ریپورتاژ آگهی

۲۵ حقیقت درباره یک پراید هاچ بک

پرایدها، مثل قارچ‌ها می‌مانند؛ همین‌طور از در و دیوار و زمین و زمان می‌رویند و می‌جوشند و راهی خیابان‌ها می‌شوند. هرچقدر هم که با آن‌ها شوخی کنیم، باز همین آش است و همین کاسه. باز هم تولید شده یا در نهایت نسخه‌های انبار شده آن‌ها از پارکینگ‌ها با عنوان صفرکیلومتر، راهی بازار می‌شوند. هرچقدر هم که باور نکنیم قیمت‌شان به عدد امروزی رسیده است، باز هم بخشی از سبک زندگی ما هستند. پراید هاچ بک هم یکی از این دست پرایدها است که از قدیم‌الایام دیده‌ایم و حالا هم داریم می‌بینیم. بد نیست این 25 نکته را، درباره یک هاچبک نه چندان دوست‌داشتنی مرور کنیم.

 

پراید هاچ بک؛ از آمریکا و ژاپن تا کره و ایران

 1. بدون شک پراید و پراید هاچ بک، خودروی نوستالژیک دهه هفتاد شمسی ایرانیان است؛ درست مثل پیکان دهه شصت.
 2. پراید در اصل، جهان‌وطن است. به سفارش آمریکا در کمپانی مزدا تولید شده، به کره جنوبی رفته، سرانجام سر از ایران درآورده و حتی به چند کشور دیگر هم صادر شده است.
 3. پراید در ژاپن، شهره به مزدا 121 و در آمریکا مشهور به فورد فستیوا بود؛ در کره هم نامش را کیا پراید گذاشته بودند.
 4. پراید فورد فستیوا، یک هاچ بک دو در بود. بعد که به کره‌ای‌ها سپرده شد، در نهایت درهای دیگری اضافه شده و همین هاچبکی شد که می‌بینیم.
 5. پراید هاچبک بعدها یک فیس‌لیفت هم به خودش دیده و تبدیل به سایپا 111 شد.
 6. در اصل کره‌ای‌ها با پراید به عنوان یک موجود آزمایشگاهی رفتار کردند. با موجودی که از آمریکا به واسطه کیفیت پایینش طرد شده بود. آن‌ها سعی کردند مدل‌های مختلفی از این خودرو در بیاورند.
 7. در اصل باید قاتل پیکان را، همین پراید هاچبک بدانیم؛ که حالا می‌توانید مدل‌های مختلفش را در پراید هاچبک دیوار و دیگر سایت‌های خودرویی هم مشاهده کنید.
 8. اولین موتورهای گذاشته شده در پراید مزدا، قدرتی معادل 55 تا 210 اسب‌بخار تولید می‌کردند.
 9. پراید هاچ بک، از همان سال 73 که وارد ایران شد، با نام کیا پراید هاچبک شناخته شد. بعدتر هم که در کشور و با قطعات کره‌ایمونتاژ شد، به پراید ام‌دی مشهور شد. از سال هشتاد هم که دیگر همه‌کاره‌اش سایپا شد، به همان پراید هاچبک شهره بود.
 10. از ابتدای دهه هشتاد شمسی، سایپا پلتفرم جدید X100 را برای محصولاتش رو کرد.
 11. بد نیست بدانید اولین کارکرد پرایدی که آمریکایی‌ها سفارش داده بودند، استفاده روی ناوهای بزرگ آمریکایی بوده. به همین دلیل امنیت و طراحی و … آن چندان مهم نبود؛ فقط همین‌که راه برود کفایت می‌کرد.
 12. این خودرو در ابتدا، به خاطر اقتصادی بودن، فقرا و بخش‌هایی از اقشار متوسط ژاپن و آمریکا مثل دانشجوها را جذب خودش کرد.

 

قاتل پیکان

 1. پراید هاچ بک و دیگر اعضای خانواده پرایدها، به واسطه این‌که به نسبت زمانه خودشان مدرن‌تر از خودروهایی مثل پیکان بودند، مورد توجه ایرانیان قرار گرفتند.
 2. الان که قیمت خودروها روز به روز افزایش پیدا می‌کند، بد نیست بدانید در سال 76 شمسی، پراید مونتاژی شش و نیم میلیون تومان بود؛ در سال 80 پراید صبا و نسیم که کاملاً داخلی بودند، قیمتشان هفت و نیم میلیون تومان بود؛ یعنی چهار سال فقط یک میلیون تومان افزایش داشتند.
 3. جالب این‌که این قیمت تا هشت سال بعدتر هم همان باقی ماند.
 4. در سال 1392 قیمت پرایدهای کارکرده در بازار از 17 تا 20 میلیون تومان بود.
 5. مصرف پایین، راحتی در تعمیرات و فراوانی تعمیرگاه‌های مرتبط و قطعات مورد نیاز، از مزیت‌های این پراید و دیگر پرایدها است.
 6. شتاب پراید هاچ بک در دنده یک و دو، بالاست. شتاب اولیه خودرو هم بالاست. وزن کم خودرو باعث چنین شتابی شده است.
 7. پراید هاچبک، خوراک پارک کردن‌های سخت در تهران و دیگر شهرهای شلوغ است.
 8. فضای داخلی پراید هاچبک، جادارتر از فضای داخلی 206 هاچبک است.
 9. قدرت پایین موتور، باعث شده تا شتاب ثانویه آن چندان قابل توجه نباشد.
 10. کیفیت پایین پرایدها از جمله پراید هاچبک هم که همیشه جزو موارد منفی آن بوده و هست.
 11. یکی از رقبای همیشگی پراید هاچبک را، انواع پرایدهای صندوق‌دار می‌دانند. در واقع بیشتر این رقابت درون‌خانوادگیاست.
 12. یکی دیگر از رقبای همیشگی پراید هاچ بک را، باید تیبای هاچبک بدانیم. هرچند که تیبای هاچبک یا تیبا 2 غالباً گرانتر ظاهر می‌شود.
 13. به رقبایی چون 206 تیپ پایین کارکرده هم می‌توانید فکر کنید. به این منظور با مشاهده آگهی‌های خودرو در دیوار می‌توانید درک بهتری از رقبا و پراید هاچبک داشته باشید.

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا