اخبار

اهمیت کنترل دمای ماینر ارز دیجیتال و تاثیر آن روی میزان درآمد

ماینر‌ها گرمای بسیار زیادی ایجاد می‌کنند. کنترل دما در مزارع استخراج ارز دیجیتال بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود. در این مقاله موبایلستان به بررسی موضوع مذکور و روش‌های کنترل دمای فارم می‌پردازیم. همراه ما باشید.

اغلب دستگاه‌های الکتریکی در زمان انجام کار گرما تولید می‌کنند و هرچه فشار کاری بیشتری داشته باشند، میزان مصرف برق نیز افزایش می‌یابد و در نتیجه گرمای بیشتری تولید می‌شود. این موضوع را به وضوح در پردازنده کامپیوتر‌ها شاهد هستیم که یک فن بزرگ برای خنک سازی آن قرار داده می‌شود.

مطالب مرتبط:

تلفن‌های هوشمند نیز زمانی که زیر فشار کاری باشند، گرم می‌شوند و این گرما در بسیاری از آن‌ها قابل مشاهده است. اما این گرما در ماینر‌ها یا همان دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال خود موضوعی بسیار متفاوت است که باید به دقت به آن توجه شود. زیرا یک ساده‌انگاری کوچک می‌تواند خسارات بسیار بزرگی به بار آورد.

دمای ماینر

ماینر‌های ارز دیجیتال اغلب مصرف برق بسیار بالایی دارند. این دستگاه‌ها در زیر فشار پردازشی قرار می‌گیرد و البته به صورت ۲۴ ساعته نیز کار می‌کنند. همین موضوع باعث می‌شود که ماینر‌ها به شدت داغ شوند. در واقع دلیل صدای بالای این دستگاه‌ها در زمان کار نیز همین فن‌های خنک‌کننده روی آن هستند. اغلب ماینر‌ها هم در سمت ورودی هوا و هم در سمت خروجی هوا دارای یک یا دو فن هستند که هوا خنک را با سرعت بسیار زیادی وارد و هوای گرم را از دستگاه خارج می‌کنند.

اگر قصد راه اندازی یک فارم یا مزرعه استخراج ارز دیجیتال را دارید، یکی از اصلی‌ترین مواردی که باید آن به توجه کنید، موضوع کنترل دما است. شاید فعالیت تنها یک دستگاه در یک اتاق چندان خطرساز و مشکل آفرین نباشد، اما بدون شک در اتاقی که حدود ۲۰ ماینر کار می‌کنند، دما به حد غیرقابل باوری بالا می‌رود. علاوه بر خطراتی نظیر آتش سوزی که این موضوع می‌تواند به بار بیاورد، احتمال آسیب رسیدن به قطعات داخلی خود دستگاه نیز افزایش می‌یابد.

با افزایش دمای ماینرها، کارایی آن‌ها تاحدودی کاهش می‌یابد. از آنجایی که مزارع استخراج بیتکوین با هدف درآمدزایی ایجاد می‌شوند، پس کنترل دما می‌تواند در بهبود کارایی و در نتیجه درآمد دستگاه‌ها تاثیرگذار باشد.

دمای ماینر

کاربران بهتر است در زمان ایجاد چنین مزرعه‌هایی، ورودی و خروجی هوا برای اتاق یا محل قرار گیری دستگاه‌ها قرار دهند. در زمستان وارد کردن هوای خنک از بیرون می‌تواند کافی باشد. زیرا این هوا به اندازه کافی سرد است و با گرم شدن در اتاق نیز همچنان چندان گرم نیست که به دستگاه‌ها آسیب برساند. سپس باید از طریق فن دیگری که در سمت مقابل فن وروری قرار دارد، هوای گرم را از اتاق خارج کرد.

اما این موضوع در تابستان و شهر‌هایی که عموما آب و هوای گرمی دارند متفاوت است. زیرا وارد کردن هوای عادی به اتاق چندان تاثیر خنک‌کاری زیادی ندارد و در چنین شرایطی باید از ابزار‌هایی برای خنک کردن محیط نظیر کولر استفاده کرد. البته باید توجه داشت که میانگین دمای هوا در تابستان نیز در شرایطی برای خنک کردن دستگاه‌ها کافی است و نیازی به استفاده از کولر نیست. اما باید با دقت بسیار بیشتری اقدام کنید و به صورت مرتب نسبت به کنترل دمای دستگاه‌ها اقدام نمایید.

بدون شک رطوبت همانند اغلب دستگاه‌های الکتریکی برای ماینر‌ها نیز مضر است. پس بهتر است برای خنک کردن محیط فارم از دستگاه‌هایی نظیر کولر آبی استفاده نکنید. زیرا کولر آبی رطوبت بسیار زیادی را ایجاد می‌کند که برای دستگاه‌ها به شدت مضر است و باعث به وجود آمدن برخی اتصالات کوتاه می‌شود. کولر گازی بهترین گزینه برای خنک کردن فارم به حساب می‌آید. زیرا حتی رطوبت موجود در هوای محیط را نیز جذب می‌کند و در نتیجه هوایی خنک و خشک را در اختیار می‌گذارد. اما استفاده از کولر گازی نیز خود چالش‌های دیگری را به همراه دارد. زیرا قیمت خود کولر گازی تا حدودی زیاد است و البته مصرف برق بالایی نیز دارد. پس باید در زمان راه اندازی فارم‌تان حتما چالش‌های هزینه‌ای کولر گازی را نیز مورد نظر قرار دهید.

ساده‌ترین و کارآمدترین موضوع را نیز نباید فراموش کرد. طرز چینش دستگاه‌ها در کنار یکدیگر بسیار مهم است. تمام دستگاه‌ها از یک سمت هوا را وارد و از یک سمت خارج می‌کنند. هوایی که از دستگاه خارج می‌شود بسیار گرم است. پس نباید به شکلی ماینر‌ها در کنار یکدیگر قرار داد که هوای گرم خارجی شده از یک دستگاه از ورودی ماینر دیگر وارد شود. بهترین راه چیدن خروجی و ورودی تمام دستگاه‌ها به یک سمت است. یعنی هوای خنک از یک طرف وارد تمام دستگاه‌ها شود و از سمت دیگر خارج شود.

دمای ماینر

یکی از راه‌کار‌هایی که بسیار کاربردی است، خارجی کردن هوای گرم ماینر از اتاق، به محض خروج از دستگاه است. در این حالت محل قرارگیری ماینر‌ها به صورت طراحی می‌شود که هوای خروجی از دستگاه مستقیما از اتاق خارج شود. این کار را می‌توان به صورت ساده از طریق لوله‌های بخاری فویلی که قابلیت خم شدن دارند انجام داد. در این حالت دیگر هوای گرم در اتاق باقی نمی‌ماند و در نتیجه شرایط هوایی بسیار مناسب‌تر است.

از دیگر روش‌های کنترل دمای دستگاه‌ها، تمیز کردن مداوم آن‌ها است. ماینر‌ها به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته کار می‌کنند و در تمام این مدت هوای بسیار زیادی وارد و از دستگاه خارج می‌شود. این هوا بدون شک دارای گرد و غباری است که روی قطعات داخلی ماینر می‌نشیند و همین امر باعث گرم شدن بیشتر دستگاه و گاهی حتی مشکلات دیگر می‌شود. پس بهتر است گرد و خاک محیط را کنترل کنید و دستگاه‌ها را در یک مکان تمیز قرار دهید. روش اصولی تمیز کردن ماینر‌ها را به زودی در مقاله‌ای دیگر از موبایلستان با شما کاربران عزیز به اشتراک می‌گذاریم.

دمای ماینر

پس اگر قصد راه اندازی یک مرزعه استخراج ارز دیجیتال را دارید، بهتر است که به دمای دستگاه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشید. البته موضوع بسیار مهم دیگر که در خصوص دما اهمیت دارد و می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند. مسئله سیمکشی است. بهتر است سیمکشی فارم و تابلوبرقی که طراحی خواهد شد را بسیار جدی بگیرید. دستگاه‌های ماینر برق بسیار زیادی مصرف می‌کنند و این جریان دائمی است. پس استفاده از سیم‌های نازک می‌تواند دمای سیم را بسیار بالا برده و در نتیجه باعث ایجاد خسارات مختلفی نظیر سوختن سیمکشی یا آتش سوزی شود. ماینر‌ها نیز عموما قیمت بالایی دارند و یک آتش سوزی می‌تواند تمام این سرمایه‌گذاری‌ها را از بین ببرد. در یک مقاله مجزا به اهمیت این موضوع نیز خواهیم پرداخت.

دمای ماینر

همانطور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید، با موضوع دما و روش‌های کنترل آن در مزارع استخراج بیتکوین یا سایر ارزهای دیجیتال آشنا شدیم. شما می‌توانید تمام سوالات خود را در این خصوص از طریق بخش دیدگاه‌ها از ما و سایر کاربران بپرسید و ایده‌های بسیار جالب و کاربردی برای طراحی مزرعه خود به دست آوریم. قسمت دیدگاه‌ها پل ارتباطی میان ما و شماست.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا