اخبار

زائر عزیز، آیا پیش از زیارت مشق شبت را نوشتی؟

بگذارید از همان ابتدای کار تکلیف خودم و شما را با این مقاله روشن کنم، این مقاله یک مقاله انتقادی است ولی انتقاد این مقاله نه به یک شرکت، نه به یک دولت و نه به یک فناوری، بلکه به خود ما وارد است. زائری عزیز از میان کسانی که به زیارت برای اربعین رفته بودند، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرده و به نرخ مکالمه‌ و اینترنت همراه برای زائرین انتقاد کرده بود. نکته مهم این است که این رویکرد انتقادی تا چه حد موثر و تا چه اندازه قابل قبول است و چرا این دوست عزیز، ابتدا باید ایراد را در خودش ببینید و سپس به سراغ یافتن ایراد دیگران برود. به صورت خلاصه باید گفت که هدف از این مقاله این است که از این فرد و امثال این فرد که درون وجود همه ما حضور دارد بپرسیم زائر عزیز، آیا پیش از زیارت، مشق شبت را نوشتی؟


مطالب مرتبط


دیدگاه نخست: دنیای غیر قابل اعتماد ‌شبکه‌های اجتماعی

اگر همین امروز من در شبکه اجتماعی خاصی مانند توییتر، فیس بوک، اینستاگرام و غیره اعلام کنم که پادشاه ایران هستم و همه شما باید به من مالیات بدهید، آیا حرف من را باور خواهید کرد؟ پاسخ به این سوال کاملا واضح است: نه. همانطور که چنین چیزی را می‌توان در دنیای مجازی منتشر کرد، نشر اطلاعات بدون منبع نیز ممکن است و توییت این فرد نیز ممکن است در این رده قرار داشته باشد (البته به علت عدم آگاهی از وضعیت دقیق باید بگویم که احتمال هر گونه نتیجه را باز خواهیم گذاشت تا با بررسی دقیق و کارشناسی شده بتوان نتیجه گرفت زیرا در غیر این صورت ما نیز مشابه با این فرد به صورت عجولانه و بدون دانش تصمیم به انتشار محتوا گرفته‌ایم) و باید برای قبول یا رد آن، منتظر بررسی دقیق باقی ماند.

مشکل بزرگ این است که همه چیز در دنیای مجازی در اختیار ما هست ولی ما هستیم که باید باور کنیم آیا باید چنین چیزی را پذیرفت یا باید در آن تامل کرد و این امر بار دیگر حقیقت تلخ اعتماد ناپذیری شبکه‌های اجتماعی را نشان می‌دهد.

دیدگاه دوم: پیش نیازهایی که پیش از زیارت رعایت نشدند

اپراتورهای مخابراتی کشور مثل همراه اول و ایرانسل پیش از شروع پیاده روی عاشورا به دواطلبان این زیارت اعلام کردند که نرخ ‌آن‌ها چطور خواهد بود و چگونه می‌توان از نرخ‌های کاهش یافته مخصوص این سفر (در مقایسه با رومینگ بین‌المللی)  استفاده کرد. به شخصه با چند نفر از کسانی که به این زیارت رفتند صحبت کردم و متوجه شدم بیشتر آن‌ها حتی از این پیش نیازها اطلاعی نداشته‌اند. این مورد با توجه به تبلیغات و اطلاع‌رسانی گسترده صورت گرفته نشان دهنده این است که بسیاری از کاربران تنها دوست دارند در صورت وقوع مشکل ناله کنند ولی در عمل از خواندن بدیهیات سر باز زده و انتظار دارند همه چیز آن طوری که میل دارند باشد.

زائر عزیز، آیا پیش از زیارت مشق شبت را نوشتی؟

بسیاری از افراد اصلا از تعرفه‌های رومینگ و خدمات ویژه خبری نداشته و تنها با موج انتقاد از قیمت همراه شده‌اند در حالی که حتی ممکن است قبض خود را چک نکرده باشند و عمق فاجعه وقتی مشخص می‌شود که بدانیم تقریبا بسیاری از افراد شاکی، سیم‌کارت ویژه زیارت نداشته و انتظار داشتند که سیم‌کارت عادی آن‌ها به صورت معجزه آسا تبدیل به یک سیم‌کارت زیارت شود. با این وجود بار دیگر باید گفت که باید اول ایراد را در خودمان ببینیم و بعد در دیگران.

دیدگاه سوم: احقاق حق خورده شده در زیارت با نشستن پشت کامپیوتر محقق نمی‌شود

این فرد مانند هر کس دیگری از جنس دنیای ما به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفته و مشکلات خود را مطرح کرده است ولی نکته این است که او انتظار دارد که با چند هشتگ و حطاب قرار دادن چند مسئول، نتیجه بگیرد. نخستین مشکل این است که این فرد در شبکه اجتماعی خاصی که در ایران فیلتر است، مقامات ایرانی را خطاب قرار داده و انتظار احقاق حقوق خود در ایرانی را دارد که این شبکه اجتماعی را مجاز نمی‌داند. از این تناقض آشکار که بگذریم، دومین مورد این است که این فرد اگر سند و مدرکی دارد که چنین قبضی دریافت کرده است، کاملا محق است که ریز خدمات و هزینه‌های خود را دریافت کرده و با اعلان رسمی اپراتورهای یاد شده به  نزدمراجع قانونی ببرد.

به این ترتیب شکایت او تنها یک غر زدن و اعتراض از پشت کامپیوتر نخواهد بود و عملا اقدامی صحیح برای احقاق حق خواهد بود ولی مشکل اینجاست که از پشت کامپیوتر کسی از شما سند و مدرک نخواهد خواست ولی شکایت بدون سند و مدرک قابل پیگیری خواهد بود. ممکن است این زائر بزرگ حق داشته باشد و در طول زیارت حق او پایمال شده باشد ولی دوست عزیز، اگر حقت را می‌خواهی، این راهش نیست.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا