اخبار

جدال وزارت ارتباطات و صداوسیما روی باند فرکانس 700 و 800 و نتایج عجیب یک نظرسنجی

باند فرکانس 700 و 800 این روز ها سر و صدای زیادی ایجاد کرده است. وزارت ارتباطاتات تمام تلاش خود را برای در اختیار گرفتن آن می‌کند و از سوی دیگر صدا و سیما مانع انجام آن می‌شود. همراه موبایلستان باشید.

اگر اخبار روز ایران را پیگیر باشید، حتما اطلاع دارید که وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما اختلافاتی در خصوص باند‌های فرکانس 700 و 800 دارند. ماجرا از این قرار است که اپراتور‌های سیمکارت برای توسعه زیرساخت‌های خود و ارائه خدمات بهتر به کاربرانشان که واقعا کم نیستند، نیاز دارند تا به باند فرکانس 700 و 800 دسترسی داشته باشند که در حال حاضر در اختیار صدا و سیما قرار دارد.

به نظر می‌رسد که صدا و سیما از این فرکانس‌ها استفاده‌ای ندارد و اپراتور‌ها نیز درخواست کرده‌اند که این فرکانس‌ها را آزاد کند اما صدا و سیما نیز مقاومت می‌کند. چندی پیش نامه‌ای از سوی صدا و سیما منتشر شده که در آن گفته می‌شد این سازمان قصد دارد شبکه‌های خود را روی این فرکانس برده و حتی از طریق آن شبکه‌هایی با وضوح 4K پخش کند. البته اینکه چه مقدار از کاربران ایرانی تلویزیون 4K دارند خود موضوع دیگری است.

علاوه بر این ادعا، صدا و سیما در نامه خود به وزارت ارتباطات توصیه کرده بود که سرمایه‌گذاری‌های بیشتری روی شبکه اینترنت ثابت انجام دهد. اما این در حالی است که کاربران رفتار متفاوتی در این زمینه دارند و اغلب تمایل دارند تا از اینترنت سیمکارت و 4G استفاده کنند.

چندی پیش وزیر ارتباطات چند استوری در زمینه نظرسنجی از فالوور‌های خود منتشر کرد که با نگاهی به نتایج این استوری‌ها می‌توان متوجه رفتار و درخواست کاربران شد. این استوری‌ها شامل سوال‌هایی در زمینه اینترنت و میزان دسترسی به آن و همچنین میزان استفاده از اینترنت خانگی (ثابت) و اینترنت تلفن همراه (4G) بود.

تصویر این استوری‌ها در زیر قابل مشاهده است. نتایجی که از استوری‌های آذری جهرمی به دست آمد بسیار جالب بود. 63 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اینترنت خانگی در منزل خود داشتند. از این بین تنها 37 درصد از کاربران از تلویزیون‌های اینترنتی استفاده می‌کردند. باید توجه داشت که 63 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی دانشجو و 37 درصد نیز دانش‌آموز بودند.

اما نکته جالب‌تر آماری بود که بر اساس آن 51 درصد کاربران اعلام کردند اگر در خانه باشند ترجیح می‌دهند به جای اینترنت خانگی از اینترنت 4G استفاده کنند و از این بین 83 درصد در مناطق شهری و 17 درصد در مناطق روستایی سکونت داشتند. سطح رضایت کاربران در زمینه قیمت اینترنت برای اینترنت خانگی بسیار بیشتر بود. 75 درصد از افراد شرکت کننده در این نظرسنجی اعلام کرده بودند که از قیمت اینترنت خانگی راضی هستند و تنها 25 درصد آن‌‌ها قیمت اینترنت 4G را مناسب‌تر از اینترنت خانگی می‌دانستند.

حال بر اساس این نظرسنجی می‌توان متوجه شد که کاربران علاقه زیادی نسبت به اینترنت از شبکه اینرتنت تلفن همراه یا همان 4G دارند. با این اوصاف به نظر می‌رسد که سازمان صدا و سیما بهتر است برای رفع مشکل کاربران از مواضع خود عقب نشینی کرده و شبکه‌های فرکانس مذکور را در اختیار وزارت ارتباطات قرار دهد. زیرا این اقدام یک عملکرد مثبت در زمینه رضایت اجتماعی است.

نظر شما در این خصوص چیست؟ آیا استفاده از باند فرکانس 700 و 800 را برای استفاده در پخش‌ شبکه‌های 4K مناسب می‌دانید یا دوست دارید از آن برای گسترش و بهبود اینترنت سیمکارت‌ها استفاده کرد؟ نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان به اشتراک بگذارید.


بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا