ریپورتاژ آگهی

9 جاذبه گردشگری و زیارتی مشهد

مشهد دومین شهر بزرگ و معنوی ایران است. مشهد در شمال شرقی استان خراسان واقع شده است. مشهد شهری مذهبی است که حرم امام هشتم شیعیان، امام رضا علیه السلام در این شهر واقع شده است. در ایم مقاله می خواهیم 9 تا از مکان های گردشگری شهر مشهد را به شما معرفی کنیم.

مجتمع حرم امام رضا

مجتمع حرم امام رضا (ع) معروف به حرم رضوی ، در مرکز شهر است و برای این که به درک صحیح از وسعت شکوه آن برسید باید چندین بار از آن بازدید کنید. این مجتمع با هفت حیاط گسترده و مساحت تقریباً 600000 متر مربع ، با برخی اقدامات بزرگترین مسجد جهان است. میلیون ها زائر که همه ساله از سراسر جهان به حرم می روند، این بخش از شهر را با فضایی کاملاً فرهنگی و یک روح ملموس نمایش می دهند زیرا ببازدیدکنندگان شهادت امام هشتم را عزاداری می کنند. طرح ها و معماری  زیبا و شگفت، کاشی کاری و خطاطی عربی تقریباً در همه ایوان ها و مناره های بی نظیر وجود دارد، همچنین یک گنبد طلایی چشمگیر که به طور مرکزی در بالای خود حرم ایستاده است نمایی زیبا را به این مسجد بخشیده است.

 

باغ ملی

در خیابان ارگ یا خیابان امام خمینی مشهد در تور مشهد باغی بزرگ و با صفا به نام باغ ملی مشهد قرار گرفته است .این باغ در یکی از قدیمی ترین و اصیل ترین مناطق مشهد قرار دارد و در نزدیکی بازار بزرگ مشهد میباشد و در کنار خیابان جنت است .در این باغ زیبا میتوان از هیاهو و شلوغی های مرکز شهر فاصله گرفت و لحظاتی خوش  وارام بخش را در سفر مشهد تجربه کرد .در قسمت های مختلف باغ درختان کهنسال و قدیمی قد برافراشته اند و سایبان های خوبی را برای رهگذران ایجاد نمود اند میتوان در این باغ پیاده روی نمود در استراحتگاه هایش نشست و گوش به اواز پرندگان داد و در جاهای قدیمی ان طبیعت گردی نمود .پوشش گیاهی بکرو  بینظیر محوطه سازی های بدیع و چشم گیر و مناظر فوق العاده ی باغ بهترین سوژه برای عکاسی گردشگران و علاقمندان به طبیعت میباشند .

موزه های مجتمع حرم

بنابر مقاله سفر باتو ، در فاصله ۷۴ کیلومتری شمال مشهد و ۲۶ کیلومتری شمال غربی چناران برج رادکان واقع شده است. این برج دارای گنبدی مخروطی شکل است که ساخت ساختمان آن احتمالاً در سال ۶۰۷ قمری به پایان رسیده‌است. برج رادکان توس، اثر خواجه نصیر‌الدین توسی فیلسوف، فقیه، ستاره شناس، ریاضی‌دان و منجم، پزشک و معمار ایرانی سده هفتم است و برای علاقه مندان به معماری باستانی بازدید از این برج می تواند بسیار جالب باشد. بلندای برج رادکان چناران در حدود ۳۶متر است.

 

خانه قدیمی ملک در مشهد

گوشه گوشه خاک ایران دارای آثار قدیمی و ساختمان های با ارزش می باشد. هر حکومت و یا شخص پر نفوذی در دوران قدرت و رونق اقتصادی خود خواسته اند که ردی از خود به یادگار بگذارند. از جمله این یادگاری ها می توان به خانه های اعیانی که از آن ثروتمندان و افراد سرشناس همان دوره بودند، اشاره کرد. هر دوره تاریخی معماری مخصوص به خود را دارد و معماری هر دوره را با المان ها و نشانه های ویژه خودش شناسایی کرد. این خانه ها را می توان میراث فرهنگی و معماری هر منطقه از طرف پیشینیانشان گفت و البته باید قدر این بنا ها را دانست. از جمله این آثار خانه ملک مشهد است. در این شهر هم آثار و ابنیه تاریخی به چشم می خورد و دوستداران تاریخ می توانند با گشت و گذار در این شهر بزرگ از آثار و ابنیه تاریخی مشهد دیدن نمایید. بیشتر آثار تاریخی در شهر مشهد مربوط به دوره های قاجار و صفوی می باشد و افراد کارشناس و پژوهشگرانی که درباره معماری قدیمی ایران می خواهند مطالعه داشته باشند به راحتی می توانند از آثار تاریخی این شهر استفاده کنند. در شهر بزرگ مشهد خانه های زیادی از دوران قدیم باقی مانده که از نظر معماری بسیار قابل توجه هستند. یکی از این خانه های قدیمی خانه ملک می باشد.

بسیاری از گردشگران که برای زیارت از حرم امام به حرم می روند در مسیر رفت و برگشت با دیدن بازارها تصمیم به خرید می گیرند و یا هستند بسیاری از گردشگران که برای خرید وقت ندارند و نمی توانند به دیگر بازارهای مشهد سر بزنند و خریدهای خود را از همان بازارهای اطراف حرم انجام می دهند. اکنون می خواهیم همه ی بازارهای اطراف حرم را به شما معرفی کنیم.

بازار رضا، یکی از بازارهای قدیمی مشهد در دوطبقه  است، ورودی این بازار در ابتدای خیابان امام رضا و نبش فلکه آب قرار دارد و همچنین طول این بازار حدود یک کیلومتر است. بازار بعدی بازار 17 شهریور است. این بازار به دلیل مغازاه هایی که اطراف میدان 17 شهریور قرار دارند این گونه نام گرفته است. بازار 17 شهریور در انتهای بازار رضا قرار دارد. پاساژ آسمان مشهد در اطراف میدا هفده شهریور و در اصل در نزدیکی بازار 17 شهریور قرار دارد. این پاساژ از دو بخش تشکیل شده که یکی پپاساژ آسمان 1 و دیگری پاساژ آسمان 2 است. نا گفته نماند که پاساژ آسمان مشهد ۱ و ۲ جزء مراکز خرید بزرگ و شیک مشهد هستند. مرکز خرید بعدی مجتمع تجار آکسون است که این مرکز خرید رو به روی پاساژ آسمان مشهد ۱ قرار گرفته است . بیشتر مغازه های آن مانتو فروشی هستند. مرکز خرید آرمان، از دیگر مراکز خرید نزدیک حرم است که یکی از مراکز تجاری خیابان نواب صفوی است و این مرکز خرید از قسمت خروجی شرقی حرم و هم از قسمت شمالی میدان ۱۷ شهریور قابل‌دسترسی است.

بازار مرکزی مشهد نیز یکی از قدیمی ترین پاساژهای شهر مشهد است که در قسمت غربی حرم واقع شده است و آدرس دقیق این بازار در تقاطع خیابان شیرازی و خراسانی است.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا