اخبار

سکوت اپراتورها + سیم‌کارت‌های جعلی= بحرانی جدید در خدمات موبایل

سیم‌کارت‌های بدون هویت، بحرانی جدید در رده خدمات همراه

کسانی که اخبار داخلی حوزه فناوری‌های ارتباطی را دنبال می‌کنند، مسلما خبر دارند که در طول هفته گذشته شاهد حواشی بسیار عجیب و غریبی برای چند اپراتور مخابرات همراه کشور بودیم. به همین بهانه نیز قصد داریم تا چند کلامی با شما همراه باشیم و از مباحثی سخن بگوییم که شاید بدیهی به نظر برسند ولی بخش بزرگی از آسایش دیجیتالی ما به آن‌ها وابسته بوده و نیاز فراوانی به تامل دارند.

روزهای تلخ چند اپراتور

ماجرا از این قرار است که به‌تازگی شاهد این بودیم که دادستانی شهر قزوین طی اقدامی غافلگیر کننده به دو اپراتور مخابراتی کشورمان یعنی ایرانسل و رایتل هشدار داد که باید به فکر وضعیت سیم‌کارت‌هایی که مشکل هویتی دارند باشند. این دو اپراتور حجم بالایی از سیم‌کارت‌های جعلی (مغایرت بین دارنده و مالک سیم‌کارت) را در شبکه مخابراتی ایران فعال نگاه داشته‌اند و این موضوع مشکلاتی بسیار بزرگ را به همراه داشته است.


مطالب مرتبط


نخستین موضوعی که باید در این باره درباره آن تامل کرد این است که احتمال سو استفاده از سیم کارت‌هایی که هویت صاحب آن‌ها با اطلاعاتی نادرست در شبکه ثبت شده است، بسیار بالا خواهد بود و مشکل اصلی این است که در صورتی که سواستفاده صورت بپذیرد، پیگیری از طریق صاحب سیم‌کارت ممکن است مشکلات را دو چندان کند. در این میان افرادی وجود دارند که با سو استفاده از وضعیت، تعدادی سیم‌کارت به نام خود خریداری کرده و سپس به افرادی که اطلاعات هویت نامشخصی دارند، فروخته‌اند. در این میان در صورتی که هر جرم یا سواستفاده‌ای به واسطه سیم‌کارت‌های یاد شده انجام بشود، پیگیری غذایی گریبان فردی که سیم‌کارت خود را در اختیار دیگری قرار داده است را خواهد گرفت.

از سوی دیگر در برخی موارد، تعدادی از افراد مسئول ثبت سیم‌کارت از اطلاعات مشتریان سو استفاده کرده و به نام افرادی که حتی روحشان هم خبر ندارد، سیم‌کارت ثبت کرده و به افراد دیگر می‌فروشند. نکته مهم این است که هرگونه اعلام ندارست اطلاعات در زمان ثبت سیم‌کارت، نوعی فرار از قانون و جرم محسوب می‌شود و آدرس جعلی، اطلاعات فردی نادرست و غیره همگی قابل پیگیری هستند.

برخورد دادستانی تنها نسیمی کوچک بود بر آتشی که زیر خاکستر روشن است و تنها بخشی از واقعیت را به منظر عموم هویدا کرد. با این وجود نکته مهم این است که سیم‌کارت‌های جعلی بسیار موجود در شبکه می‌توانند دردسرهای بزرگی را به همراه داشته باشند.

البته این امر که نام همراه اول در این هشدارها دیده نمی‌شود به این معنی نیست که تمامی سیم‌کارت‌های این اپراتور بدون نقص و دارای تمامی اطلاعات مورد نیاز به صورت صحیح هستند بلکه این اپراتور نیز ممکن است سیم‌کارت‌های فعالی را داشته باشد که مشکلاتی در زمینه اطلاعات کاربران خود دارند. با این وجود با توجه به ماهیت دولتی بودن این اپراتور، تبعیت آن از قوانین به صورت سفت و سخت‌تری انجام می‌شود و ضریب اشتباهاتی که جنبه سواستفاده دارند، به مراتب کمتر (نزدیک به صفر) است.

از سوی دیگر همراه اول سخت‌ترین فرایند ثبت هویت را برای کاربران دارد و همین امر نیز مشکلات یاد شده را به مراتب کمتر می‌کند، از سوی دیگر ایرانسل و رایتل به‌خاطر تلاش برای کسب بازار بیشتر، راهکارهای آسان‌تری را در پیش گرفته‌اند که به خودی خود بد نیست ولی آسان‌ گیری در زمینه تائید هویت کاربر، امری است که به هیچ وجه نباید در آن اهمال کرد.

سکوت اپراتور+ سیم‌کارت‌های جعلی= بحرانی جدید در خدمات موبایل

هشدار رگولاتوری، تائیدی بر ماجرایی واضح

از سوی دیگر منابع و مراجع قانون‌گذاری کشورمان نیز به تازگی هشداری جدی به دو اپراتور یاد شده دادند تا به وضعیت سیم‌کارت‌های فعال فاقد اطلاعات ثبتی دقیق توسط کاربر رسیدگی کرده و جلوی عرضه سیم‌کارت به افراد مجهول الهویه را نیز بگیرند. همچنین بخشی از هشدار مربوط به تمامی اپراتورها بوده است و طی آن باید افراد غیر ایرانی صاحب سیم‌کارت شناسایی شده و و مدت زمان فعال بودن سیم‌کارت آن‌ها با مدت زمان مجاز اقامتشان در ایران سازگاری داشته باشد تا احتمال هر گونه سواستفاده‌ای از شرایط چنینی رفع گردد.

یکی از بخش‌های هشدار اولیه به ایرانسل مربوط بوده است. هشدار رگولاتوری به‌صورت مستقیمی به فروش آنلاین سیم‌کارت‌های ایرانسل و مزاحمت‌های تبلیغاتی ناشی از این کار اشاره داشته است. در حقیقت تحقیقات مقامات قانونی نشان داده است بیشتر مزاحمت‌های تبلیغاتی با سیم‌کارت‌هایی انجام می‌شوند که به واسطه ساختار ضعیف فروش آنلاین سیم‌کارت توسط این اپراتور مهیا شده است.

از هر نگاهی که به این ماجرا بنگریم، مشکلاتی بزرگ در زمینه خدمات همراه وجود دارد که تنها با شفافیت قابل حل است. اگر کسی از طریق تلفن همراه خود اقدام به کلاه‌برداری کند، سریع‌ترین راه رسیدن به مجرم، استفاده از خدمات اپراتور و اطلاعات ثبتی در زمان ثبت سیم‌کارت است ولی در صورتی که این اطلاعات به صورت نادرست دریافت شده باشند، سرنخ اصلی پرونده به علت سودجویی از دست رفته است.

در پایان باید گفت که بازنده این ماجرا، کاربرانی هستند که به نوعی قربانی این سودجویی شده‌اند. قوانین به دلیل واضحی نوشته شده‌اند و هر گونه دور زدن آن‌ها محکوم است و در این میان سوال این است که آیا مقامات قانونی کشور ما عزم لازم برای برخورد جدی و ریشه‌کن کردن این شرایط را دارند یا همچنان کاربران باید تاوان سودجویی افرادی معدود را بدهند

در انتهای متن باید یادآوری کنیم که هدف از این مقاله توهین یا زیر سوال بردن هیچیک از اپراتورهای مخابراتی کشورمان نیست ولی در صورتی که اپراتورها به سرعت راهی برای مقابله با این شرایط را اعمال نکنند، عملا مهر تائیدی بر تمامی اتهامات در زمینه عدم مسئولات پذیری در قابل مخاطب زده‌اند و دیگر جای دفاعی از آن‌ها باقی نمی‌ماند.


بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا