناسب استفاده می کنند تا ترافیک در محدوده پرواز را تحت کنترل داشته باشند. چهارچوب فعالیت های کنترلرهای برج های مراقبتی در سه دسته مشخص گنجانده می شود: کنترلر هوایی، کنترلر روی زمین و مسئول داده های پروازی. در برخی فرودگاه ها گروهی به نام برنامه ریز حرکت روی زمین وجود دارند. این را هم اضافه کنیم که برج های مراقبتی در فرودگاه ها با هم متفاوت هستند و برخی از آنها عملیات مخصوصی دارند،‌ برای مثال در فرودگاه های بزرگ تر و مهم که چندین باند دارند چندین تیم مخصوص مراقبت هم وجود دارند.

 

داده های ترافیک هوایی

شرکت هایی مثل FlightAware وجود دارند که می توان گفت تقریبا تمام هواپیماهایی که در آسمان در حال پرواز هستند را ردیابی و پیگیری می کنند. طبق آماری که منتشر شده به طور میانگینن در هر لحظه در آسمان 9700 هواپیما در حال پرواز هستند. این هواپیماها جمعا با هم به طور متوسط 1270000 مسافر جا به جا می کنند. شاید ما به آسمان نگاه کنیم و فکر کنیم که خالی است و هواپیمایی در حال پرواز نیست، اما در هر لحظه بیش از یک میلیون مسافر در آسمان وجود دارد!

اگر به وبسایت Flightradar24 مراجعه کنید، می توانید تعداد این هواپیماها را مشاهده کنید. این سایت امکان مشاهده هواپیماهای در حال پرواز را در هر لحظه به شما نشان می دهد. با حرکت روی نقشه در این سایت می توانید ببینید که تعداد هواپیماها در چه مناطقی کم و چه مناطقی زیاد هستند. مثلا قاره آفریقا به خاطر مساحت وسیعی که دارد تعداد هواپیماهای در حال پرواز در آن کم است. قاره اروپا همیشه پر از هواپیماست و ترافیک هوایی بسیار شلوغی دارد. حالب است بدانید که مکان هایی هم وجود دارند که تقریبا هیچ هواپیمایی بر فراز آن ها پرواز نمی کنند، مثل کشور کره شمالی و فراز تبت. تعداد هواپیما در کشور روسیه هم خیلی کم است. کشور خودمان به دلیل اینکه فضای امنی برای پرواز دارد تعداد هواپیماهایی که پرواز می کنند زیاد است. هواپیماهایی که از کشورهای دیگر پرواز می کنند و در کشورهای مجاور ایران فرود می آیند. تردد پروازهای داخلی کشور ایران که از طریق بلیط هواپیما اصفهان، تهران، مشهد، شیراز، تبریز، اهواز و شهرهای دیگر صورت می گیرد زیاد هستند.

ترافیک هوایی در ایران

در ایران نزدیک به 100 مسیر هوایی به طول 58500 کیلومتر مربع موجود است. مرکز کنترل فضای کشور مدیریت این عبور و مرورهای هوایی در این مسیرها را برعهده دارند. در این مراکز بیش از 400 دستگاه، سیستم های ارتباطی و تجهیزات مختلف وجود دارد. مرکز کنترلی در تهران وجود دارد که خدماتی را در فضای کشور ارائه می دهند. شهرهای پر تردد و مسیرهایی که در آن پرواز زیادتر است از طریق فروش بلیط هواپیما اصفهان تهران، مشهد، تبریز، شیراز و شهرهای مهم دیگر صورت می گیرد.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا