اخبار

پرفروش ترین برندهای گوشی تاشو مشخص شد

پس از اندک دوره کوتاهی که هواوی توانسته بود جایگاه سامسونگ به عنوان بزرگترین تولیدکننده گوشی هوشمند دنیا را تحت تأثیر خود قرار دهد، دیگر هیچ شرکتی نتوانست به صورت جدی وارد رقابت با سامسونگ برای تصاحب این عنوان شود و برای چندمین دوره متوالی، کره‌‎ای‌ها بزرگترین تولیدکننده گوشی هوشمند در دنیا شدند. حال به تازگی پرفروش ترین برندهای گوشی تاشو مشخص شد.

بنابر جدیدترین آمار منتشر شده توسط موسسه IDC، سامسونگ در سه ماهه اول سال 2022 همچنان برترین فروشنده گوشی های هوشمند باقی مانده است. این شرکت کره‎ای توانسته 73.6 میلیون گوشی را در سه ماه اول سال در اختیار مشتریان خود قرار دهد. فروش مذکور موجب به کسب سهم 23.4 درصدی از کل بازار جهانی شده که البته در مقایسه با سال گذشته 1.2 درصد کمتر است.

اما طبق انتظار، جایگاه دوم متعلق به شرکت اپل است که تعداد 56.5 میلیون گوشی آیفون را به فروش رسانده و سهم بازار خود را از 16.0 درصد به 18.0 درصد رسانده است. در واقع باید گفت اپل تنها شرکتی در سه ماهه اول سال 2022 بوده که آمار سالیانه خود را با ترازی مثبت بسته است.

جایگاه سوم نیز مربوط به برترین گوشی‎ساز فعلی چینی یعنی شیائومی است که نشان دهنده فروش 39.9 میلیون دستگاه شرکت و کسب سهم بازار 12.7 درصدی است. نکته قابل توجه در مورد شیائومی نزول شدید 17.8 درصدی است که نسبت به فروش 48.6 میلیون دستگاهی مدت مشابه در سال گذشته اتفاق افتاده است.

موفق ترین برندهای گوشی تاشو

دو جایگاه چهارم و پنجم نیز طبق رویه چند سال گذشته متعلق به دو شرکت دیگر چینی، اوپو و ویوو است که هر یک به ترتیب 8.7 و 8.1 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده‎اند. هر دوی این شرکت‎ها نیز با افت فروشی بسیار بالا و به ترتیب 26.8 و 27.7 درصدی روبرو شده‎‌اند.

نکته قابل ذکر در مورد کل آمار منتشر شده آن است که نسبت به مدت مشابه سال 2021، در سال 2022 کل فروش جهانی با افتی 8.9 درصدی روبرو شده که سومین دوره سه ماهه کاهش فروش جهانی گوشی هوشمند به صورت متوالی را نشان می‎دهد.

در این بازه تعداد 314.1 میلیون دستگاه گوشی هوشمند به فروش رسیده که خود 3.5 درصد کمتر از پیش‌بینی‎های قبلی برای عملکرد این سه ماهه است. در سه ماهه اول سال گذشته، 344.7 میلیون گوشی هوشمند در سراسر جهان به فروش رسید؛ این بدان معنی است که فروش سه ماهه اول امسال بیش از 30 میلیون دستگاه کاهش یافته است.

بنابر تحلیلی که موسسه IDC از دلایل این کاهش فروش جهانی ذکر کرده، عوامل متعددی مانند تورم و ثبات کاهش یافته اقتصاد در سراسر دنیا، تهاجم روسیه به اوکراین، کاهش حس نیاز به کالای جدید در برخی کشورهای بزرگ مانند چین، موجب اقبال کمتر و فروش پایین‎تر گوشی هوشمند در بازه آماری مورد اشاره شده است. مجموعه عوامل فوق موجب شده تا تولیدکنندگان گوشی هوشمند نیز به صورت محافظه‎کارانه‎ای تولید خود را کاهش داده و با احتیاط بیشتری به روند عرضه در سال 2022 بیاندیشند.


بیشتر بخوانید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سوال امنیتی * زمان ورود پاسخ سوال امنیتی به پایان رسیده است. توسط دکمه مربوطه سوال را ریفرش کنید

این مطلب را هم ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا