آموزش روتآموزش و ترفند

پنج دلیل برای روت نکردن دستگاه‌های هوشمند اندرویدی

روت کردن تلفن‌های همراه هوشمند دنیای جدیدی از قابلیت‌های فراوان را پیش روی کاربران قرار می‌دهد که بسیاری از آن‌ها در حالت عادی قابل‌دسترسی نیستند. بااین‌حال روت کردن دستگاه معایب زیادی دارد که شدت هرکدام از آن‌ها موجب شده است تا بسیاری از افراد از خیر این قابلیت‌های ویژه بگذرند. در ادامه به ارائه پنج دلیل برای روت نکردن دستگاه می‌پردازیم که ممکن است شمارا از انجام این کار پشیمان کند. با موبایلستان همراه باشید.

5 دلیل برای روت نکردن دستگاه‌های هوشمند اندرویدی

مطالب مرتبط

مشکلات امنیتی

بروز مشکلات امنیتی یکی از پنج دلیل برای روت نکردن دستگاه اندرویدی است.با دسترسی روت به تمام سیستم خود کنترل خواهید یافت. شما می‌توانید با مهارت‌ها و ابزار درست هر پارامتر دستگاهتان را خوانده و تصحیح کنید. به همین دلیل برخی از نرم‌افزارها برای کارکرد درست نیازمند دسترسی روت هستند. بااین‌وجود، این نوع از دسترسی همه‌جانبه را می‌توان به شمشیر دو لبه‌ای تشبیه کرد که از طرفی موجب افزایش کاربری دستگاه شده و از طرف دیگر اجازه می‌دهد تا بدافزارهای دیگری به‌راحتی روی دستگاه نصب شوند و امنیت شمارا به خطر بیندازند. این بدافزارها به‌راحتی می‌توانند فایل‌های سیستمی شمارا تخریب یا پاک کنند، اطلاعات شخصی شمارا بدزدند و دستگاهتان را سافت بریک کنند.

البته نکته مثبت اینجا است که دسترسی به روت نیازمند اجازه شما است و به‌این‌ترتیب در هنگام نصب نرم‌افزاری بهتر است به‌خوبی در رابطه با امنیت آن تحقیق کرده و در صورت تائید، اجازه دسترسی به فایل‌های روت را به آن نرم‌افزار بدهید

از بین رفتن ضمانت دستگاه

مسلم است که دسترسی روت توسط تولیدکنندگان به‌صورت رسمی پشتیبانی نشده است وگرنه دستگاه‌های فعلی همگی از کارخانه روت شده بودند. به همین دلیل اگر به فایل‌های ریشه‌ای را روت دسترسی پیدا کنید تولیدکنندگان می‌توانند هر مشکل دستگاهتان را به گردن انجام این کار بیندازند و از تعمیر آن خودداری کنند.

فرایند روت یک تلفن همراه هوشمند از دستگاهی به دستگاه دیگر و حتی از تولیدکننده‌ای به تولیدکننده دیگر متفاوت است و روشی یکسان برای روت دستگاه شما وجود ندارد. برای مثال روت کردن دستگاه‌های نکسوس نیازمند دانلود یک ابزار ویژه و استفاده از فرمان کامپیوتر شخصی برای دسترسی به فایل‌های ریشه‌ای است و این در حالی است که دستگاه‌های سامسونگ برای روت شدن نیازمند استفاده از نرم‌افزار ادین روی کامپیوتر هستند. به‌این‌ترتیب، فرایند پیچیده روت کردن و نیاز به دانش کامپیوتری مناسب در این زمینه اغلب احتمال بروز خطا در این روند را افزار می‌دهد و ممکن است دستگاه شما بی‌استفاده شود.

مشکلات به‌روزرسانی

عدم دریافت بروز رسانی ها یکی دیگر از پنج دلیل برای روت نکردن است. مشکل شایع دیگری که همراه با روت کردن دستگاه دیده شده است این است که به‌روزرسانی‌های خود کاری که برای مدل‌های مشابه تلفن‌های همراه هوشمند شما عرضه می‌شوند، به دستگاه شما راه نخواهند یافت. برای مثال، با انجام فرایند روت به‌روزرسانی‌های OTA به همراه هوشمند شما ارائه نمی‌شوند و ابزاری نظیر سامسونگ KIES نیز به‌خوبی کار نخواهد کرد. شما می‌توانید به‌صورت دستی به‌روزرسانی‌ها را دانلود کرده و به دستگاه خود اعمال کنید اما انجام این فرایند اندکی زمان‌بر و کسل‌کننده است.

با دسترسی روت چه خواهید کرد؟

باید به خاطر داشته باشید که زمانی که همراه هوشمند خود را روت می‌کنید، به مناطق جدیدی از تلفن همراه هوشمند خود دسترسی پیدا می‌کنید که تاکنون ندیده‌اید اما سوال اینجاست که با این دسترسی دقیقا چه‌کاری می‌خواهید انجام بدهید؟ آیا می‌توانید قابلیت‌های موردنیاز خود را با کمک نرم‌افزارهای سوم شخص و بدون دسترسی روت به دست بیاورید؟

البته هدف این مقاله ترساندن شما و منصرف کردنتان از روت کردن دستگاه نیست بلکه تنها قصد داشتیم تا برخی از ریسک‌های مرتبط با این کار را برای شما بیان کنیم تا با دید بازتر تصمیم‌گیری کنید.


بیشتر بخوانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا