اخبار

سیستم عامل چین بزودی معرفی می شود

آرزوی چین برای داشتن یک سیستم عامل اختصاصی چیز جدیدی نیست و این کشور بعد از سال‌ها تلاش هنوز پیشرفت زیادی در این زمینه نداشته است. در حال حاضر اکثر شهروندان و سازمان‌های دولتی این کشور وابسته به سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت هستند، اما ظاهرا اوضاع قرار است در سال‌‌های آینده تغییر کند. طبق یک گزارش جدید، دولت چین‌ به‌طور جدی در حال پیگیری توسعه سیستم عامل چین است و قصد دارد آن را جایگزین سیستم‌عامل‌های آمریکایی ویندوز و macOS بکند.

در این گزارش آمده شرکت چینی Kylinsoft که وابسته به دولت چین است مسئولیت توسعه فاز نهایی این سیستم‌ عامل را بر عهده گرفته و چندین سازمان چینی مثل مرکز ملی امنیت اطلاعات و توسعه تحقیقات چین در آن مشارکت خواهند داشت. اولین هدف این شرکت ایجاد یک‌ پلتفرم منبع باز به نام openKylin است که برنامه‌نویسان بیشتری را برای کمک به این پروژه جذب خواهد کرد.

گفتنی است بیش از 85 درصد بازار چین هم‌اکنون در اختیار سیستم‌عامل ویندوز است و 6 درصد نیز متعلق به macOS است. لینوکس نیز در رتبه سوم قرار دارد. بد نیست بدانید که شرکت Kylinsoft یک نسخه لینوکس به نام‌ Kylin Linux با همکاری دانشگاه فناوری دفاعی چین توسعه داده که اکنون در برخی سازمان‌های چینی استفاده می‌شود. ‌

سیستم عامل چین بزودی معرفی می شود

سیستم عامل اختصاصی چین بزودی معرفی می شود

به هر حال، موفقیت چین در راه‌اندازی اولین سیستم‌عامل اختصاصی خود می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد، اما هنوز معلوم نیست که این کشور تا چه توانسته در این کار پیشرفت کند. از طرف دیگر، سیستم‌عاملی مثل ویندوز سال‌هاست که در حال توسعه است و موفقیت این نرم‌افزار نتیجه‌ی سال‌ها کار مستمر و حرفه‌ای است.

اابته خیلی‌ها چین را به کپی کردن محصولات سایر شرکت‌ها می‌شناسند و‌ ما حداقل در مورد نرم‌افزار Kylin می‌دانیم که 99 درصد آن کپی‌برداری از کدهای FreeBSD است. حتی رابط کاربری آن نیز از ویندوز و macOS تقلید شده است و نکته جالب‌تر اینکه‌ در نامگذاری ورژن‌های مختلف آن نیز از روش مایکروسافت استفاده شده و مثلا نام یکی از نسخه‌های آن Kylin V10 Service Pack 1 است.

یکی از تحلیلگران چینی به نام Liu Dingding نیز نسبت به پروژه سیستم عامل اختصاصی این کشور اظهار تردید کرده و گفته است که به چالش کشیدن ویندوز و‌ macOS کار بسیار سختی خواهد بود و شاید سخت‌تر از آن ایجاد یک اکوسیستم اپلیکیشن برای این سیستم‌عامل باشد. شرکت هواوی نیز به دنبال ایجاد چنین اکوسیستمی برای سیستم‌عامل HarmonyOS خودش بود اما مو‌فقیت چندانی در این زمینه کسب نکرد.


بیشتر بخوانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا