اخبار

پاسخ اپل به نگرانی‌های کاربران درزمینهٔ فیس آی دی

فیس آی دی اپل

زمانی که اپل قابلیت تاچ آی دی را برای آیفون‌های خود معرفی کرد، بسیاری آن را بسیار امن و قابل‌اعتماد دانستند. هم‌اکنون نیز که اپل باقابلیت امنیتی فیس آی دی وارد بازار شده است بسیاری از کاربران و البته منتقدان اپل را درباره ویژگی‌ها و خصوصیات اصلی خود کنجکاو ساخته و سؤالات بسیار زیادی دراین‌باره مطرح‌شده‌اند. به‌این‌ترتیب نیز متخصصان در طی انجام مکاتباتی از تیم کوک به‌عنوان مدیر ارشد اجرایی این کمپانی درخواست کرده‌اند که به سؤالات اصلی این کاربران پاسخ داده شود.

یکی از سؤالاتی که درباره امنیت این سیستم جدید پرسیده شده بود این بود که آیا اطلاعات دریافت شده از صورت افراد ممکن است توسط هکرها دزدیده شود یا خیر. اپل در پاسخ به این سؤال اظهار داشت که اطلاعات چهره کاربران که توسط فیس آی دی تحلیل و ضبط می‌شود تنها در درون دستگاه شخص باقی‌مانده و به هیچ سرور ابری و جای دیگری ارسال نمی‌شود. بنابراین احتمال دزدیده شدن این اطلاعات از طریق دستیابی هکرها به ذخایر ابری اپل بسیار ضعیف است.

از طرفی دیگر افراد درباره عدم کارکرد درست این فناوری در حین استفاده از عینک، کلاه و سایر ابزاری که اندکی چهره آن‌ها را با تغییر روبرو می‌سازد پرسش کرده بودند. اپل در پاسخ به این سؤال کاربران اعلام کرد که فیس آی دی با ایجاد میلیاردها نقطه فرضی بر روی چهره کاربر می‌تواند به‌راحتی خم و زیره کاری چهره کاربران را به خاطر بسپارد و در زمان باز کردن قفل با قرار گرفتن صورت و مقایسه نقاط فرضی ساخته‌شده از چهره کاربر اصلی با چهره قرارگرفته در روبروی آیفون می‌تواند دقیقاً به هویت چهره فرد پی ببرد. به‌این‌ترتیب تغییراتی نظیر عینک، کلاه، موی مصنوعی و… بر روی کارکرد فیس آی دی تأثیری نخواهند داشت.

از دیگر نگرانی‌های کاربران در رابطه با فیس آی دی این نکته بود که اپل در ابتدا قابلیت یادشده را بر روی نژادها، جنسیت‌ها و اقوام مختلف امتحان نکرده است و همین امر نیز ممکن است امنیت فیس آی دی را طیر سؤال ببرد. مقامات اپل در این رابطه نیز خیال علاقه‌مندان را آسوده کرده و به آن‌ها اطمینان داده‌اند که اطلاعاتی که برای آزمایش فیس آی دی به‌کاررفته است از سراسر دنیا و چهره‌های مختلف به‌دست‌آمده است و منبع بسیار غنی‌ای از اطلاعات نژادی و قومی برای آزمایش این قابلیت در اختیار اپل قرارگرفته است.

بااین‌وجود هنوز این دستگاه به دست افراد نرسیده و به‌صورت گسترده مورداستفاده قرار نگرفته است و ممکن است نقص‌هایی در طی استفاده این دستگاه توسط گروه بزرگی از افراد یافت شود. البته این‌ها همگی احتمالات و گمانه‌زنی‌های اولیه است و تا زمان استفاده گسترده از این قابلیت توسط کاربران نمی‌توان نظری داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا