اخبار

آمازون الکسا قابلیت تقلید صدا مردگان را داراست

آمازون یک ویژگی آزمایشی آمازون الکسا را معرفی کرده است که به دستیار هوش مصنوعی اجازه می‌دهد صدای مردگان را تقلید کند. این شرکت ویژگی را در کنفرانس سالانه مارس خود به نمایش گذاشت و ویدئویی را نشان داد که در آن کودکی از الکسا می‌خواهد تا داستانی را برای خوابیدن با صدای مادربزرگ مرده‌اش بخواند.

روهیت پراساد، دانشمند ارشد آمازون الکسا AI بیان داشته: همانطور که در این تجربه مشاهده کردید، به جای صدای الکسا که کتاب را می‌خواند، صدای مادربزرگ بچه به کار گرفته شد. پراساد این کلیپ را با گفتن اینکه افزودن «ویژگی‌های انسانی» به سیستم‌های هوش مصنوعی اهمیت فزاینده‌ای دارد «در این مواقع همه‌گیری مداوم، زمانی که بسیاری از ما کسی را که دوستش داریم از دست داده‌ایم» معرفی کرد.

آمازون الکسا و تقلید از صدای مردگان

پراساد گفت: “در حالی که هوش مصنوعی نمی‌تواند این درد از دست دادن را از بین ببرد، قطعا می‌تواند خاطرات آنها را ماندگار کند.” آمازون هیچ اشاره‌ای نکرده است که آیا این ویژگی مورد استفاده خواهد گرفت یا خیر، اما می‌گوید سیستم‌های آن می‌توانند صدای افراد را فقط از یک دقیقه ضبط صدا تقلید کنند. در عصر فیلم‌ها و یادداشت‌های صوتی فراوان، این بدان معناست که در دسترس مصرف‌کننده‌های معمولی است که صدای عزیزانشان  یا هرکس دیگری را که دوست دارند، شبیه‌سازی کند.

اگرچه این برنامه خاص در حال حاضر بحث برانگیز است، زیرا کاربران در رسانه‌های اجتماعی این ویژگی را “خزنده” و “هیولا” می‌نامند، چنین تقلید صدای هوش مصنوعی در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای رایج شده است. این تقلیدها اغلب به عنوان “دیپ فیک صوتی” شناخته می‌شوند و قبلاً به طور مرتب در صنایعی مانند پادکست، فیلم و تلویزیون و بازی های ویدیویی استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، بسیاری از مجموعه‌های ضبط صدا به کاربران این امکان را می‌دهند که صدا فردی را از محتوای ضبط شده آن شبیه‌سازی کنند. به این ترتیب، اگر یک میزبان پادکست، برای مثال، خط خود را تغییر دهد، یک مهندس صدا می‌تواند آنچه را که گفته‌اند به سادگی با تایپ یک اسکریپت جدید ویرایش کند. تکرار خطوط گفتار بدون درز نیاز به کار زیادی دارد، اما ویرایش‌های بسیار کوچک را می‌توان با چند کلیک انجام داد.

از همین فناوری در فیلم نیز استفاده شده است. سال گذشته فاش شد که مستندی درباره زندگی سرآشپز آنتونی بوردین، که در سال 2018 درگذشت، با کمک هوش مصنوعی جهت شبیه‌سازی صدای او برای خواندن نقل قول‌هایی از ایمیل‌هایی که ارسال کرده بود، استفاده کرد. بسیاری از طرفداران نسبت به این فناوری منزجر شده بودند و آن را “ممکن” و “فریبنده” نامیدند. برخی دیگر نیز به دفاع چنین فناوری پرداختند.

بشر نظر متفاوتی درباره چنین دستاوردی دارد.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا