بررسی‌ تخصصی

میان رده هایی در لباس پرچمدار، مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

وقتی صحبت پرچمداران یک شرکت به میان می‌آید، تکلیف ما مشخص است زیرا می‌‌دانیم که شرکت یاد شده از آخرین فناوری موجود برای عرضه محصول خود استفاده کرده و بالاترین قدرت ممکن را برای محصول خود در نظر گرفته است ولی وقتی محصولات میان رده را در نظر بگیریم، رقابت اندکی پیچیده خواهد شد.

برخی محصولات میان رده دقیقا در رده میانی قرار دارند و تکلیف ما با این محصولات کاملا روشن است ولی برخی میان‌رده‌ها تنه به تنها محصولات پرچمدار زده و قصد دارند تا خود را بیش از رده یاد شده نمایش بدهند و در این میان بسیاری از محصولات، موفق عمل کرده و خود را نیرومندتر از انتظارات نشان داده‌‌اند. دو شرکت سامسونگ و هوآوی در این زمینه سابقه مناسبی دارند و هر دو شرکت محصولاتی نیرومند را در میان‌ محصولات میان رده خود عرضه کرده‌‌اند که هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50، دو نمونه مناسب برای این موضوع هستند.

در این مقاله قصد داریم تا این دو محصول را در کنار هم قرار داده و به مقایسه آن‌ها دست بزنیم تا ببینیم که کدام میان رده، بهتر توانسته است تا خودش را به پرچمداران نزدیک کند.

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

طراحی ظاهری

طراحی ظاهری این دو تلفن همراه به نحوی انجام شده است که در نگاه اول، هر کسی ممکن است این دو مدل را با پرچمداران شرکت سازنده اشتباه بگیرد. با این وجود این موضوع تا وقتی ادامه ئدارد که دستگاه در دست خود بگیرید و به محض روبرو شدن با بدنه پلاستیکی این دو مدل درک خواهید کرد که با یک پرچمدار روبرو نیستند و اولین قربانی کاهش قیمت این محصولات، استفاده از بدنه پلاستیکی بوده است.

با این تفاسیر وقتی که به ظاهر هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 نگاه کنید، هر دو محصول را جذاب خواهید یافت. این دو دستگاه با بدنه کشیده خود مسلما از نسل محصولات مدرن یک یا دو سال اخیر هستند. محصول سامسونگ با نمایشگری تمام و کامل و بدون شیار بالایی نمایشگر عرضه شده است ولی هوآوی P30 لایت  یک شیار بالایی در نمایشگر خود جای داده است. با این وجود سامسونگ گلکسی A50 حاشیه نمایشگر خود را اندک کلفت‌تر از محصول هوآوی عرضه کرده است که البته این تفاوت اندازه به قدری کم است که شاید برای بسیاری از افراد به چشم نیاید.

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

از نظر ابعاد بدنه، این دو محصول در رده یکسانی قرار ندارند زیرا نمایشگر هوآوی P30 لایت از نمایشگر سامسونگ گلکسی A50 کوچکتر است و همین موضوع موجب شده است که محصول شرکت هوآوی اندکی ظریف‌تر از محصول رقیب باشد. ابعاد بدنه هوآوی P30 لایت برابر با 15.29 در 7.27 سانتی‌متر است و سامسونگ گلکسی A50 از ابعاد بدنه 15.85 در 7.47 سانتی‌متر بهره می‌برد. در زمینه ضخامت نیز محصول هوآوی اندکی نازک‌تر از رقیبش است و با 7.4 میلی‌متر، 0.3 میلی‌متر از سامسونگ گلکسی A50 7.7 میلی‌متری نازک‌‌تر از کار درآمده است. از نظر وزنی نیز هوآوی P30 لایت 159 گرم وزن  دارد در حالی که سامسونگ گلکسی A50 یک دستگاه سنگین‌تر و 166 گرمی است.

طراحی بدنه هر دو مدل شباهت بسیار زیادی به هم دارد و هر دو محصول دارای بدنه‌ای مستطیل شکل هستند که در لبه‌های آن خمیدگی بسیار نامحسوسی وجود دارد که هر دو مدل هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 را بسیار شکیل ساخته است. هر دو محصول با چهار رده رنگی به بازار عرضه شده و تنوع رنگی تقریبا یکسان دارند. با این شرایط باید گفت که در بخش طراحی شاهد رقابتی برابر بین هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 هستیم و شاید حتی بتوان این دو محصول را دارای طراحی زیبا و البته بیش از حد شبیه به هم دانست.

 

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

 

نمایشگر

در زمینه نمایشگر باید از همان ابتدا بگوییم که هوآوی P30 لایت از نظر آماری قابلیت رقابت مستقیم با سامسونگ گلکسی A50 را ندارد زیرا فناوری به کار رفته شده در ساخت نمایشگر این دو مدل کاملا با هم متفاوت هستند ولی در عمل نمایشگر این محصول بالاتر از حد انتظار ظاهر شده است و رقابت را به شدت بین این دو مدل نزدیک کرده است.

محصول شرکت هوآوی از یک نمایشگر ال سی دی با ابعاد 6.15 اینج بهره برده است که رزولوشن خروجی آن برابر با 2312 در 1080 پیکسل است. این رزولوشن موجب شده است که تراکم پیکسل 415 پیکسل برای این مدل ثبت شود و همچنین نمایشگر این محصول 84.2 درصد از کل بخش جلویی دستگاه را پوشانده است. این آمار و ارقام بسیار جذاب و خوب هستند ولی در سمت دیگر میدان، گلکسی A50 حضور دارد که نمایشگری 6.4 اینچی دارد.

این نمایشگر از نوع سوپر AMOLED بوده و رزولوشن 2340 در 1080 را ارائه کرده است. البته تراکم پیکسل این محصول از رقیبش پایین‌تر بوده و تنها 4.3 پیکسل در هر اینچ است. نسبت نمایشگر به بدنه نیز 84.9 درصد است که تفاوتی بسیار اندک با محصول هوآوی دارد. در پایان باید گفت که این دو تلفن همراه هر دو از 16 میلیون رنگ پشتیبانی خواهند کرد. با این تفاسیر باید گفت که علیرغم این موضوع که هوآوی P30 لایت به نسبت سامسونگ گلکسی A50 از فناوری ضعیف‌‌تری استفاده کرده است، اختلاف خروجی این دو محصول در زمینه نمایشگر بسیار اندک است. با این تفاسیر باید گفت که به شخصه در چنین شرایطی نمایشگر محصول هوآوی را ترجیح می‌دهم زیرا مصرف باتری آن کمتر بوده و ضریب خرابی بسیار کمتری از نمایشگرهای ال ای دی دارد.

 

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

 

توان پردازشی

پردازنده هر دو تلفن همراه هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 در خانه شرکت سازنده تولید شده است. در یک سو شاهد پردازنده کایرین 710 هستیم که مدتی است خروجی اصلی شرکت های سیلیکون برای میان‌ رده‌های شرکت هوآوی است. این پردازنده 8 هسته‌‌ای بر پایه معماری 12 نانومتری ساخته شده است و چهار هسته 2.2 گیگاهرتزی و چهار هسته 1.7 گیگاهرتزی دارد. در سوی دیگر میدان شهد پردازنده اگزینوس 9610 سامسونگ هستیم که یک تراشه 8 هسته‌ای با معماری 10 نانومتری است.

این پردازنده دارای 4 هسته 2.3 گیگاهرتزی است و چهار هسته دیگر،  1.7 گیگاهرتز است.  با این وجود در نظر داشتن این موضوع که این دو پردازنده از معماری متفاوت و ساختار خروجی متفاوتی بهره می‌برند، نشان دهنده این است که باید به سراغ بنچ‌‌مارک‌‌های استاندارد رفته و شرایط هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 را با کمک نتایج کسب شده از این موارد بسنجیم.

در بنچ مارک استاندارد GeekBench 4.1 شاهد دو خروجی تک هسته‌ای و چندهسته‌ای هستیم.در آزمایش اول شاهد کسب امتیاز 1576 توسط هوآوی P30 لایت و 1715 توسط سامسونگ گلکسی A50 هستیم. این ارقام برای بخش چند هسته‌ای شاهد کسب امتیاز 5396 توسط محصول سامسونگ و 5549 توسط محصول هوآوی هستیم. این امر نشان دهنده این است که پردازنده سامسونگ گلکسی A50 در بخش تک هسته‌ای نیرومندتر است ولی در بخش چندهسته‌ای شاهد برتری هوآوی P30 لایت هستیم.

سومین بنچ مارک مد نظر، AnTuTu نسخه 7 است. در این بنچ مارک شاهد کسب امتیاز 141600 توسط هوآوی P30 لایت هستیم و این امتیاز برای سامسونگ گلکسی A50 برابر با 144574 هستیم. این آمار نشان دهنده این هستند که محصول شرکت سامسونگ از نظر گرافیکی اندکی بهتر از رقیب خود عمل کرده است.

نتایج بنچ مارک‌ها نشان دهنده این موضوع هستند که این دو دستگاه تقریبا در رده پردازش برابر عمل کرده و هر یک در بخشی از عملکرد خود اندکی بهتر از رقیب هستند. با این وجود وقتی در نظر داشته باشیم که معماری پردازنده سامسونگ مدرن‌تر از معماری پردازنده به کار رفته در هوآوی P30 لایت است، عدم وجود اختلاف فاحش بین این دو پردازنده نشان دهنده برتری عملکرد پردازنده کایرین 710 به نسبت نوع معماری‌اش است.

از نظر میزان رم باید گفت که هر دو تلفن همراه یاد شده کیفیت بسیار مناسبی دارند. هوآوی P30 لایت‌ در دو رده رم 4 و 6 گیگابایتی عرضه شده است در حالی که سامسونگ گلکسی A50 نیز ساختاری مشابه برای رم ارائه کرده است تا بار دیگر نتوانیم هیچیک از این دو مدل را برتر از دیگری بدانیم.

 

حافظه و امکانات ذخیره‌سازی

این دو محصول میان رده از نظر حافظه داخلی نیز بسیار نزدیک هستند ولی نکته بسیار مهم این است که سامسونگ گلکسی A50 با در دو نسخه 64 و 128 گیگابایتی عرضه می‌شود در حالی که هوآوی P30 لایت برای تمامی نسخه‌های خود حافظه داخلی 128 گیگابایتی عرضه کرده است. هر دو مدل امکان ارتقا حافظه را به کاربران خود می‌دهند و حجم قابل ارتقا برای هر دو محصول برابر با 1 ترابایت است. به این ترتیب بار دیگر این دو محصول بسیار برابر عمل کرده‌اند ولی محصول شرکت هوآوی اندکی بهتر بوده است.

 

مقایسه هواوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

 

دوربین

وقتی بحث دوربین به میان بیاید، این دو تلفن همراه در رده خود بهترین‌ها هستند. هر دو دستگاه هوآوی P30 لایت و  سامسونگ گلکسی A50 از دوربین سه گانه استفاده می‌کنند ولی دوربین اصلی محصول هوآوی اندکی از نظر آماری بهتر است. سه عدسی به کار رفته در هوآوی P30 لایت برابر با 48، 8 و 2 مگاپیکسل هستند که به نسبت سامسونگ گلکسی A50 و دوربین 25+8+5 مگاپیکسلی آن عملکردی بهتر دارند. این عملکرد بهتر در زمینه ابعاد تصویر، نور و عمق عکس برداشته شده به چشم می‌آید ولی در عمل هر دو دوربین بسیار عالی هستند. هر دو تلفن همراه از نظر فیلم برداری مشابه عمل کرده و قابلیت فیلم برداری با کیفیت 1080P با نرخ 30 فریم بر ثانیه را ارائه کرده‌اند.

با این وجود وقتی به دوربین سلفی نگاه می‌کنیم، علیرغم قدرت عالی هر دو محصول، بیش از پیش از برتری هوآوی P30 لایت به نسبت سامسونگ گلکسی A50 مطمئن می‌شویم. محصول هوآوی با دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی خود عکس‌هایی بهتر از دوربین سلفی 25 مگاپیکسلی محصول سامسونگ برداشت کرده و در مجموع برتری هوآوی P30 لایت برابر سامسونگ گلکسی A50 را در این بخش تکمیل می‌کند.

 

سیستم صوتی

سیستم صوتی هر دو دستگاه در رده بین خوب و عالی قرار دارد. هوآوی P30 لایت با خروجی صدای 83 دسیبلی خود به نسبت خروجی 82 دسیبلی سامسونگ گلکسی A50 اندکی بهتر عمل کرده است ولی این اختلاف بسیار اندک و نامحسوس است. همچنین هر دو دستگاه از جک 3.5 میلی‌متری هدفون پشتیبانی کرده‌اند که این موضوع نشان دهنده توازن و رقابت بسیار زیاد مابین این دو تلفن همراه است.

 

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

 

باتری

هر دو دستگاه دارای باتری مناسبی هستند ولی باتری هوآوی P30 لایت 3340 میلی آمپرساعت توان دارد در حالی که باتری سامسونگ گلکسی A50 4 هزار میلی آمپرساعت توان خروجی را به ثبت رسانده است. تلفن همراه هوآوی P30 لایت می‌تواند در شرایط تماس  روی شبکه 3G برای مدت زمان 28 دقیقه و 50 دقیقه به کار ادامه بدهد در حالی که این رقم برای سامسونگ گلکسی A50 برابر با 24 دقیقه و 30 ثانیه است.

وب گردی بار دیگر ثابت می‌کند که باتری بزرگ‌تر به معنای عملکرد بهتر باتری نیست و هوآوی P30 لایت با نزدیک به 15 ساعت عملکرد به نسبت 12 ساعت دوام باتری سامسونگ گلکسی A50، بسیار بهتر کار می‌‌کند. این آمار در پخش ویدیو معکوس شده است زیرا محصول سامسونگ می‌تواند برای مدت زمان نزدیک به 16 ساعت به پخش ویدیو ادامه بدهد ولی این مقدار برای محصول هوآوی برابر با 13 ساعت و نیم است.

در مجموع باید گفت که رقابت در این رده نیز بسیار نزدیک است ولی هوآوی P30 لایت به نسبت سامسونگ گلکسی A50 اندکی بهتر بوده و به خوبی می‌تواند کاربری روزانه بیشتر کاربران را تامین کند.

 

مقایسه هوآوی P30 لایت با سامسونگ گلکسی A50

 

ارزش در برابر قیمت

هر دو تلفن همراه هوآوی P30 لایت و سامسونگ گلکسی A50 در رده قیمتی زیر 300 یورو هستند و به همین دلیل نیز ارزش آن‌ها در برابر قیمت پرداختی بسیار مناسب است. هر دو دستگاه برتری مخصوص به خود را دارند و به اعتقاد شخصی من نمی‌توان در این زمینه هیچ دستگاهی را برتر از دیگری دانست.

 

نتیجه‌گیری

در مجموع باید گفت که در رقابت هوآوی P30 لایت در برابر سامسونگ گلکسی A50 شاهد یکی از نزدیک‌ترین مقایسه‌ های ممکن هستیم. هر دستگاه در بخشی از کار خود بهتر عمل کرده است. دوربین هوآوی P30 لایت به نسبت سامسونگ گلکسی A50 بهتر است و این امر در زمینه عملکرد باتری نیز صادق است ولی مواردی مانند نمایشگر، برتری محصول سامسونگ را به همراه داشته است.

با این تفاسیر و با توجه به پشتیبانی بسیار نیرومند هوآوی P30 لایت از انواع شبکه 4G و LTE، کفه ترازو اندکی به سمت این محصول سنگینی می‌‌کند. به این ترتیب باید گفت که در مجموع با دو میان رده بسیار عالی روبرو هستیم که هر یک می‌توانند یک گزینه عالی برای شما باشند ولی اگر به عکاسی علاقه دارید و تجربه‌ای فراتر از میان رده را از دوربین خود می‌خواهید، بهتر است به هوآوی P30 لایت اعتماد کنید.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا