اخبار

پاسخ بازار به تست 5G در ایران؛ همراه اول رشد کرد

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به صورت فصلی مجموعه گزارش‌هایی را در زمینه عملکرد اپراتور‌های همراه و اینترنتی منتشر می‌کند. با وجود اینکه گزارش مذکور پر از آمار و ارقام است، اما بررسی این اعداد نتایج بسیار جالبی را در اختیارمان قرار می‌دهد. همراه موبایلستان باشید.

اگر از کاربران موبایلستان باشید حتما اطلاعات دارید که ما در مجموعه مقالاتی به بررسی فصلی این گزارش‌ها می‌پردازیم. حال در این مقاله نیز قصد داریم سهم بازار اپراتور‌های تلفن‌های همراه را با یکدیگر مقایسه کنیم و اطلاعاتی در این خصوص به دست آوریم.

بر اساس گزارش فصل نخست سازمان تنظیم مقررات در بخش وضعیت توسعه تلفن همراه، اپراتور اول کشور در حال حاظر 92 میلیون سیمکارت واگذار شده دارد که از این میزان 20 میلیون سیمکارت دائمی و 72 میلیون اعتباری هستند. البته از این مقدار حدود 19 میلیون سیمکارت دائمی و 45 میلیون سیمکارت اعتباری فعال هستند که در مجموع 65 میلیون سیمکارت فعال را شامل می‌شوند.

ایرانسل نیز مجموعا 86 میلیون سیمکارت واگذار شده دارد که از این میزان 4 میلیون سیمکارت دائمی و 81 میلیون سیمکارت اعتباری هستند. از این میزان نیز 3 میلیون سیمکارت دائمی و48 میلیون سیمکارت اعتباری فعال هستند. در کل ایرانسل 51 میلیون سیمکارت فعال دارد.

سهم بازار

اپراتور سوم کشور یا همان رایتل نیز مجموعا 8 میلیون سیمکارت واگذار کرده که از این بین 192 هزار دائمی و 8 میلیون اعتباری بوده‌اند. سیمکارت‌های فعال این اپراتور نیز به ترتیب 105 هزار و 4 میلیون است که حاصل جمع آن‌ها عدد 4.3 میلیون سیمکارت فعال را نشان می‌دهد.

با نگاهی به این آمار می‌توان متوجه شد که همراه اول به عنوان اپراتور اول کشور همانند گذشته تعداد مشترکان بسیار بیشتری نسبت به اپراتور‌های دیگر دارد و با فاصله زیادی نسبت به ایرانسل و رایتل قرار گرفته‌ است. این موضوع را از ضریب نفوذ نیز می‌توان متوجه شد. بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات، همراه اول توانسته ضریب نفوذ 77.40 را به دست آورد که عدد بسیار خوبی است. زیراکه ایرانسل و رایتل به ترتیب ضریب نفوذ 61.55 و 5.14 را کسب کرده‌اند.

با نگاهی به آمار فصل مشابه سال گذشته نیز می‌توان متوجه شد که اپراتور اول کشور تمام سعی خود را می‌کند تا جایگاه بهتری از گذشته برای خود کسب کند. در ادامه می‌توانید آمار فصل نخست سال 1398 را مشاهده کنید.

سهم بازار

اما بحث سهم بازار موضوع جالب دیگری است که بررسی آن می‌تواند اطلاعات خوبی را در اختیارمان قرار دهد. در گزارش سازمان تنظیم مقررات اشاره‌ای هم به بحث سهم بازار سه اپراتور کشور شده است. بر اساس این آمار می‌توان متوجه شد که در سال جهش تولید، سهم بازار همراه اول بیشتر شده است اما در سمت دیگر شاهد افت در میزان سهم ایرانسل و رایتل در بازار هستیم.

جالب است بدانید که سهم همراه اول در بازه زمان سال 98 تا 99 حدود 52.43 درصد بوده که اکنون به 53.72 درصد رسیده است. از سوی دیگر ایرانسل با افت مواجه بوده که از سهم 43.08 درصدی اکنون به 42.72 درصد رسیده است. در خصوص رایتل نیز این افت را شاهد هستیم. سهم این اپراتور نیز در بازار از 4.46 به 3.57 درصد رسیده است.

با نگاهی کلی به این آمار می‌توان متوجه شد که اپراتور اول کشور در سال جهش تولید تمام تلاش خود را در خصوص تحقق این امر انجام می‌دهد و سعی دارد با ارائه خدمات مطلوب کاربران بیشتری را به سمت خود بکشاند.

همچنین با توجه به اینکه اخیرا در ایران تست نسل جدید 5G صورت می‌گیرد و ایرانسل ادعا کرده که در حال تست این تکنولوژی است، انتظار می‌رفت که کاربران برای استفاده از این فناوری به سراغ ایرانسل بروند تا بتوانند شبکه 5G را تست کنند. اما آمار منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات نشان داد که کاربران بیشتر به سمت همراه اول آمده‌اند و سهم بازار همراه اول رشد کرده است.

همان‌طور که در این مقاله از موبایلستان مطالعه کردید، نگاهی به گزارش فصل بهار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی انداختیم. نظر شما در این خصوص چیست؟ نظرات خود را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما و کاربران موبایلستان به اشتراک بگذارید.


مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

دکمه بازگشت به بالا