اخبار

هزینه هنگفت حذف هوآوی و ZTE از زیرساخت مخابراتی آمریکا

ظاهراً حذف شرکت‌های هوآوی و ZTE از زیرساخت‌های مخابراتی آمریکا نیاز به بودجه بیشتری پیدا کرده است. کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا (FCC) سال گذشته بودجه‌ای 1.9 میلیارد دلاری برای جایگزینی تجهیزات مخابراتی هواوی و ZTE که توسط اپراتورهای آمریکایی استفتده شده را تصویب کرد. هر دو شرکت چینی هواوی و ZTE به‌عنوان تهدید امنیت ملی آمریکا در نظر گرفته شده‌اند و حالا که اپراتورهای آمریکایی به فکر گسترش شبکه 5G هستند دولت آمریکا می‌خواهد مطمئن شود که برای این توسعه شبکه هیچ تجهیزاتی از شرکت‌های هواوی و ZTE استفاده نخواهد شد.

از آن‌جا که تجهیزات مخابراتی ارائه شده توسط هواوی و ZTE قیمت پایین‌تری دارند اکثر اپراتورها و تامین‌کنندگان سرویس‌های بی‌سیم آمریکا در طول سال‌های گذشته از تجهیزات این دو شرکت در زیرساخت‌های خود استفاده کرده‌اند. اما FCC به خاطر مسایل امنیتی از همه اپراتورها خواسته این تجهیزات را هرچه زودتر عوض کنند و از تجهیزات شرکت‌های دیگر استفاده کنند. این سازمان اوایل امسال بودجه ۱.۹ میلیارد دلاری را برای این منظور در نظر گرفت، اما حالا رویترز گزارش داده است که FCC به 3.08 میلیارد دیگر برای حذف کامل تجهیزات مذکور نیاز دارد. رئیس این سازمان با ارسال نامه‌ای به سنای آمریکا گفته است که بودجه بیشتری برای حذف هواوی و ZTE از زیرساخت‌های مخابراتی آمریکا لازم است.‌

آمریکا بارها نگرانی خود را از احتما ارتباط شرکت‌های هواوی و ZTE با دولت چین اعلام کرده و به همین خاطر سناتورهای آمریکایی در سال 2019 قانونی را به تصویب رساندند که اپراتورهای آمریکا را ملزم به حذف تجهیزات این دو شرکت از زیرساخت‌های مخابراتی‌شان می‌کرد. ‌

هوآوی و ZTE برای ایالات متحده هزینه هنگفتی به بار آورد

این قانون فقط مشمول اپراتورهایی می‌شود که بخشی از بودجه خود را از دولت آمریکا تامین می‌کنند و باید خود را با سیاست‌های بالادستی آمریکا تطبیق دهند. با این‌حال، به نظر می‌رسد که حذف کلیه تجهیزات شرکت‌های هواوی و ZTE نیازمند صرف هزینه و وقت بیشتری است چراکه اولا تجهیزات این دو شرکت در طول سال‌های گذشته در اکثر زیرساخت‌های مخابراتی آمریکا استفاده شده و از طرف دیگر تجهیزات سایر شرکت‌ها به‌اندازه تجهیزات این دو شرکت ارزان نیستند و لذا بودجه بیشتری موردنیاز خواهد بود.

سازمان FCC از سال 2019 و بعد از تصویب قانون سنای آمریکا، استفاده از پول‌های صندوق Universal Services Fund را برای خرید تجهیزات هواوی و ZTE ممنوع کرده است. این صندوق سالانه حدود ۸.۵ میلیارد دلار در زیرساخت‌های مخابراتی آمریکا هزینه می‌کند و هدف از راه‌اندازی آن این بوده است که هر کسی در آمریکا حتی در دورافتاده‌ترین مناطق آن دسترسی به خدمات ارتباطی مثل اینترنت و تماس‌های موبایلی داشته باشد.

هواوی هم‌اکنون بزرگترین تامین‌کننده تجهیزات شبکه دنیاست و ZTE در رده چهارم قرار دارد. آمریکا از چند سال پیش هواوی را در لیست تحریم‌های خود قرار داده است و این شرکت در حال حاضر امکان دسترسی به زنجیره تامین آمریکا را ندارد.


بیشتر بخوانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا