اخبار

عذرخواهی وزیر ارتباطات بابت قطعی اینترنت و ارائه هدیه ای برای جبران حدودی مشکلات

دیروز اتصال ۷۰ درصد کاربران ایرانی به اینترنت جهانی برقرار شد. در ساعات پایانی شب نیز شاهد یک پیام ویدیویی از سوی وزیر ارتباطات کشور بودیم که یک هدیه برای تمام کاربران اپراتور‌ها ارائه داد. همراه موبایلستان باشید تا اطلاعات بیشتری در این خصوص به دست آوریم.

پس از حدود ۶ روز قطعی پیوسته اینترنت در سرتاسر کشور، بالاخره دیروز اغلب خطوط ADSL و اینترنت ثابت وصل شدند. با نگاهی به آمار‌های جهانی نیز می‌توان متوجه این موضوع شد. زیرا در حال حاضر حدود 70 درصد کاربران آنلاین هستند و از سوی دیگر تنها ۳۰ درصد باقی مانده که هنوز متصل نشده‌اند. بیشتر این ۳۰ درصد نیز کاربران اینترنت همراه یا همان سیمکارت‌ها هستند که بر اساس گفته وزیر ارتباطات، آن‌ها نیز به زودی متصل خواهند شد.

مطالب مرتبط:

قطعی اینترنت در طول روز‌های گذشته مشکلات بسیار زیادی را برای تمام کاربران و به خصوص کسب و کار‌های اینترنتی به وجود آورد. زیرا اغلب کسب و کار‌های اینترنتی برای سرویس‌دهی درست نیاز به اینترنت جهانی دارند. از سوی دیگر اغلب کاربران برای استفاده از این سرویس‌ها ابتدا نام آن را در گوگل جستجو می‌کنند و سپس به آدرس مورد نظر می‌رسد. اما به دلیل عدم دسترسی به گوگل، کاربران آدرس دقیق سایت‌ها را برای ورود مستقیم به آن‌ها نمی‌دانستند.

بعد از اتصال اینترنت ۷۰ درصد کاربران، دیروز دکتر جهرمی، وزیر ارتباطات ایران یک پیام ویدیویی منتشر کرد که حدود ۵ دقیقه بود و در آن درد و دلی با مردم داشت و خبر‌هایی را نیز ارائه داد. وریز ارتباطات در طول این پیام کوتاه گفت که خود وی بسیار از این موضوع ناراحت بوده و در تمام این روز‌ها تلاش کرده تا اتصال را مجددا برقرار کند. وی گفت که اتصال پایدار اینترنت جهانی را وظیفه خود می‌داند ولی در این مدت مسائل امنیتی باعث شد تا نهاد‌های مسئول تصمیماتی را در خصوص قطع آن بگیرند.

وریز جوان گفت که به خوبی اطلاع دارد این قطعی اینترنت چه مشکلاتی را برای ایرانیان به وجود آورده است و می‌داند که در طول این مدت بسیاری از خانواده‌ها نتوانسته‌اند با عزیزانشان که در خارج از کشور بودند ارتباط برقرار کنند و دانشجویان و اساتید نیز امکان دسترسی به منابع علمی جهانی را نداشتند. از سوی دیگر بسیاری از تجار نیز قادر به برقراری ارتباط با سایر کشور‌ها برای انجام صادرات و واردات خود نبودند.

اینترنت ایران

دکتر جهرمی همچنین افزوده که از چند سال قبل برای چنین روز‌هایی شبکه ملی اطلاعات طراحی و ساخته شده بود تا مردم بیش از این با مشکل مواجه نشوند. همین شبکه ملی اطلاعات باعث شد تا تمام بانک‌ها و موسسات بخوبی و بدون هیچ مشکلی طبق روال گذشته به مردم خدمت‌رسانی کنند. از سوی دیگر سرویس‌های حمل و نقل آنلاین که میلیون‌ها نفر از آن‌ها استفاده می‌کنند، بدون هیچ مشکلی خدمت‌رسانی می‌کردند. بدون شک عدم حضور شبکه ملی اطلاعات، مشکلات بسیار بیشتری برای کاربران ایجاد می‌کرد.

بر اساس اعلام شورای امنیت کشور، اتصال اینترنت‌های حقوقی از پنجشنبه آغاز شد و با این اقدام بسیاری از کسب و کار‌ها، دانشگاه‌ها و شرکت‌ها به اینترنت جهانی متصل شدند. بعد از اتصال بیشتر کاربران نیز وزیر ارتباطات اعلام کرد که اپراتور‌ها موظف شده‌اند تا مدت زمان روز‌های قطعی شبکه را به بسته‌های اینترنتی کاربران اضافه کنند. همچنین برای تکریم کاربران بسته یک گیگابایتی برای تمام کاربران اپراتور‌ها اعطا می‌شود. کاربران می‌توانند برای دسترسی به این بسته از طریق کد دستوری *98# اقدام کنند.

بدون شک قطعی اینترنت مشکلات و خسارت‌های بسیار زیادی را برای کاربران ایجاد کرده بود و اعطا بسته یک گیگابایتی به هیچ وجه نمی‌تواند حتی گوشه‌ای از آن‌ها را بپوشاند. اما انجام چنین کار‌هایی که تاکنون نیز دفعات متعددی از این قبل کار‌ها از سوی دکتر جهرمی دیده‌ایم، می‌تواند امیدبخش باشد. نظر شما در این خصوص چیست؟ شما در طول مدت قطعی اینترنت با چه مشکلاتی مواجه بودید؟ با ما و کاربران موبایلستان از طریق بخش دیدگاه‌ها در ارتباط باشید. شما می‌توانید برای مشاهده لحظه‌ای مقدار قطعی و اتصال اینترنت ایران از طریق لینک زیر اقدام کنید.

آمار لحظه‌ای NetBlock از اینترنت ایران (یوتیوب)

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا